Ataki ransomware: obwinianie użytkowników to krótkowzroczność

red.
Pierwszy Trojan został wysłany na dyskietce do instytucji badawczych na całym świecie w 1989 roku. Od tego czasu ataki na oprogramowanie o charakterze wymuszenia stały się normą. Ransomware to wyjątkowo podstępna forma ataku. W dodatku, każdy, kogo dotknie, zazwyczaj musi się liczyć z całkowitą utratą danych cyfrowych. Rozwiązaniem może być oprogramowanie oparte na AI, która jest w stanie wychwycić to, co umyka ludzkiemu oku.

Ransomware: wyścig z czasem

Proces infiltracji przez oprogramowanie ransomware jest podobny do tych znanych z innych złośliwych programów: atakujący uzyskują dostęp do komputerów i serwerów wykorzystując słabe punkty sieci. Gdy ransomware zadomowi się w sieci, rozpoczyna się wyścig z czasem. Kluczowe jest jak najszybsze powstrzymanie szkód, w innym przy-padku atak kończy się tym, że trzeba zapłacić okup, aby odzyskać swoje dane - a twórcy oprogramowania ransomware coraz częściej oczekują również płatności w formie bitcoi-nów, czym zasłynął WannaCry.

Jednym z kluczowych czynników, który sprawia, że ochrona przed oprogramowaniem ransomware jest tak trudna, jest sposób, w jaki złośliwe oprogramowanie uzyskuje do-stęp do systemu. Często zdarza się, że programy chowają się za stosunkowo nieszko-dliwymi nazwami lub w załącznikach do wiadomości e-mail. W drodze do zainfekowania ważnych plików oprogramowanie ransomware zazwyczaj omija wszelkie zabezpiecze-nia. Obwinianie użytkowników za otwieranie e-maili i klikanie załączników jest więc raczej krótkowzroczne.

– Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej biegli w swoim fachu. Oprócz fałszywych wia-domości e-mail istnieje obecnie wiele sposobów na znalezienie drogi wejścia do sieci przez oprogramowanie ransomware. Na pierwszy rzut oka innowacyjne technologie, ta-kie jak NFC, wydają się wielkim krokiem naprzód, ale stanowią również kolejny punkt wejścia dla złośliwego oprogramowania. W chwili obecnej nie ma naprawdę skutecznego sposobu na zablokowanie dostępu przed ransomware. Zamiast tego zadaniem użytkowników jest odpowiednie reagowanie na infekcję – wyjaśnia Christian Putz, Country Manager w Vectra AI.

W jaki sposób użytkownicy końcowi i administratorzy mają śledzić rozwój ransomware? Do tej pory walka z cyberprzestępczością przebiegała według dość spójnego schematu: osoby atakujące tworzą nowe złośliwe oprogramowanie i wdrażają je. Zespoły ds. bezpieczeństwa zauważają podejrzaną aktywność i izolują pliki złośliwego oprogramowania. Następnie eksperci działu cyberbezpieczeństwa wymyślają skuteczne antidotum na szkodnika cyfrowego. Rezultatem jest zwykle nowa reguła lub polityka wbudowana w zaporę ogniową.

Taka gra w kotka i myszkę trwa już ponad trzy dekady. Ale co by było, gdyby systemy wspierane przez sztuczną inteligencję były w stanie wykryć takie ataki z wyprzedzeniem? Co by było, gdyby zautomatyzowane narzędzia do ochrony przed ransomware mogły zdemaskować złośliwe oprogramowanie na wczesnym etapie i skutecznie je zwalczać – jeszcze zanim wyrządzą szkody?

Jak NDR demaskuje ataki złośliwego oprogramowania ransomware

Network Detection and Response (NDR) to wysoce skuteczne rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa, które automatycznie wyszukuje nieautoryzowany lub podejrzany dostęp do sieci. Aby to osiągnąć, program NDR wykorzystuje uczenie maszynowe. W ten sposób obserwuje działania i sprawdza, czy pasują one do zwykłego wzorca zacho-wania sieci.

Korzyści dla operatorów sieci i administratorów są oczywiste. Im mniej czasu trzeba za-inwestować w aktywne poszukiwanie wycieków danych lub luk, tym lepiej. Co więcej, gdy już dojdzie do szkody, jej naprawa jest nie tylko pracochłonna, ale także kosztowna. Ten aspekt pracy ma przejąć w przyszłości oprogramowanie NDR oparte na sztucznej inteli-gencji. Teoretycznie powinno to odciążyć specjalistów i administratorów ds. bezpieczeń-stwa IT.

– Przy odpowiedniej konfiguracji NDR może zapewnić skuteczną ochronę przed opro-gramowaniem ransomware. Często nieautoryzowane dostępy są rozpoznawane natych-miast po ich wystąpieniu. W tym celu oprogramowanie wykorzystuje wzorce behawio-ralne z bazy danych: Jeśli aktywność wydaje się podejrzana, oprogramowanie NDR uważnie obserwuje następujące kroki. Gdy tylko zostanie wykryte potencjalnie złośliwe zachowanie, oprogramowanie uruchamia alarm: powiadamiając użytkownika lub auto-matycznie izolując podejrzanych gości – mówi Christian Putz.

Dlatego warto zainwestować w innowacyjne i skuteczne oprogramowanie, które na wcze-snym etapie wykrywa i zwalcza zagrożenia cyfrowe. Rozwiązania przeciw ransomware skutecznie chronią firmy i osoby prywatne przed nieuczciwymi działaniami oraz prewen-cyjnie ostrzegają użytkowników o podejrzanym dostępie. W ten sposób Twoje dane są chronione - a cyfrowi szantażyści nie mają szans.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl