Australia szuka radioaktywnej kapsułki. Ma kilka milimetrów średnicy. Kolejne agencje włączają się do akcji

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Radioaktywna kapsułka zgubiona została dwa tygodnie temu w Australii Zachodniej. Poszukiwania nie dają rezultatów
Radioaktywna kapsułka zgubiona została dwa tygodnie temu w Australii Zachodniej. Poszukiwania nie dają rezultatów Flickr/Tristan Schmurr
Mimo kilkudniowych poszukiwań wciąż nie można odnaleźć małej kapsułki z radioaktywną substancją, która zaginęła na australijskim pustkowiu. Do poszukiwań dołączyła Australijska agencja bezpieczeństwa jądrowego ARPANSA, która wysłała zespół, posiadający przenośny detektor promieniowania.

Nie tylko ARPANSA włączyła się aktywnie w poszukiwania radioaktywnej kapsułki. ANSTO, czyli australijska organizacje nauki i technologii jądrowej, także wysłała swoich specjalistów, oraz sprzęt do lokalizacji. Problem w tym, że kapsułka jest szukana... od ponad tygodnia. Jest niewielka - ma kilka milimetrów średnicy. Prawdopodobnie wypadła z ciężarówki jadącej liczącą 1400 km trasą przez Australię Zachodnią.

Skąd wzięła się radioaktywna kapsułka?

Odpowiedzialna za transport była firma Rio Tinto. Kapsułka była wieziona ciężarówką z Newman (północ stanu Australia Zachodnia) do magazynu w Perth. Dystans między miastami jest olbrzymi. Rio Tinto przeprosiło za zgubienie radioaktywnej kapsułki i powiedziało, że obiekt mógł spaść pod koła ciężarówki i zostać wgnieciony w drogę setki kilometrów od miejsca, w którym rozpoczęły się poszukiwania.

Wydano ostrzeżenia - zakaz zbliżania się do obiektu

We wtorek 31 stycznia, australijscy funkcjonariusze wydali ostrzeżenie dla kierowców i dla mieszkańców Australii Zachodniej. Kierowcy muszą uważać, gdyż na terenie objętych poszukiwaniami, poruszają się - bardzo powoli - pojazdy z detektorami.

Ludzi ostrzeżono, że jeśli zauważą kapsułkę, nie mogą się do niej zbliżać ani jej podnosić, bo to może spowodować poważne oparzenia popromienne. Eksperci uspokajają, że przejechanie samochodem w pewnej odległości od pojemnika nie stanowi wielkiego ryzyka.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl