Rosja przyznaje: Eksplozja w bazie rakietowej to wybuch nuklearny. Promieniowanie w normie? Media: Mieszkańcy zaopatrują się w jodynę

KS
Alina Yegorova/Associated Press/East News
Po dwóch dniach milczenia rosyjska administracja przyznała w sobotę, że eksplozja w bazie rakietowej na dalekiej północy była nuklearna. Do wybuchu mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym – poinformowała z kolei agencja informacyjna Reuters, powołując się na ekspertów.

Analitycy wskazują, że mógł to być pocisk manewrujący, który w Rosji znany jest jako 9М730 Buriewiestnik, a w klasyfikacji NATO jest oznaczony jako SSC-X-9 Skyfall. Prezydent Putin mówił mediom, że zasięg pocisku jest „nieograniczony”. Regionalne rosyjskie media podają, że mieszkańcy dwóch miast w północnej Rosji zaopatrują się w jodynę, która służy do zmniejszenia skutków narażenia na promieniowanie.

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom poinformowała w sobotę, po dwóch dniach milczenia, że pięciu jej pracowników zginęło w pożarze. Do eksplozji doszło w czwartek w obwodzie archangielskim. W oświadczeniu Rosatom poinformował, że wypadek spowodował również obrażenia u trzech innych pracowników, w tym oparzenia. Rosatom dodaje, że jego personel zapewniał wsparcie techniczne i techniczne w neutralizowaniu „izotopowego źródła energii” silnika rakietowego.

Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA, cytowany przez agencję Reuters, ocenił analizując m.in. zdjęcia satelitarne, że do wypadku doszło podczas testowania pocisku z napędem jądrowym. Dodał, że w okolicach miejsca eksplozji u wybrzeży Morza Białego pojawił się okręt Sieriebrianka, przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

W Prypeci czas zatrzymał się 35 lat temu. Właśnie wtedy, 26 kwietnia 1986 roku, doszło do największej w historii katastrofy jądrowej. W wyniku wybuchu, do którego doszło elektrowni jądrowej w Czarnobylu i rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych, zarządzono ewakuację pobliskiego miasta - Prypeci. Mieszkańcom powiedziano, że wyjeżdżają na trzy dni. Jak się później okazało, opuścili swoje domy już na zawsze. Jak dziś, 35 lat po katastrofie, wygląda słynne miasto duchów? Zobaczcie zdjęcia!

35. rocznica wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Tak wygląda op...

W oświadczeniu Rosatomu cytowanym przez rosyjskie media znalazło się więcej szczegółów na temat tragedii. Do wypadku miało dojść na „platformie morskiej”. Rosatom wysłał ekipę ratunkową na Morze Białe. „Poszukiwania trwały, dopóki istniała nadzieja na ich odnalezienie. Dopiero potem zgłosiliśmy śmierć pięciu pracowników Rosatom ”, poinformował Rosatom w oświadczeniu, w którym dodano, że pracownicy znają „ potencjalne ryzyko ”, na jakie byli narażeni.

Radio Swoboda, powołując się na kanał Baza w komunikatorze Telegram, wskazuje, że u sześciu rannych w wybuchu stwierdzono objawy skażenia promieniowaniem. Poszkodowani zostali przetransportowani do państwowego szpitala im. Burnaziana w Moskwie, specjalizującego się w leczeniu chorób popromiennych.

Krótko po wybuchu lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu „krótkotrwałego” wzrostu promieniowania. W piątek władze Siewierodwińska (miasta o 190 tys. mieszkańców, około trzydziestu kilometrów od poligonu) wycofały komunikat bez dodatkowych wyjaśnień.

Zobacz, jak dziś wygląda okolica miejsca wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Prypeć i jego okolicę odwiedził jeden z poznańskich eksplorerów - Jan Chojnacki prowadzący stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ---->

35 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu. Zobacz zdjęci...

Rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne szkodliwe substancje i poinformowało, że promieniowanie jest w normie. Miedzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace, powołując się na dane ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, podała, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę. Lokalne media podały, że okoliczni mieszkańcy gromadzą jod, stosowany w celu zmniejszenia skutków napromieniowania.

Lokalny urzędnik obrony cywilnej, Valentin Magomedov, powiedział rosyjskiej agencji prasowej TASS, że poziom promieniowania wzrósł do 2,0 mikrosiwertów na godzinę i stan trwał przez trzydzieści minut, przy ustawowym limicie ekspozycji wynoszącym 0,6 mikrosiwertów na godzinę.

Czarnobyl - 34 lata od wybuchu reaktora. Wycieczka do Czarnobyla. Historia tego miejsca przyciąga turystów.

Wycieczka do Czarnobyla. Jak wygląda teraz Czarnobyl? [GALER...

– Przypomina nam to łańcuch wydarzeń z czasów katastrofy w Czarnobylu, który rodzi pytanie, czy Kreml stawia na pierwszym miejscu dobro rosyjskiego społeczeństwa czy utrzymywanie władzy – powiedział agencji Reutera proszący o anonimowość przedstawiciel administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Do wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło w 1986 r. w Związku Radzieckim (na terenach Ukrainy). Władze zostały starały się ukryć rozmiar katastrofy przez kilka tygodni, co utrudniło prowadzenie akcji przeciwdziałania skutkom napromieniowania.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hehe
2019-08-15T13:52:42 02:00, Szpunta:

W Czarnobylu nie było wybuchu. Wybuch nastąpił w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, znajdującej się 15 km od miasta Czarnobyl.

Która chyba znajdowała się bliżej miasta Prypeć.

G
Gość
2019-08-14T07:14:59 02:00, Gość:

A po co mieszkańcą jodyna? Raczej jod. Kto to pisał haha

Mieszkańcą? Raczej mieszkańcom. Kto to pisał haha

A
Atomowy Put-in
Jodyna ? czyżby nowe zastosowanie no no, news to news byle napisać
A
Adam k
Co a tępy tłuk redakcyjny napisał ten nagłówek aż ręce opadają ? Niech sobie ta jodyna jaja posmaruje ! Dzizis
D
Degustator z zabki
2019-08-14T10:43:11 02:00, Mak:

Autor to typowy nie douczony pismak jodyna do ran a nie do picia

To mało wiesz... Jodyna to jod na spirycie i odrobinka wypita to jak płyn lugola zapity denaturatem. Pomieszkaj z menelami to dowiesz się że nie takie rzeczy żule konsumują. Amen.

S
Szpunta
W Czarnobylu nie było wybuchu. Wybuch nastąpił w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, znajdującej się 15 km od miasta Czarnobyl.
S
Może chodzi o jod a po co im jodyna???
G
Gość
2019-08-13T17:07:55 02:00, Gość:

W Wałbrzychu przez kilka lat firma Legipol używała chemii na kobalcie,promieniowanie było przekroczone na choroby zostali narażeni mieszkańcy Piaskowej Góry jak i pracownicy firmy.

Kobalt był używany 150m od zabudowań mieszkalnych a opary wyrzucane przez wentylatory bez żadnych filtrów więc po co nam Rosja jak Hiroszime mieliśmy w Polsce i wszyscy milczą mimo odbywających się spraw w sądach?

a kiedy to było?

d
dik
Gościu chyba pomylił Jodynę z Jodem .
R
R-n
2019-08-12T22:28:50 02:00, śledczy:

Wybuchł silnik atomowy, a nie pocisk atomowy. A Amerykanie kiedyś kilka bombek atomowych zgubili ...

Ty nie wiesz ile kacapja swoich bombek nie może się doliczyć. O wyciekach z okrętów atomowych, to już nawet nie warto wspominać.

M
Mak
Autor to typowy nie douczony pismak jodyna do ran a nie do picia
N
Nick
Ciekawe czy autor tych wypocin wie, że jodyny nie wolno pić ? i że pewnie mieszkańcy zaopatrują się w płyn Lugola, bo jodyną mogą sobie najwyżej rankę przemyć ?
J
JOD
Do apteki po płyn Lugola MARSZ !!!
G
Gość
Jodyne ?
M
Muot na debüli
2019-08-13T20:58:50 02:00, Michal:

Nieograniczone to jest zakłamanie Sowietów....Gdyby to działało to Ameryka by dawno mała takie rakiety kosmiczne...Głupota Sowietów jest straszna...

Taki silnik opracował Stanisław Ulam. Poczytaj trochę ignorancie. Amerykańce idą w silniki jonowe Ruskie w atomowe. Zobaczymy co się przyjmie. Bez rozwoju takich silników nie polecimy dalej jak na Marsa.

Wróć na i.pl Portal i.pl