Australijska spółka Prairie Mining Limited zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko polskiemu rządowi. Domaga się odszkodowania za wydatki poniesione na przygotowania do budowy kopalni w Kuliku w powiecie chełmskim i Dębieńsku na Górnym Śląsku, utracone zyski i straty poniesione przez Prairie w wyniku działań i zaniechań Polski. W kuluarach mówi się o odszkodowaniu w wysokości 10 mld złotych. Oficjalnie firma nie podaje kwot do publicznej wiadomości.
Na prowadzenie sporu Prairie otrzymała od firmy Litigation Capital Management pożyczkę w wysokości 12,3 mln amerykańskich dolarów. Proces ma się toczyć przed międzynarodowym trybunałem. Australijczyków będzie tam reprezentowała kancelaria prawna Lalive. Pozew z roszczeniami ma zostać przygotowany w nadchodzących tygodniach.
Przedmiotem sporu są złoża K-6 i K-7, które znajdują się w rejonie Cycowa. Zasoby „czarnego złota” są tam szacowane na ok. 66 mln ton. Budowę kopalni w tym rejonie Australijczycy planują od lat. Roczne wydobycie w KW „Jan Karski” miało sięgnąć 6,3 mln ton. Szacowano, że pracę znajdzie ok. 10 tys. osób. Żeby rozpocząć budowę kopalni, potrzebna jest koncesja na wydobycie, o którą spółka Prairie do tej pory nie wystąpiła. Do złożenia wniosku brakuje jej decyzji środowiskowej, którą wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.
O złoża K-6, K-7 australijska spółka rywalizowała ze LW Bogdanka. W styczniu tego roku kopalnia w Bogdance otrzymała od Ministra Klimatu koncesję na wydobycie węgla kamiennego z K-6 i K-7. Ta decyzja, zdaniem zarządu Prairie, jest „dowodem dyskryminującego traktowania Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce”.
Ceny paliw w Lublinie. Sprawdź, ile zapłacisz na lubelskich ...
Już teraz górnicy z Bogdanki eksploatują korytarze znajdujące się w odległości zaledwie kilkuset metrów od tego obszaru. Wydobycie ma tam ruszyć za kilka lat.
Ropa, złoto i miedź
Podobne roszczenia wobec rządów państw egzekwują firmy wydobywcze na całym świecie. Osiem lat temu amerykańska korporacja Occidental Petroleum wygrała proces o dostęp do złóż ropy w Ekwadorze i otrzymała od tamtejszego rządu około 1 mld dolarów.
W 2016 r. Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego przyznało korporacji Crystallex International odszkodowanie w wysokości 1,4 mld dolarów. Była to konsekwencja wywłaszczenia spółki z kopalni złota w Wenezueli. W ubiegłym roku Pakistau przegrał spór o kopalnię miedzi. Za niezgodne z prawem działania tamtejszego rządu trybunał przyznał spółce Barrick/Antofagasta odszkodowanie w wysokości 5,8 mld dolarów.
- Wysyp grzybów w Lubelskiem. Oto zdjęcia Czytelników
- TOP 20 najpopularniejszych lubelskich ortopedów wg pacjentów
- Do trzech razy sztuka. Park wodny Avia otwarty! Sprawdź ceny
- Tak się odpoczywa w Okunince! Tłumy nad Jeziorem Białym
- Kibice dobrze się bawili na meczu żużlowców. Zobacz zdjęcia
- Haracze, strzelaniny, bomby. Kiedy gangi opanowały Lublin
