Autostrada A4 z videotollingiem. Kamery na bramkach w Gliwicach rozpoznają tablice rejestracyjne, a system pobierze opłatę za przejazd

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Cztery firmy chcą zaprojektować, zbudować i utrzymywać nowy system elektronicznego poboru opłat za przejazd państwowymi odcinkami autostrad A4 i A2. Ten system to videotolling, dzięki któremu na bramkach w Sośnicy kamera rozpozna nasze tablice rejestracyjne, a system sam pobierze za nas opłatę za przejazd. My tylko trochę zwolnimy przed bramkami. Kilka dni temu otwarto oferty w przetargu na projekt, budowę i utrzymanie tego systemu na dwóch autostradach.

W ten, między innymi, sposób pobierane są od kilku miesięcy opłaty na zarządzanym przez Stalexport 60-km odcinku A4 między Katowicami i Krakowem oraz od ponad pół roku na płatnym odcinku A1 między Toruniem i Rusocinem, zarządzanym przez spółkę GTC.

Grube miliony na videotolling na A4 w Gliwicach

Teraz podobny sposób zamierza wprowadzić na zarządzanych przez siebie autostradach Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Będzie to oczywiście alternatywa dla płatności osobistej na bramkach, która nie zostanie wyłączona. Kierowcy będą mieli wybór.

Przed kilkoma dniami otwarto oferty w przetargu który miał wyłonić firmę, która zaprojektuje, zbuduje i będzie utrzymywać taki system elektronicznego poboru opłat na autostradzie A4 między Gliwicami i Wrocławiem oraz na A2 miedzy Koninem i Strykowem. GITD ma na ten cel 46,52 mln zł.

Cztery firmy chcą zbudować nowy system

Oferty przetargowe złożyły cztery firmy: Kapsch Telematic Services (36,83 mln zł), Intertoll Infrastructure Services Poland (66,24 mln zł), PolCam Systems (29,97 mln zl) oraz konsorcjum firm Egis Projects Polska, Egis Projects SA i Egis Road Operation Croatia (38,92 mln zł).

O dziwo prawie wszystkie oferty mieściły się w budżecie zakładanym na ten cel przez GITD, choć rozbieżności pomiędzy najniższą i najwyższą ofertą sięgały ponad 36 mln złotych! Przypomnijmy, na projekt, budowę i utrzymanie systemu poboru opłat metodą videotollingu GITD ma przeznaczonych 46,52 mln zł.
Obecnie trwają analizy ofert, przed wyborem najkorzystniejszej. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury wynikało, że system zacznie działać na wspomnianych odcinkach autostrad już w połowie 2020 roku.

Budowa autostrady A1. Odcinek E, to ostatnia już część A1 budowana w województwie śląskim. Obecnie to wciąż trasa DK1. To po jej śladzie pobiegnie autostrada A1.Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa autostrady A1 Częstochowa - Łódź. Gierkówka będzie tr...

Taki system już działa na A1 i A4

Jak sprawdza się w praktyce elektroniczna płatność oparta na videotollingu, czyli inteligentnym rozpoznawaniu przez kamery tablic rejestracyjnych? Zapytaliśmy o to w spółce GTC, która od pół roku sprawdza ten system na zarządzanym przez siebie 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 między Toruniem i węzłem Rusocin przed Gdańskiem.

- Pełna funkcjonalność AmberGO działa na wszystkich bramkach i wszystkich węzłach od końca czerwca 2019 r. W okresie lipiec 2018-czerwiec 2019 trwał pilotaż systemu, podczas którego system działał tylko na najdłuższym odcinku Rusocin-Nowa Wieś – mówi Anna Kordecka, PR Manager spółki GTC.

- Aktualnie w systemie mamy zarejestrowanych 207 tysięcy pojazdów. Ponad 17 procent transakcji odbywa się w systemie AmberGO – dodaje Anna Kordecka.

Odczytywanie tablic może być utrudnione na przykład zimą czy jesienią, gdy tablice mogą być zaśnieżone lub zabłocone. Jak z tymi problemami radzi sobie system?

- Pierwsze półrocze to także okres usprawniania funkcjonowania systemu AmberGO, tak aby był on najbardziej optymalny dla użytkownika. Przez minione miesiące operator znacząco zminimalizował pojawiające się problemy z błędnym odczytywaniem tablic. Obecnie system AmberGO w ponad 98 procentach poprawnie odczytuje numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających i zjeżdżających z AmberOne Autostrady A1. To świetny wynik, jak na tego typu system – twierdzi rzeczniczka GTC.
Operatorem systemu AmberGO jest operator autostrady - Intertoll Polska.

Nie przegap

Na A4 do Krakowa też to działa

Sporą popularnością system cieszy się również na zarządzanej przez Stalexport autostradzie A4 między Krakowem i Katowicami. W sumie do końca lutego z dwóch sposobów elektronicznej płatności (drugi sposób to płatność za pomocą specjalnego urządzenia pokładowego o nazwie A4Go) za przejazd A4 korzystało tam około 25 procent wszystkich kierowców.

Pobór opłat przy pomocy videotollingu odbywa się na dwóch placach poboru: połowa opłaty na bramce wjazdowej i druga połowa na bramce wyjazdowej.

- Popularność tego systemu płatności na naszej autostradzie bardzo szybko rośnie. To system, który zwiększa komfort podróży płatną autostradą – mówi Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu, którzy zarządza 60-km odcinkiem A4 z Katowic do Krakowa.
Czechowski twierdzi, że funkcjonalność systemu jest bardzo wysoka. – Użytkujemy ten system od pół roku, warunki pogodowe są jakie są, praktycznie nie było zimy, więc nie mamy jeszcze doświadczeń, związanych z ewentualną przeszkodą jaką mogą stanowić podczas odczytywania przez nasze urządzenia numerów rejestracyjnych – mówi.

Jak wygląda płacenie w systemie videotollingu?

Kierowca musi ściągnąć na swój telefon np. aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą użytkownika.

Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Natychmiastowa płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl