Babcie i dziadkowie pod naszą troskliwą opieką - w niełatwych czasach wspierajmy seniorów

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
Niech styczniowe święto seniorów będzie dla nas inspiracją
Niech styczniowe święto seniorów będzie dla nas inspiracją 123rf
W swoich konkursowych zgłoszeniach zaskakujecie pomysłowością. Macie tak wiele do zaoferowania seniorom! Jak pokazaliście, można wspólnie działać na wielu polach. Pozostały ostatnie dni, by w ramach naszej charytatywnej akcji pochwalić się projektami, które wspierają starsze osoby.

Wasze propozycje są niezwykle różnorodne - od akcji informacyjnych i warsztatów począwszy, przez plan przekazania żarówek energooszczędnych, butelek filtrujących wodę i programatorów czasowych wyłączających prąd, po plany dotyczące dzielenia się np. produktami spożywczymi. Co więcej, przekazywać dobrą energię chcą też uczniowie, którzy ze swoją twórczością teatralną wychodzą do starszych widzów. Zgłoszeń jest mnóstwo, a czekające na zwycięzców nagrody to finansowy zastrzyk, dzięki któremu realizacja tych autorskich projektów będzie możliwa. Niebagatelny budżet - 200 tys. złotych - podzielimy między województwa. Sposób działania, zakres, pomysły - to wszystko jest w Waszych rękach.

KLIKNIJ
I ZGŁOŚ POMYSŁ

Na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Tymczasem świetną okazją, by jeszcze bardziej skupić się na codziennych potrzebach seniorów - zwłaszcza w tych trudniejszych dla nich czasach - jest nadchodzące święto babć i dziadków. Bliskim warto też na co dzień podpowiadać, jak skutecznie ograniczać wydatki, kontrolując np. zużycie wody, prądu. Wyjaśnijcie więc, dlaczego wymiana starych urządzeń na nowsze ma sens. A może seniorzy nie wiedzą, że w niektórych dniach tygodnia prąd może być tańszy niż w innych? Grupa taryfowa Tanie Godziny (G12) zapewnia najtańszy prąd w godz. 6-13 oraz 15-22. Oszczędne Noce i Weekendy (G12w) pomiędzy godz. 13 a 15 oraz pomiędzy 22 a 6. Można więc w tym czasie zaplanować pranie lub pracę zmywarki.

Weźcie sprawy w swoje ręce

Jeśli starszym ludziom sprawia kłopot segregacja odpadów, dobrym wyjściem będzie przygotowanie trwałej „ściągi”, która - przytwierdzona np. do lodówki - będzie długo służyła. O ile z codziennym sortowaniem opakowań nasi bliscy dobrze sobie radzą, kłopotliwe mogą się okazać odpady niebezpieczne, czyli śmieci, które stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. To m.in.: przeterminowane leki, zużyty sprzęt RTV i AGD, chemiczne środki ochrony roślin, żarówki czy baterie. W tym przypadku segregacja wymaga odpowiedniego podejścia, składowania i kontroli, dlatego takie odpady nie mogą trafić do zwykłego worka lub pojemnika na śmieci. Co zatem z nimi zrobić? Podpowiedzcie, że w każdej gminie działa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie można przywieźć i zostawić odpady niebezpieczne. W wielu miastach stanęły czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Jeśli jednak seniorzy sami nie poradzą sobie z tym problemem, weźcie sprawy w swoje ręce.

Sposobów na oszczędzanie jest wiele - korzystajcie też z porad zebranych na blogu ZielonePojecie.pl - znajdziecie tam wiele podpowiedzi.

To już Ostatnie dni na zgłaszanie pomysłów

Zgłoszone w inicjatywy zweryfikuje kapituła. W kolejnym etapie do głosowania zaprosimy Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo. W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł
  • 2 miejsce: 4000 zł
  • 3 miejsce: 2500 zł

Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 23 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Babcie i dziadkowie pod naszą troskliwą opieką - w niełatwych czasach wspierajmy seniorów - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl