Segregacja śmieci. Czy wiesz, gdzie wyrzucać odpady?

WB
O czym warto pamiętać segregując śmieci?
O czym warto pamiętać segregując śmieci? Łukasz Gdak
Choć pozornie mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci jest bardzo prosta, to wciąż wielu osobom może sprawiać duży kłopot. O czym warto pamiętać?

Od 1 stycznia 2020 w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa. Niestosowanie się do zasad segregacji skutkuje dodatkową opłatą. Podstawową zasadą jest oddzielanie opadów ze względu na kategorię: szkło, papier, plastik i tworzywa sztuczne. Ponadto, wydziela się też odpady bio i zmieszane, do których trafiają śmieci niepasujące do żadnej z wcześniejszych kategorii. Należy jednak pamiętać, że poszczególne pojemniki lub worki mogą różnić się kolorami, dlatego też zawsze trzeba zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia.

Plastik i tworzywa sztuczne

Do takiego pojemnika można wyrzucić m.in. butelki po napojach, plastikowe opakowania po różnych produktach, opakowania wielomateriałowe, aluminiowe puszki czy folię aluminiową. Nie mogą tam za to trafić butelki i pojemniki z zawartością, plastikowe zabawki, puszki po farbach i lakierach czy zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oraz części samochodowe.

Szkło

Do szkła mogą trafić jedynie butelki, słoiki po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach, jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. Szkła okularowego, żaroodpornego, żarówek, reflektorów, różnego rodzaju ceramiki i porcelany oraz szyb i luster nie należy wyrzucać do tego pojemnika. Warto też wiedzieć, że niektóre gminy gwarantują swoim mieszkańcom pojemniki oddzielne na szkło bezbarwne i kolorowe.

Papier

Do kontenera powinny trafić jedynie opakowania z papieru, kartonu i tektury, różnego rodzaju ulotki, gazety, papier szkolny (w tym także zadrukowane kartki), zeszyty, książki, torby papierowe. Zabronione jest za to wyrzucanie ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią czy też takiego, który jest mocno zabrudzony i zatłuszczony. Ponadto nie należy wyrzucać kartonów po mleku i napojach, worków po nawozach i materiałach budowlanych, pieluch i materiałów higienicznych czy jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych.

Odpady biodegradowalne

W tym przypadku nie należy wyrzucać kości i odchodów zwierząt, ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych MDF. Co zatem można wyrzucać do takiego pojemnika? Odpadki warzywne i owocowe, np. obierki lub skórki, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno oraz resztki jedzenia.

Odpady zmieszane

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, oczywiście z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Poza standardową segregacją nie można zapomnieć, że pewne produkty wymagają specjalnej uwagi. Nie wszystkich odpadów można pozbyć się, wyrzucając je po prostu do zwykłych kontenerów. Co należy do takiej listy?

Baterie i akumulatory należy oddawać do specjalnych punktów zbiórki. Tak samo jak uszkodzony sprzęt elektroniczny i elektryczny. Przeterminowane leki można zaś oddać w niektórych aptekach lub przychodniach. Odpady wielkogabarytowe, np. meble oraz niebezpieczne, m.in. opakowania po substancjach żrących, powinno się zanieść do punktów PSZOK, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Co daje segregacja odpadów?

Segregacja śmieci jest bardzo ważna z wielu powodów. Głównym celem jest utrzymanie czystości i porządku w danej gminie, a zarazem zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych. Co więcej, pozwala ona na recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców. Jak można przeczytać na stronie rządowej, Polska jest zobowiązana do osiągnięcia odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania (do 16 lipca 2020 roku - do nie więcej niż 35 procent), a także poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia oraz odzysku innymi metodami papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła (do 31 grudnia 2020 roku - 50 procent), a także innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych (do 31 grudnia 2020 roku - 70 procent).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Segregacja śmieci. Czy wiesz, gdzie wyrzucać odpady? - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl