Spis treści
- Znamienna decyzja ministra: wycofanie wysoko kwalifikowanych śledczych
- Śledczy: to wpłynie negatywnie na działalność prokuratury regionalnej
- Skończy się przewlekłością lub uniknięciem odpowiedzialności winnych
- Jest spec od spraw gospodarczych
- Inny zajmuje się aferą wizową
- Jest też specjalista od reprywatyzacji warszawskich
- Inny śledczy ma uprawnienia sędziowskie i prokuratorskie w Niemczech
- Decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia
Znamienna decyzja ministra: wycofanie wysoko kwalifikowanych śledczych
4 stycznia 2024 r. Prokurator Generalny uznał za niezbędne zakończenie delegacji do Prokuratury Krajowej prokuratorów prokuratur rejonowych oraz okręgowych (94 osób), jak również prokuratorów prokuratur rejonowych z prokuratur regionalnych (50 osób), z zachowaniem przewidzianych okresów wypowiedzenia” – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w mediach społecznościowych.
https://twitter.com/MS_GOV_PL/status/1742882205720858717[/twitter]
Śledczy: to wpłynie negatywnie na działalność prokuratury regionalnej
O tej decyzji negatywnie wypowiadają się śledczy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Zaznaczają, że to poważny cios, który może udaremnić wiele ważnych postępowań.
"Decyzja o odwołaniu z delegacji prokuratorów prokuratury okręgowej i rejonowych, wpłynie niezwykle negatywnie na działalność Prokuratury Regionalnej w Warszawie, na szczeblu której prowadzone są sprawy o najwyższym ciężarze gatunkowym. Prowadzone przez prokuratorów – delegatów śledztwa mają charakter złożony i wielowątkowy, jak również są skomplikowane pod względem prawno-karnym. Wymagają one ze strony prokuratora ścisłego, bezpośredniego nadzoru oraz osobistego zaangażowania w ich prowadzenie" - alarmuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.
Skończy się przewlekłością lub uniknięciem odpowiedzialności winnych
Śledczy zaznaczają, że znaczny stopień zaawansowania prowadzonych postępowań – w wypadku ewentualnej zmiany referenta i konieczności zapoznawania się przez nowego prokuratora z obszernym materiałem dowodowym zawartym w liczących nawet kilkaset tomów aktach - spowoduje wystąpienia rażącej przewlekłości, a może nawet doprowadzić do niemożności skutecznego zabezpieczenia niezbędnych dowodów i w konsekwencji również do uniknięcia odpowiedzialności karnej osób uczestniczących w przestępczych procederach.
Czym zajmują się prokuratorzy, którzy mają być wycofani przez ministra Bodnara? Wykonują obowiązki w 1 Wydziale ds. Przestępczości Gospodarczej w Dziale ds. Cyberprzestępczości, który w swojej właściwości ma prowadzenie najpoważniejszych śledztw w sprawach przestępstw gospodarczych oraz dotyczących cyberprzestępczości; realizują na polecenie Prokuratora Generalnego czynności na potrzeby sejmowej Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
Jest spec od spraw gospodarczych
Jeden z prokuratorów obecnie prowadzi m.in. skomplikowane międzynarodowe śledztwo ws. oszustw na platformach inwestycyjnych, w ramach którego powstał międzynarodowy zespół śledztwa (JIT) wspólnie z prokuraturą litewską i łotewską, a którego jest kierownikiem. Śledztwo dotyczy wyłudzenia ponad 100 mln zł na szkodę obywateli wielu państw, w tym Polski, jak również prania pieniędzy pochodzących z oszustw internetowych na skalę międzynarodową.
Prokurator jest również członkiem zespołu śledczego w sprawie nieprawidłowości w podmiotach gospodarczych związanych z grupą kapitałową Idea Bank S.A., a także szeregu innych postępowań z zakresu cyberprzestępczości, w ramach których współpracuje z Europolem i Federalnym Biurem Śledczym Stanów Zjednoczonych. Podkreślić przy tym należy, że ma unikalne doświadczenie związane z wcześniejszą pracą w jedynym w Polsce dziale zajmującym się ściganiem przestępczości giełdowej, jak również ukończyła z najwyższym możliwym wynikiem Szkołę Prawa Amerykańskiego prowadzoną przez Uniwersytet Warszawskiego, Emory School of Law oraz Georgia State University College of Law, a także jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego mając otwarty przewód doktorski w zakresie prawno-karnych aspektów obrotu instrumentami finansowymi.
Prokurator nadto zajmuje obecnie stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a nie prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie. W tej sytuacji nie należy do kategorii prokuratorów, o których mowa w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości z 4 stycznia br. Nie jest więc prokuratorem prokuratury rejonowej delegowanym do prokuratury regionalnej, a jej ewentualne odwołanie stałoby w sprzeczności z ww. komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Inny zajmuje się aferą wizową
Inny prokurator prowadzi śledztwo w sprawie tzw. afery wizowej, a także kilka skomplikowanych śledztw dot. tzw. DarkNetu związanych z organizowaniem prania pieniędzy, handlem dokumentami i kradzieżą tożsamości. Ponadto prokurator jest doktorantem czwartego semestru studiów doktorskich w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie członkiem zespołu naukowego realizującego projekt „Kamery nasobne w pracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości”, który finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Wskazani powyżej prokuratorzy wykonują obowiązki w powstałym w 2023 r. specjalistycznym Dziale ds. Cyberprzestępczości, który liczy łącznie 5 osób. Odwołanie dwojga z nich (40% składu osobowego) sparaliżuje de facto pracę tej komórki.
Kolejny prokurator w ramach obowiązków w 6 Wydziale Sądowym prowadzi szereg postępowań cywilnych związanych ochroną osób pokrzywdzonych w największych śledztwach prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Zwrócić należy uwagę, że oprócz wykonywania bieżących obowiązków służbowych związanych ze specyfiką Wydziału Sądowego, ww. jest kierownikiem „Zespołu prokuratorów do analizowania materiałów i podejmowania działań z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego w sprawach związanych z roszczeniami obligatariuszy i innych osób wobec GetBack S.A. w restrukturyzacji z siedzibą we Wrocławiu oraz w stosunku do innych osób”. Ponadto prokurator zgłosiła udział w toczących się postępowaniach cywilnych lub wytoczyła powództwa na rzecz poszkodowanych przez IDEA Bank S.A. Jej doświadczenie i wiedza o ww. sprawach ma charakter wyjątkowy, a z uwagi na ich obszerność i stopień skomplikowania, zastąpienie prokurator przez inne osoby w sposób wyjątkowo negatywny odbije się na efektywności działań pozakarnych Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Jest też specjalista od reprywatyzacji warszawskich
Jeszcze inny z kolei prokurator wykonuje obowiązki z 6 Wydziale Sądowym, w tym jest członkiem „Zespołu prokuratorów powołanych do analizowania materiałów i podejmowania działań w zakresie prawa administracyjnego oraz cywilnego w sprawach związanych z prywatyzacją gruntów warszawskich zawisłych w prokuraturach obszaru właściwości Prokuratury Regionalnej w Warszawie”. Podkreślić należy, że wiedza zdobyta przez Pana prokuratora w ramach działalności zespołu ds. reprywatyzacji ma charakter unikatowy, ponieważ problematyka, którą zajmuje się Zespół, wymaga znajomości przepisów i orzecznictwa z zakresu gospodarki nieruchomościami, a także praktyki ich stosowania i struktury administracji na przestrzeni ostatnich 70 lat.
Inny śledczy ma uprawnienia sędziowskie i prokuratorskie w Niemczech
Następny z prokuratorów zajmuje się sprawami z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego (w tym prawa bankowego, prawa spółek, zwalczania nieuczciwej konkurencji) z elementami jurysdykcji międzynarodowej wymagającymi analizy dokumentów źródłowych sporządzonych w językach angielskim, francuskim i niemieckim. Prokurator posiada unikalne kompetencje – w 2007 r. uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu sędziego i prokuratora na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Wykonując obowiązki służbowe prokurator m.in. zastępował Prokuraturę Regionalną w Warszawie w sprawie C – 520/21 Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (w tym bezpośrednio na rozprawie) dotyczącej roszczeń banku o zwrot przez konsumenta wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Jego wysoce merytoryczne wystąpienia spotkały się nie tylko z ogromnym uznaniem jego przełożonych, środowiska poszkodowanych konsumentów, ale były przede wszystkim skuteczne, przekonując ostatecznie sędziów TSUE do argumentacji tut. Prokuratury. Jego ewentualne odwołanie z delegacji wyrządzi niepowetowane szkody dla poszkodowanych w tzw. sprawach frankowych.
Decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia
Zakończenie delegowania wskazanych prokuratorów do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, mając na względzie ich wysokie kompetencje, jak również biorąc pod uwagę wagę prowadzonych przez nich spraw, nie leży w interesie Prokuratury i nie znajduje merytorycznego uzasadnienia. Byłoby to także wysoce szkodliwe dla dobra, sprawności i efektywności postępowań, które prowadzą oraz dla interesów osób pokrzywdzonych w sprawach, którymi się zajmują.
Decyzja taka byłaby także rażąco krzywdząca osobiście dla tych prokuratorów, rodząc w pełni uzasadnione podejrzenie o ich celową dyskryminację i szykanowanie, szczególnie iż nadal delegowanymi do Prokuratury Regionalnej w Warszawie pozostawałoby 4 prokuratorów z tytułami prokuratorów prokuratur rejonowych. Nadto arbitralnie odwołany zostałby z delegacji prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, co stałoby w sprzeczności ze stanowiskiem Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego, nadto nosiłaby znamiona działania uznaniowego i pozamerytorycznego - zaznacza Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs
