Na początku roku rząd zapowiadał, że zmiany zaczną obowiązywać w marcu tego roku. Później datę zmieniono na 1 lipca, jednak choć ustawa jest gotowa, to nie trafiła jeszcze do Sejmu, co oznacza opóźnienie we wprowadzeniu nowych zasad. Bowiem ustawa po przejściu przez Sejm musi trafić do Senatu, a na koniec zostać podpisana przez prezydenta.
Ministerstwa Infrastruktury nie podało jednak jeszcze oficjalnej informacji o odwołaniu lipcowego terminu.
Sprawdź też:
Nowe przepisy drogowe: Co się zmieni?
Przede wszystkim nowe przepisy dotyczą kierowców przekraczających prędkość. Precyzują bowiem, że maksymalna szybkość w terenie zabudowanym miałaby być ograniczona do 50 km/h również w nocy (obecnie wynosi 60 km/h między godziną 23.00 a 5.00), a także – że prawo jazdy miałoby być odbierane kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h nie tylko w terenie zabudowanym, ale także poza nim, a więc np. także na autostradzie.
Zobacz również: Kierowco, uważaj! Możesz stracić prawo jazdy za... gwałtowne hamowanie i niebezpieczne wyprzedzanie
Obecnie prawo jazdy na trzy miesiące można stracić za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, do tego otrzymuje się mandat w wysokości 400–500 zł i 10 punktów karnych. Policjant jednak może odstąpić od zatrzymania prawa jazdy, jeśli przekroczenie prędkości spowodowane było wyjątkowymi okolicznościami, np. kierowca wiózł do szpitala poważnie chorą osobę, do której nie przyjechało pogotowie.
Czytaj także: Kolejna podwyżka opłat w strefie parkowania na Jeżycach już w lipcu
Trzecią najważniejszą zmianą jest pozycja pieszych. Nie są oni przy drogach uprzywilejowanymi użytkownikami i nie mogą spodziewać się, że będą traktowani jak w tzw. strefach zamieszkania. Nowe przepisy mówią jednak, że pieszy musi zachować szczególną ostrożność, gdy wchodzi na jezdnię lub torowisko, a także - czego wielu pieszych nie zauważa - gdy już po nich przechodzi.
Więcej o zmianach przepisów prawa o ruchu drogowym czytaj tutaj: Uwaga kierowcy! Od lipca będzie łatwiej stracić prawo jazdy. Za co? Sprawdź, jak zmienią się przepisy prawa o ruchu drogowym
Zobacz też:
Nieoczywiste przewinienia, za które możesz otrzymać mandat. ...
Sprawdź też:
