Nowe święto państwowe 14 kwietnia: Święto Chrztu Polski
Przyjęta przez Sejm ustawa ma wprowadzić do kalendarza świąt państwowych Święto Chrztu Polski, które miałoby odbywać się 14 kwietnia. Wprowadzenie nowego święta ma upamiętnić to wydarzenie z historii Polski. Przypomnijmy, że decyzja Mieszka I o chrzcie Polski jest uznawana za początek Państwa Polskiego. To historyczne wydarzenie miało miejsce w 966 roku.
Już podczas pierwszego czytania projektu ustawy o nowym święcie państwowym na sejmowej komisji kultury, większość posłów była zdania, że ważne jest, by wprowadzić święto upamiętniające chrzest Polski. Miałoby to przywrócić Polakom świadomość tego, że w tym momencie nasze państwo pojawiło się na mapie Europy.
Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej – mówił poseł Dariusz Piontkowski
Dlaczego Święto Chrztu Polski ma być obchodzone 14 kwietnia? Dokładna data chrztu Polski nie jest znana, ale zdaniem większości historyków, miał on miejsce w Wielką Sobotę 966 roku, która wtedy przypadała 14 kwietnia. Stąd też wnioskodawcy zaproponowali właśnie tę datę na Święto Chrztu Polski.
Nowe święto państwowe: Święto Chrztu Polski. Dzień wolny od pracy?
W projekcie ustawy o Święcie Chrztu Polski czytamy:
Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.
Wprowadzenie ustawy w życie i ustanowienie Święta Chrztu Polski świętem państwowym ma jednak nie pociągać za sobą skutków prawnych. Zapewne nie będzie to więc dzień wolny od pracy, skoro nie zostało to jasno ujęte w ustawie. Warto przypomnieć, że z 10 świąt państwowych ustanowionych w Polsce, jedynie trzy są dniami wolnymi od pracy, a są to: