Bezpieczna przesyłka – jak zapakować paczkę?

materiał partnera

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu musiał wysłać paczkę. Zanim przekażemy ją kurierowi lub zaniesiemy na pocztę warto zadbać o zabezpieczenie zawartości, aby dotarła do adresata bez żadnych problemów. W konsultacji z pracownikami sendello.pl przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością Ci się przydadzą podczas pakowania.

W większości regulaminów przewoźników znajduje się informacja, że osoba wysyłającą paczkę jest zobowiązana do jej odpowiedniego zabezpieczenia. Przewóz paczek związany jest z wieloma czynnościami – transportem w aucie, przenoszeniem czy sortowaniem. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, aby na żadnym etapie nie doszło do uszkodzenia zawartości paczki.

Niestety bardzo często lekceważymy opakowania przesyłek, przez co możemy stracić możliwość uzyskania rekompensaty, jeśli mimo wszystko paczka ulegnie zniszczeniu.

Co możesz wysłać w paczce? Wyślij paczkę kurierem

Warto pamiętać, że pakowanie paczki nie ogranicza się jedynie do wyboru kartonu i zaadresowania listu przewozowego. Należy zwrócić uwagę na przewożony produkt – w zależności od tego należy wybrać inny rodzaj przesyłki oraz sposób pakowania.

Każda firma przewozowa posiada również listę rzeczy, których przesyłanie jest zakazane, w większości przypadków informacje o takich przedmiotach znajdują się na stronach kuriera lub Poczty Polskiej.

Przedmioty, które wyślemy można podzielić na kilka kategorii:

• Produkty szklane i delikatne, np. artykuły oświetleniowe lub podobne.
• Sprzęt AGD i RTV
• Żywność
• Ubrania
• Kosmetyki
• Pozostałe

Pamiętaj! Oprócz zabezpieczenia paczki przed uszkodzeniem musisz wybrać również właściwy rodzaj paczki. Większość paczek ma określone wymiary oraz wagę. W zależności od tego, co wysyłamy zostanie naliczona odpowiednia opłata. To właśnie rozmiar wysyłanego przedmiotu decyduje o wielkości kartonu. W przypadku mniejszych paczek wystarczy koperta bąbelkowa. Zanim jednak zaadresujesz paczkę sprawdź, jak bezpiecznie ją zapakować.

Bezpieczna przesyłka kurierska

Opakowanie ma zapewnić przede wszystkim ochronę przed zniszczeniem zawartości oraz zapobiec jej kradzieży. Dlatego konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, które gwarantują zapewnienie obu tych rzeczy.

1. Wybieraj opakowanie, które nie było wcześniej używane – to zagwarantuje, że paczka nie rozerwie się podczas transportu.

2. Staraj się dobrać wielkość opakowania do przesyłanego produktu.

3. Jeśli opakowanie jest większe konieczne może okazać się użycie wypełniaczy, dzięki którym przewożona rzecz nie będzie przemieszczać się w kartonie.

4. Karton należy zabezpieczyć taśmą na górnej i dolnej części, aby zabezpieczyć paczkę przed otwieraniem i sprawdzeniem zawartości.

5. Pamiętaj o tym, aby dodatkowo nakleić wyraźnie i czytelnie wypełnioną naklejkę – list przewozowy może zaginąć, więc warto zadbać o dane kontaktowe na przesyłce.

O co jeszcze zadbać, podczas pakowania?

Aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojej przesyłki upewnij się, że wybrany przez Ciebie materiał jest dobrej jakości. Wysyłanie paczek w tym samym kartonie może skończyć się jego przetarciem lub rozdarciem w trakcie podróży.

Opakowanie powinno zabezpieczać przesyłkę, być wytrzymałe i uniemożliwić dostęp do jej zawartości. Dodatkowo możesz wydrukować różne ostrzeżenia, jeśli przewożone jest szkło lub delikatny sprzęt elektroniczny. Takie oznaczenie można wydrukować i nakleić na kartonie.

Szkło i delikatny sprzęt w paczce

W paczkach, w których przesyłasz delikatne przedmioty potrzebną będą Ci dodatkowe materiały, takie jak folie bąbelkowe, pianka pakownicza lub profil z wykrojnikiem. Profil z wykrojnikiem może przydać się przy pakowaniu butelek, wazonów lub innych szklanych przedmiotów. Profil z wykrojnikiem zagwarantuje stabilność.

Oprócz powyższych istnieje jeszcze kilka rodzajów wypełniaczy do paczek: chipsy, flopak, flupis, poduszki powietrzne, skropak czy wiolina. Wypełniacze takie sprawdzą się przy przesyłaniu kosmetyków, książek lub innych przedmiotów, które nie wymagają aż tak rygorystycznego zabezpieczenia.

Pomocne mogą również okazać się naklejki na paczki. Z pewnością wielokrotnie widziałeś naklejki typu „Uwaga Szkło”, „Nie rzucać Fragile” czy naklejki wskazujące, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół w paczce.

Sprzęt komputerowy lub RTV powinien być przewożony w dwóch kartonach – oryginalnym opakowaniu oraz zewnętrznym kartonie. Przydatne mogą być styropianowe profile, które będą utrzymywały sprzęt w tej samej pozycji. Pamiętaj również o umieszczeniu specjalnej naklejki.

Szkło, porcelanę i lustra dobrze jest zabezpieczyć folią bąbelkową, a pustą przestrzeń wypełnić flopakiem lub workami powietrznymi.

Adresowanie paczek

Ważnym aspektem bezpiecznego pakowania jest także odpowiednie zaadresowanie paczki. Oprócz listu przewozowego zadbaj o to, aby na paczce znalazła się naklejka lub ręcznie napisany adres – użyj do tego celu niezmywalnego markera.

Im lepiej zabezpieczysz paczkę, tym większa szansa, że podczas przewozu nic się jej nie stanie i bezpiecznie dotrze do adresata. Dlatego nie bagatelizuj kwestii pakowania, ponieważ w ten sposób możesz stracić prawo do uzyskania rekompensaty za ewentualne szkody.

Artykuł powstał we współpracy z fusionmarketing.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl