Startujący w Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka mieli do pokonania trasę o długości 10 km, ze startem i metą przy Muzeum Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Limit czasy wynosił 1,5 godziny. Tradycyjnie zorganizowano też biegi dla dzieci na dystanie 400 i 200 m. Wystartowało 658 osób.
Nagrody otrzymało dziewięciu najlepszych biegaczy i biegaczek. Pierwsze miejsce oznaczało czek na 900 zł, drugie 450, trzecie 400 i tak dalej, aż po dziewiąte warte 100. Wśród mężczyzn pierwszy na metę wbiegł Mateusz Mrówka z czasem 30:20 minut, a wśród kobiet zwyciężyła Judyta Rębisz z czasem 36:56 minut.
Wyniki Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka znajdziecie TUTAJ
Pierwotnie bieg był dedykowany dla dzieci i młodzieży. Wydarzeniem na obecną skalę stał się w 2018 roku. Od 2021 jest stałym punktem kalendarza biegowego na Śląsku.
Kim było Dziewięciu z Wujka?
Do pacyfikacji kopalni Wujek doszło 16 grudnia 1981 roku. W akcji wzięła udział Milicja Obywatelska, wojsko oraz pluton specjalny ZOMO, który otworzył ogień. Śmierć ponieśli Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając, a dwudziestu trzech strajkujących zostało rannych.
Zobaczcie zdjęcia z Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka 2023.
Nie przeocz
- Piłkarz Górnika Piaski trenerem mentalnym argentyńskiego mistrza świata z Chelsea
- Nowy trener Ruchu Chorzów Jan Woś poprowadził pierwszy trening z Niebieskimi ZDJĘCIA
- Kibice Górnika Zabrze znów pomogli drużynie! ZDJĘCIA fanów z meczu z Cracovią
- Pięć setów w meczu Aluron CMC Warta Zawiercie - GKS Katowice ZDJĘCIA KIBICÓW