Biskup Dziuba złożył rezygnację. W tle wykorzystywanie seksualne dzieci. Kto nowym ordynariuszem diecezji łowickiej?

Anna Gronczewska
Biskup Andrzej Dziuba złożył rezygnacje na ręce papieża
Biskup Andrzej Dziuba złożył rezygnacje na ręce papieża archiwum DŁ/diecezja łowicka/archidiecezja łódzka
Biskup Andrzej Dziuba nie jest już ordynariuszem diecezji łowickiej. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację. Kto teraz będzie biskupem łowickim?

Biskup Andrzej Dziuba i tuszowanie pedofili

Biskup Andrzej Dziuba złożył na ręce papieża Franciszka rezygnacje z urzędu biskupa łowickiego. To na pewno duże zaskoczenie. Co było przyczyną rezygnacji, bo wiek emerytalny, czyli 75 lat, biskup skończy w przyszłym roku?

- Ojciec Święty Franciszek przyjął dzisiaj rezygnację biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, którą tenże biskup złożył na prośbę Stolicy Apostolskiej - napisano w komunikacie Episkopatu Polski. - Zostały bowiem stwierdzone trudności w zarządzaniu diecezją, a w szczególności zaniedbania w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne popełnione przez niektórych duchownych wobec osób niepełnoletnich; co potwierdziło postępowanie przeprowadzone przez Stolicę Apostolską w oparciu o dokument papieski Vos estis lux mundi.

Przypomnijmy, że w 2022 roku Komisja d/s pedofili poinformowała, że biskup Dziuba nie poinformował organów ścigania o molestowaniu 14-letniego chłopca przez księdza z jego diecezji. Wcześniej miał nic nie robić z zawiadomieniem mieszkańca Skierniewic, który jako ministrant miał być molestowany przez dwóch księży z diecezji łowickiej.

Biskup z Pleszewa

Biskup Andrzej Dziuba urodził się 10 października 1950 roku w Pleszewie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wieczynie oraz w Żegocinie. Dalszą edukację kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie, którą zakończył maturą w roku 1968 roku.  Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne p.w. św. Wojciecha w Gnieźnie, z Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w Bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Po święceniach pracował jako wikariusz w Parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy.

Był sekretarzem Prymasa

W latach 1981-1984 pracował jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie oraz sekretarz i kapelan Prymasa Polski dla archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1984-1998 kierownik Sekretariatu Prymasa Polski i sekretarz osobisty Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. W latach 1998-2004 radca teologiczny Sekretariatu Prymasa Polski. W tym czasie pełnił posługę duszpasterską przy kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie (1981-1998) oraz przy kościele św. Barbary na Koszykach w Warszawie (1998-2004).

W 1990 roku uzyskał habilitację na KUL, na podstawie rozprawy „Jan Azor – teolog moralista”. Docentura w 1990 roku, tytuł naukowy profesora w 1997 roku. W latach 1989-2004 pracownik Wydziału Teologii KUL, a od 1995 roku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W obu uczelniach kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej. Od 2005 roku dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW w Warszawie. Doktorat honoris causa The Polish University Abroad w 2009 roku.

Drugi biskup łowicki

27 marca 2004 roku otrzymał nominację na biskupa łowickiego. Zastąpił przechodzącego na emeryturę biskupa Alojzego Orszulika.

Święcenia biskupie przyjął w Bazylice katedralnej w Łowiczu, 22 maja 2004 roku z rąk kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego i biskupa Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego.
Administratorem Sede Vacante diecezji łowickiej Ojciec Święty mianował biskupa Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl