Blisko 2 mln umów o dzieło zarejestrowanych przez ZUS
Najwięcej umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. płatników składek zawarto w województwie śląskim, a najmniej w warmińsko-mazurskim. W całym kraju najwięcej osób, które wykonywały umowy o dzieło, pracowało w branżach takich jak:
- działalność profesjonalna
- naukowa
- techniczna
- przetwórstwo przemysłowe
- informacja
- komunikacja.
Do ZUS zgłoszono 1,17 mln formularzy ZUS RUD, które dotyczyły ponad 1,7 mln umów o dzieło. Największą grupę stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS – 97 procent. Osób fizycznych, które zgłaszały do ZUS umowę o dzieło, a które nie były płatnikami, było ponad 1,4 tys.
W 2022 r. złożono do ZUS więcej formularzy RUD niż w poprzednim roku, ale zgłoszono na nich mniej umów o dzieło. Liczba osób, które wykonywały umowy o dzieło wyniosła 342,6 tys. Największa grupa wykonawców to mężczyźni w wieku 30–39 lat. Umowy najczęściej zawierano na czas nie dłuższy niż 9 dni.
Z cudzoziemcami zawarto w sumie 55,1 tys. umów o dzieło, co stanowi 3,23 proc wszystkich umów. Najczęściej podpisywano je z obywatelami:
- Ukrainy,
- Białorusi,
- Niemiec.
Największa liczba umów o dzieło jest zgłaszana za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - blisko 90%. Rzadko składano je natomiast osobiście w sali obsługi klientów.
Wprowadzenie obowiązku informowania ZUS o umowach o dzieło ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego pracowników wykonujących pracę na podstawie umowy o dzieło. Dzięki temu ZUS ma lepszą kontrolę nad tymi umowami i może lepiej reagować na nieprawidłowości w tym zakresie.
