„Ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych” skierowany jest do samorządów i przedsiębiorstw małych miejscowości.
- Dotychczasowe programy dedykowane były aglomeracjom miejskim, a ten jest skierowany do małych miejscowości. Dlatego jest bardzo duże zainteresowanie ze strony świętokrzyskich samorządów i przedsiębiorstw, które mogą wybudować oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków – powiedział PAP prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński.
Samorządy i przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką wodno-ściekową mogą liczyć nawet na 50-procentowy zwrot kosztów kwalifikowanych inwestycji. Z takiego dofinansowania mogą skorzystać gminy, w których wskaźnik G (dochód na jednego mieszkańca) nie przekracza 1200 zł. Gminy, w których ten wskaźnik jest większy, mogą liczyć na sfinansowanie 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Wnioski od samorządów i przedsiębiorstw będą przyjmowane do 14 października. - To jest termin graniczny. Ponieważ zainteresowanie tym programem jest bardzo duże, wnioski będziemy przyjmowali do momentu wyczerpania wszystkich środków, które mamy do dyspozycji. Te środki będą jak najszybciej udostępnione samorządom i przedsiębiorstwom, aby te inwestycje mogły być realizowane – podkreślił Gliwiński.
Do tej pory w ramach „Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych” w regionie świętokrzyskim rozdysponowano ponad 76 mln zł. Z dofinansowania inwestycji w ramach gospodarki wodno-ściekowej skorzystało już 12 gmin (Łubnice, Pawłów, Skalbmierz, Smyków, Waśniów, Stopnica, Bałtów, Bieliny, Gnojno, Kije, Krasocin i Łopuszno) i dwa przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu oraz Zakład Gospodarki Komunalnej gminy Słupia Konecka).
(PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ je/
Źródło:
