Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zmarła w sobotę, 15 marca. Kilka dni wcześniej, w środę 12 marca, była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna; przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie prowadziła prok. Ewa Wrzosek.
"Zobowiązałem PK, by prokuratura transparentnie wyjaśniła okoliczności śmierci Barbary Skrzypek"
"W pierwszej kolejności muszą wybrzmieć słowa najważniejsze. Składam niniejszym najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłej, z którymi dzielę żal z powodu straty, jaką ponieśli" - napisał na platformie X Bodnar. Skrytykował jednocześnie "polityczne wykorzystywanie osobistej i rodzinnej tragedii".
Prokurator Generalny podkreślił, że zadaniem państwa jest transparentne wyjaśnienie sprawy. "Zobowiązałem Prokuratora Krajowego, by prokuratura skrupulatnie, kompleksowo i transparentnie wyjaśniła wszystkie okoliczności śmierci p. Barbary Skrzypek. Publicznie znane fakty i dowody muszą być przeciwwagą dla mitów, manipulacji i oszczerstw, których w ostatnich dniach było aż nadto" - napisał.
"Temu właśnie będzie służyło śledztwo wszczęte wczoraj przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga, a także dzisiejsza decyzja o ujawnieniu protokołu z przesłuchania dokonanego w minioną środę" - podkreślił.
Bodnar napisał również, że poprosił prokuratora krajowego Dariusza Korneluka o analizę "wszystkich okoliczności" przesłuchania Barbary Skrzypek, "przede wszystkim w kontekście zasadności decyzji p. prokurator Ewy Wrzosek o odmowie uczestnictwa pełnomocnika świadka".
Ponadto Bodnar poprosił Korneluka o analizę praktycznego zastosowania art. 87 par. 3 Kodeksu postępowania karnego, regulującego możliwość odmowy udziału pełnomocnika osoby nie będącej stroną w czynnościach procesowych, tak jak to miało miejsce w przypadku przesłuchania Skrzypek. "Ta analiza pozwoli podjąć decyzję w zakresie ewentualnych zmian w brzmieniu tego przepisu" - wskazał Bodnar. Jednocześnie minister wyraził wsparcie dla prok. Ewy Wrzosek.
"Łączenie przesłuchania ze zgonem jest przekroczeniem granic przyzwoitości"
"Deklaruję wszelkie wsparcie dla p. prokurator Ewy Wrzosek w obliczu haniebnych oskarżeń i hejtu, z jakim musi się dziś mierzyć. W mojej ocenie, w świetle wiedzy, którą już dziś mamy, łączenie przesłuchania, które miało miejsce w środę, ze zgonem który nastąpił trzy dni później, jest przekroczeniem granic przyzwoitości. Tym bardziej, że od momentu przesłuchania do soboty nie padło ani jedno słowo zastrzeżenia co do przeprowadzonej czynności" - ocenił Bodnar.
Podkreślił też, że wraz z prokuratorem krajowym Dariuszem Kornelukiem zadeklarował wsparcie dla Wrzosek także m.in. w kwestii zapewnienia jej bezpieczeństwa w obliczu gróźb, które "od soboty padają pod jej adresem".
Prokurator generalny podkreślił, że zobowiązał też Korneluka "by prokuratura nadal konsekwentnie pracowała na rzecz wyjaśnienia sprawy tzw. +dwóch wież+". "Była to jedna ze spraw, które w czasie poprzedniej władzy prowadzone były w sposób bulwersujący, zapewniając niezrozumiały parasol ochronny nad kluczowymi politykami obozu rządzącego" - stwierdził.
Sposób przeprowadzenia przesłuchania Barbary Skrzypek krytykują m.in. politycy PiS, którzy zwracali uwagę na duży poziom stresu u przesłuchiwanej, jej problemy zdrowotne oraz fakt, że nie dopuszczono do niej pełnomocnika. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w poniedziałek, że związek między śmiercią kobiety, a jej wcześniejszym przesłuchaniem jest "związkiem całkowicie oczywistym".
We wtorek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że na wtorek zarządzono sekcję zwłok Skrzypek. "Przyczyną zgonu Barbary Skrzypek była niewydolność krążenia w przebiegu bardzo rozległego zawału tylnej ściany serca" - poinformował we wtorek prok. Norbert A. Woliński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga.
Źródło: