Bojkot "Trójki". Artyści których już nie usłyszymy na antenie
To z wpisu Zbigniewa Preisnera na Facebooku, który pojawił się w sobotni wieczór (16 maja) dowiedzieliśmy się, że szeregi "Trójki" zdecydował się opuścić Marek Niedźwiecki, który prowadził piątkowe notowanie Listy Przebojów.
W kolejnym komentarzu słynny kompozytor odniósł się już do reakcji wykonawców, którzy w proteście przeciwko cenzurze zdecydowali się zaniechać współpracy bądź zaapelować o zaprzestanie emisji swoich utworów na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Nie chcą, by ich utwory były grane w "Trójce"
Jednym z pierwszych był Dawid Podsiadło, który przyznał, że trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury.
TOP 10 skandalizujących piosenek Kazika. "Twój ból jest leps...
- Jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki - napisał wokalista na Facebooku.
Jego wpis od soboty zyskał 31 tysięcy reakcji, miał 4,7 tys. udostępnień i zyskał ponad 850 komentarzy. Głównie tych podzielających decyzję i chwalących za postawę.
Także w sobotę współpracę z Programem Trzecim Polskiego Radia na czas nieokreślony zawiesił Organek. Bezpośrednim powodem było usunięcie piosenki "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika z ostatniego notowania Listy Przebojów.
Dla Darii Zawiałow ostatnie notowanie Listy Przebojów radiowej "Trójki" było w pewien sposób szczególne. To ona oddała pierwsze miejsce nowej piosence Kazika, po trzech tygodniach obecności na szczycie listy z utworem ''Gdybym miała serce''.
- Z dumą i radością oddaliśmy to miejsce Kazikowi - nie mogło być inaczej. To co wydarzyło się po piątkowym notowaniu, mogło spotkać również nas jak i każdego artystę - napisała Daria na Facebooku.
W niedzielę (17.05) zamieściła wpis, w którym zakomunikowała, że przez jakiś czas nie będzie udzielała się na antenie radiowej "Trójki".
Artur Rojek przyznał, że wychował się na radiowej "Trójce".
- Przychodzi mi to z ogromną trudnością, ale nie chcę być częścią radia które odbiera wolność i stawia ograniczenia - napisał na swoim profilu na Facebooku.
Przypomnijmy, że "Trójka" od lat była też patronem medialnym OFF Festivalu w Katowicach, którego Rojek jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym.
Krótkie, ale bardzo treściwe wideo nagrał Muniek Staszczyk. W geście solidarności z Markiem Niedźwieckim, Kazikiem i pracownikami "Trójki" poprosił o nieprezentowanie jego utworów na antenie Polskiego Radia do odwołania.
Z podobnym co Muniek apelem zwrócił się Grabaż, czyli Krzysztof Grabowski.
- Nie chcę by w takiej stacji były grane piosenki Pidżamy Porno i Strachów na Lachy. Uprzejmie więc proszę nie grać ich w PR3 do odwołania. Do usłyszenia w normalnych czasach - napisał muzyk.
Od radiowej "Trójki" odwraca się wytwórnia Mystic Production, która w niedzielę poinformowała o zawieszeniu współpracy z rozgłośnią, czego efektem była też prośba o zaprzestanie emisji utworów konkretnych artystów.
"Nasza decyzja obejmuje zarówno katalog artystów międzynarodowych (m.in. Deep Purple, Nick Cave, Skunk Anansie, Marillion - pełna lista zostanie dostarczona radiu), jak i polskich (Organek, Lao Che, Sorry Boys, Artur Andrus, Piotr Bukartyk – tu również pełna lista zostanie dostarczona radiu)" - napisano w komunikacie.
Z kolei agencja LIVE zakomunikowała w poniedziałek (18.05), że od dziesięciu lat jest wyłącznym organizatorem trasy koncertowej Męskie Granie, które było jednym z wydarzeń najbardziej kojarzonych z radiową "Trójką", głównie za sprawą prowadzącego koncerty Piotra Stelmacha.
"Program Trzeci PR był w latach 2010-2019 wyłącznie patronem radiowym tych wydarzeń" - czytamy w oświadczeniu agencji.
