Boże Narodzenie 2020. Papież Franciszek: W tym historycznym momencie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy braterstwa

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Papież Franciszek: W tym historycznym momencie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy braterstwa
Papież Franciszek: W tym historycznym momencie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy braterstwa fot. pixabay
Papież Franciszek w swoim orędziu na Boże Narodzenie przypomniał, że w obecnym momencie, kiedy światem wstrząsa pandemia koronawirusa, a na świecie panuje kryzysy między ludźmi, narodami i krajami potrzebne jest braterstwo i solidarność.

- W tym historycznym momencie, naznaczonym przez kryzys ekologiczny i ciężkie nierówności ekonomiczne oraz społeczne, które zostały zwiększone przez pandemię koronawirusa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy braterstwa – powiedział w orędziu papież Franciszek.

Z powodu restrykcji, które związane są z częściowym lockdownem we Włoszech, papież wygłosił a piątek orędzie z Auli Błogosławieństw, a nie jak dotychczas z balkonu bazyliki Świętego Piotra. Mowa była transmitowana przez media na całym świecie.

– Bóg oferuje je nam obdarowując nas swoim synem Jezusem; to nie braterstwo z pięknych słów, abstrakcyjnych ideałów, niejasnych uczuć. Nie. To braterstwo oparte na rzeczywistej miłości, zdolnej spotkać drogą osobę inną niż ja, dzielić jej cierpienie, zbliżyć się i otoczyć opieką, choć nie jest z mojej rodziny, z mojej grupy etnicznej, z mojej religii; jest inna niż ja, ale jest moim bratem, moją siostrą – mówił papież.

Podkreślił także, że te słowa odnoszą się także do stosunków między narodami. – Wszyscy jesteśmy braćmi – zaznaczył.

Ojciec święty zaapelował do rządów państw, a także do instytucji międzynarodowych o krzewienie współpracy i wspólne szukanie rozwiązania: „szczepionki dla wszystkich, zwłaszcza dla najsłabszych i najbardziej potrzebujących we wszystkich regionach planety”.

Konflikty na całym świecie

- W obliczu wyzwania, które nie zna granic, nie można wznosić barier. Wszyscy znajdujemy się w tej samej łodzi - przestrzegał papież.

Franciszek wspomniał także o konfliktach obecnych na całym świecie oraz o ciężkiej sytuacji dzieci, Zwłaszcza w Syrii, Iraku i Jemenie, gdzie płacą one najwyższą cenę konfliktów zbrojnych.

- Niech Dziecię Jezus uleczy rany umiłowanego narodu syryjskiego, który od prawie dziesięciu lat jest wyczerpany wojną i jej skutkami, jeszcze bardziej pogłębionymi przez pandemię. Niech przyniesie pocieszenie narodowi irackiemu i wszystkim tym, którzy są zaangażowani w proces pojednania, zwłaszcza jazydom, którzy zostali ciężko doświadczeni przez ostatnie lata wojny. Niech przyniesie pokój Libii i pozwoli, aby nowy etap toczących się obecnie negocjacji położył kres wszelkim formom wrogości w tym kraju – modlił się ojciec święty. – Niech Dziecię z Betlejem obdarzy braterstwem ziemię, na której się urodziło. Oby Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odzyskać wzajemne zaufanie, by szukać sprawiedliwego i trwałego pokoju poprzez bezpośredni dialog, potrafiący przezwyciężyć przemoc i typowe dla tego regionu urazy, aby zaświadczyć wobec świata o pięknie braterstwa – mówił.

Papież modlił się także o pokój w Libii, a także o kontynuację zawieszenia broni w Górskim Karabachu.

Nie można pogodzić się z niesprawiedliwością

- Niech Odwieczne Słowo Ojca będzie źródłem nadziei dla kontynentu amerykańskiego, szczególnie mocno dotkniętego koronawirusem, który pogłębił wiele gnębiących go cierpień, często spotęgowanych przez konsekwencje korupcji i handlu narkotykami - powiedział Franciszek.

Papież także modlił się za ludność państw afrykańskich objętych kryzysem humanitarnym – Burkiny Faso, Mali, Nigru, a także Etiopii i Mozambiku, Sudanu Południowego, Nigerii i Kamerunu.

Franciszek zaznaczył, że cierpienie i zło nie mają ostatniego słowa. - Pogodzenie się z przemocą i niesprawiedliwością oznaczałaby odrzucenie radości i nadziei Bożego Narodzenia – mówił podczas bożonarodzeniowego orędzia.

- Moje myśli kierują się w tej chwili do rodzin: do tych, które nie mogą się dziś zjednoczyć, jak również do tych, które są zmuszone do pozostania w domu. Niech Boże Narodzenie będzie dla wszystkich okazją do ponownego odkrycia rodziny jako kolebki życia i wiary; miejsca gościnnej miłości, dialogu, przebaczenia, braterskiej solidarności i wspólnie dzielonej radości, źródła pokoju dla całego rodzaju ludzkiego – zakończył ojciec święty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl