Każdy chce zatańczyć Sambę podczas karnawału w Rio. Udaje się to jedynie nielicznym. Dlaczego?

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Z czym kojarzy się Polakom Brazylia? Ekolodzy odpowiedzą, że z Amazonią. Fani sportu – że z piłką nożną. Miłośnicy podróży będą zachwalać brazylijskie plaże i Statuę Chrystusa Zbawiciela. Poligloci odpowiedzą zapewne coś po portugalsku. Ale wszyscy bez wyjątku zgodni będą co do jednego: Brazylia to ojczyzna Samby!

Spis treści

Pogoda o tym nie przypomina, ale kalendarz nie pozostawia złudzeń: jesteśmy w okresie karnawału. Skoro tak, to tradycji musi stać się zadość: to czas hucznych zabaw, balów, maskarad i ogólnie dobrej zabawy. A gdzie można zabawić się lepiej niż podczas największego karnawału świata, który co roku odbywa się w Rio de Janeiro?

Samba brazylijska i Carnaval do Brasil

Zdjęcia z malowniczych, tłumnych ulicznych imprez karnawałowych z Rio de Janeiro kojarzy chyba każdy. Karnawał to największe święto ludowe w Brazylii, które mieszkańcy tego kraju – a także coraz liczniejsi turyści - obchodzą na cztery dni przed Środą Popielcową, rozpoczynającą okres Wielkiego Postu.

Nieoficjalnie jednak zabawa zaczyna się już nawet w drugiej połowie stycznia, kiedy to na ulicach zaczynają pojawiać się bloki karnawałowe, czyli grupy bawiących się ludzi. Oprócz nich udział w zabawie biorą liczne szkoły samby.

Ich parada stanowi dziś jeden z najważniejszych elementów karnawału w Rio. Taniec samba to nieodłączny element brazylijskiego karnawału.

Parada szkół samby

Aby obejrzeć w Rio rywalizację szkół samby, która ma miejsce podczas karnawału, najlepiej udać się na Sambodrom, który został zbudowany w 1984 roku. 12 najlepszych szkół samby prezentuje swoją choreografię w karnawałową niedzielę i w poniedziałek.

U sędziów zaplusować może każdy element występu, a wszystkie one składają się na ostateczną punktację. Występ pojedynczej szkoły trwa aż 80 minut. Ta, która uzyska najwyższe noty u wszystkich sędziów, uznawana jest za najlepszą ze szkół. Ta, która zbierze najniższą punktację, spada w klasyfikacji do grupy A. Szkoły, które znajdują się w tej grupie, prezentują swoje występy w karnawałowy piątek i w sobotę. Rywalizację pozostałych ze szkół samby (w swoich grupach) można podziwiać podczas ich przemarszów ulicą Intendente Magalhães.

Czym charakteryzuje się samba?

Samba jest jednym z z pięciu tańców latynoamerykańskich. Pozostałe to:

  • jive
  • rumba
  • cza-cza
  • passo-doble

Samba brazylijska tańczona jest po kole. Ze względu na wykonywane ruchy, nazywa się ją tańcem kochanków, ponieważ ich ciała zgodnie falują w tańcu.

Trzeba jednak koniecznie odnotować, że taniec samba, który kojarzymy z karnawałem w Rio de Janeiro, to tak zwana Samba de Roda, z której wywodzi się samba jako taniec towarzyski. Mimo, iż większość kojarzy jednak nazwę Samba de Janeiro. Sambę de Roda tańczą kobiety solo lub w parze z mężczyzną. Taniec ten charakteryzuje się szybkimi i zmysłowymi ruchami bioder.

Podczas karnawału w Rio można podziwiać skąpo odziane tancerki, których nieodłącznym przebraniem są strojne nakrycia głowy i falujące, barwne pióropusze oraz mnóstwo błyszczących elementów.

Z jakiego kraju pochodzi samba?

Nazwa „samba” jako określenie tańca pojawiła się w XIX wieku, natomiast sam taniec tańczony był już od około XVI wieku. Ojczyzna samby to brazylijski region Reconcavo, znajdujący się w stanie Bahia. Samba brazylijska bazowała na religijnych tańcach wywodzących się z Afryki, które na brazylijską ziemię przynieśli wraz ze swoimi tradycjami niewolnicy, przywiezieni z Czarnego Lądu przez portugalskich kolonizatorów.

Dzięki temu, że kultywowali swoje tradycje, dziś możemy cieszyć się Sambą de Roda. „Roda” oznacza nic innego jak właśnie krąg, w którym afrykańscy niewolnicy zbierali się pod koniec dnia, by tańczyć lub grać capoeirę (dziś jest to sztuka walki, uznawana tradycyjnie za brazylijską, jednak początkowo była to zabawa).

Chociaż aura w Polsce nie zachęca do wyściubiania nosa z domu bez potrzeby, zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku Brazylii, gdzie o tej porze roku panuje lato. Nic zatem dziwnego, że ojczyzna samby obchodzi karnawał szczególnie widowiskowo.

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl