Bruksela uderzy w Podkarpacie? Z powodu uchwały ws. LGBT

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Urzędnicy w Brukseli chcą wycofania się sejmików z uchwał sprzeciwiających się LGBT. Straszą przy tym zablokowaniem części funduszy
Urzędnicy w Brukseli chcą wycofania się sejmików z uchwał sprzeciwiających się LGBT. Straszą przy tym zablokowaniem części funduszy Archiwum
Czy lewicowe postulaty ruchu LGBT są ważniejsze od rozwoju gospodarczego najbiedniejszych regionów Unii? Takie wrażenie można odnieść czytając pismo, jakie do marszałków pięciu województw, w tym podkarpackiego, przesłała w tym tygodniu Komisja Europejska. Urzędnicy z Brukseli straszą w nim zabraniem części unijnych funduszy, a jako powód podają uchwały sejmików w sprawie LGBT.

W piśmie skierowanym do marszałków województw: podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i świętokrzyskiego Komisja Europejska krytykuje zarówno przyjęcie przez nie Samorządowej Kart Praw Rodzin, jak i uchwały w sprawie LGBT. Czytamy w nim m.in., że władze tych regionów określiły społeczność LGBTIQ jako "ideologię" oraz ogłosiły swoje terytoria „nieprzyjaznymi dla osób LGBTIQ”.

W treści podjętej w maju 2019 roku uchwały sejmiku podkarpackiego użyto słowa „ideologia”, ale nieprawdą jest, że Podkarpacie zostało ogłoszone w niej „strefą nieprzyjazną” czy „strefą wolną” od LGBT.

- Nie zgadzamy się na jakiekolwiek próby ingerowania ideologii LGBT w proces wychowania i kształcenia na każdym jego etapie. Szkoła nie może bowiem stać się narzędziem do ideologicznej ofensywy, ale być miejscem gwarantującym bezpieczeństwo i umożliwiającym właściwy rozwój – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W podjętej w maju 2019 roku uchwały sejmiku, Podkarpacie nie zostało ogłoszone „strefą nieprzyjazną” czy „strefą wolną” od LGBT. To wymysł lewicowych
W podjętej w maju 2019 roku uchwały sejmiku, Podkarpacie nie zostało ogłoszone „strefą nieprzyjazną” czy „strefą wolną” od LGBT. To wymysł lewicowych działaczy UMWP

Urzędnicy w Brukseli chcą wycofania się sejmików z tych uchwał, strasząc jednocześnie zablokowaniem części funduszy.

- Komisja mówi o wstrzymaniu procesu rozpatrywania wniosków o zmiany w obecnym RPO 2014-2020 środków w ramach mechanizmu „REACT-EU” – informuje Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Chodzi to dodatkowe środki z unijnej puli na lata 2014-2020 na pobudzenie gospodarek państw członkowskich. Na 2021 rok Polska otrzymała z tego źródła 1,9 mld euro (dla porównania Hiszpania 10,9 mld, a Włochy 11,3 mld euro). Dla Podkarpacia przewidziano 24,6 mln euro.

- Wstrzymanie rozpatrywania wniosków jest dla nas o tyle zaskakującą sytuacją, że po podjęciu spornej uchwały Komisja Europejska poprosiła nas o wyjaśnienia w tej sprawie. Te wyjaśnienia dosyć obszerne złożyliśmy trzykrotnie. Po ich analizie Komisja Europejska wydała zalecenia, które wszystkie wdrożyliśmy i wdrażamy – tłumaczy Tomasz Leyko.

Teraz Bruksela oczekuje kolejnych wyjaśnień, a podobną presję wywiera na cztery wymienione województwa. Jak na razie sejmiki Małopolski i Lubelszczyzny podtrzymały uchwały ws. LGBT. Czy tak samo będzie na Podkarpaciu? Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

W piśmie skierowanym do marszałków województw: podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i świętokrzyskiego Komisja Europejska krytykuje
W piśmie skierowanym do marszałków województw: podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i świętokrzyskiego Komisja Europejska krytykuje zarówno przyjęcie przez nie Samorządowej Kart Praw Rodzin, jak i uchwały w sprawie LGBT
Komisja Europejska

Co istotne, w piśmie do marszałków KE warunkuje implementację europejskich funduszy od „horyzontalnej zasady niedyskryminacji”. Zdaniem prawnika prof. Czesława Kłaka nie można jednak na tej podstawie oceniać systemu wartości w danym społeczeństwie.

– Komisja nie może na państwach członkowskich wymuszać wyboru sytemu wartości, bo kwestia tego jak rozumiana jest instytucja rodziny czy rodzicielstwa to nie jest materia prawa UE. W tych sprawach UE po prostu nie ma żadnych kompetencji – tłumaczy sędzia Trybunału Stanu.

Z kolei ekonomista dr Krzysztof Kaszuba przypomina, że fundusze unijne to nie żadna jałmużna, tylko element rekompensaty za otwarcie polskiego rynku dla zachodnich korporacji, które robią u nas świetny biznes.

- A poza tym wiązanie spraw gospodarczych z wydumanymi problemami społecznymi jest nieracjonalne – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bruksela uderzy w Podkarpacie? Z powodu uchwały ws. LGBT - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl