Spis treści
Czerwona nota Interpolu. Co oznacza?
RMF FM informuje, iż nie jest wykluczone, że jeszcze we wtorek międzynarodowy list gończy za podejrzanym o szpiegostwo znajdzie się w systemach elektronicznych na całym świecie.
Czerwona nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań w celu aresztowania i ekstradycji. Informuje służby wszystkich krajów, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą.
Jeśli faktycznie za Tomaszem Szmydtem zostanie wystawiona czerwona nota, wówczas jego list gończy trafi do systemu komputerowego i będzie widoczny dla m.in. Policji i Straży Granicznej wszystkich państw, które są członkami międzynarodowej organizacji. Obecnie jest ich 196. Tomasz Szmydt powinien być zatrzymany przez służby tych państw, jeśli znajdzie się na ich terytorium.
List gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem
W ubiegłą środę warszawski Sąd Rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Tomasz Szmydta na trzy miesiące „z uwagi na fakt ukrywania się podejrzanego, obawę matactwa procesowego oraz zarzucenie podejrzanemu popełnienia zbrodni szpiegostwa”. W czwartek policja opublikowała list gończy za byłym sędzią.
Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego, są proszone o kontakt z Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu – tel. 47 701 46 50, z dyżurnym KWP pod numerem 47 701 46 44 lub też najbliższą jednostką policji tel. alarmowy 112. Opatrzony czarno-białym zdjęciem en face list gończy zawiera ostatnie miejsce zamieszkania Szmydta w Warszawie przy ul. Stawki, ostatnie miejsce jego stałego zameldowania w Grójcu (woj. mazowieckie).
Na Szmydtcie ciąży zarzut szpiegostwa
Na 55-letnim Tomaszu Szmydcie ciąży zarzut szpiegostwa. Zgodnie z art. 130 par. 1, kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz przeciwko RP, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż pięć lat. Art. 130 kk par. 5 stanowi, że jeśli tego czynu dopuści się funkcjonariusz publiczny, kara wynosi od ośmiu lat więzienia do dożywocia.
