Szkoła została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. – Kilka miesięcy temu zastanawialiśmy się z panią Lucyną Ekkert (zastępca przewodniczącego kapituły oraz dyrektor szkoły w latach 1994-2003 – przyp. red.) jak uświetnić ten jubileusz. Wpadliśmy na pomysł, żeby szkoła otrzymała bardzo prestiżowe odznaczenie zasłużony dla województwa śląskiego. Przyznaje się je osobom, instytucjom szczególnie zasłużonym, a szkoła ta przez siedem dekad niewątpliwie zasłużyła sobie na to miano – wyjaśnił prezydent Damian Bartyla.
Zobaczcie zdjęcia:
– Przyznanie państwu tego wysokiego wojewódzkiego wyróżniania stanowi wyraz uznania dla waszej 70-letniej działalności dydaktycznej, wychowawczej, za kształcenie charakteru nowego pokolenia, za budowanie wizerunku szkoły bogatej w tradycje i wartości – dodała Lucyna Ekkert, radna wojewódzka związana z II LO od lat, a jak sama przyznaje, pierwszy raz mury szkoły przekroczyła jako nastolatka.
- Nasza szkoła wytworzyła tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi. Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznała nam złotą odznakę, doceniając naszą pracę wykonywaną dla dobra i z myślą o soli tej ziemi, czyli młodych ludziach, którzy będą ją kształtować i będą o nią dbać. Dziękuję w imieniu wszystkich, którzy byli, są i będą ze szkołą związani – przyznała Ewa Rombek, wicedyrektor szkoły, która poprowadziła galę jubileuszową.
To jednak nie koniec atrakcji przygotowanych w tym wyjątkowym dniu. W sali gimnastycznej można było podziwiać barwne „żywe obrazy”, tworzone przez uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas z edukacją teatralną. Młodzi adepci sztuki teatralnej wiernie odtworzyli najbardziej znane sceny z obrazów mistrzów światowego malarstwa. Stworzono tam też kącik wspomnień, w którym umieszczono pamiątkowe zdjęcia przypominające o najważniejszych uroczystościach szkolnych, jubileuszach, studniówkach oraz wycieczkach. Absolwenci uczestniczący w uroczystościach mogli też poczęstować się słodkimi przekąskami oraz zamówić pamiątkowe koszulki i bluzy z logo szkoły.
Przy okazji jubileuszu warto przywołać bogatą historię szkoły. Jej dzieje rozpoczęły się w roku 1930. Wtedy też powstał budynek, w którym umieszczono miejską szkołę średnią. W czasie wojny w gmachu mieścił się szpital. Po zakończeniu działań wojennych, w budynku ulokowano dwie szkoły: żeńską Szkołę Podstawową nr 20 oraz męską Szkołę Podstawową nr 21. Placówki te w 1947 roku połączono i przemianowano na Publiczną Szkołę Podstawową.
Natomiast 1 września 1948 roku powstała tu Ogólnokształcąca Szkoła Rozwojowa Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Była to pierwsza na terenie Bytomia szkoła ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego. Pierwszym dyrektorem został mianowany Jan Sobejko. 28 stycznia 1959 roku rada pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego. 14 kwietnia 1959 r. nazwę tę zatwierdzono w następującym brzmieniu: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bytomiu.
W roku szkolnym 1965/66 szkoła przeszła reorganizację, w ramach której utworzono dwie oddzielne placówki: szkołę podstawową oraz LO, którego nazwa od 1 września 1967 roku brzmi II LO im. S. Żeromskiego. W historii szkoły należy też zaznaczyć dwie fuzje. Pierwsza z nich miała miejsce w 1979 roku, kiedy to placówkę połączono z I Liceum Ogólnokształcącym im. Ludwiki Radziejewskiej, natomiast druga fuzja nastąpiła w 1988 roku poprzez połączenie z II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego. Ostatnia zmiana miała miejsce stosunkowo niedawno, ponieważ w 2014 roku II LO połączono z Gimnazjum nr IV im. Kamili Skolimowskiej i od tego roku pełna nazwa szkoły to Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bytomiu.
Popularny „Żerom” skończył właśnie 70 lat, ale i inne bytomskie licea cieszą się chlubną historią. Jednakże tym, co wyróżnia II LO spośród innych szkół jest dziś unikatowy profil teatralny. W szkole działa m.in. teatr MaStuMo, którego członkowie uczestniczą regularnie w wielu festiwalach teatralnych, w tym w Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych, czy w Festiwalu Małych Form w Katowicach. Młodzież angażowała się także w międzynarodowe projekty teatralne organizowane przez Bytomskie Centrum Kultury.
CZYTAJCIE TEŻ:
Wstępne wyniki wyborów samorządowych w województwie śląskim. Gdzie będzie II tura?
Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Wybory samorządowe 2018: Jak wyglądała kampania wyborcza
Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia