Polacy pytani o prognozy sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku najczęściej odpowiadali, że nie zmieni się (34 proc. - o 4 pkt. proc. mniej niż w marcu), lub że pogorszy się (31 proc. - o 2 pp. więcej). Prawie jedna czwarta badanych (23 proc. - o 2 pp. więcej) odpowiedziała, że sytuacja poprawi się, a co ósmy respondent (12 proc. - więcej o 1 pp.) wybrał odpowiedź "trudno powiedzieć".
Prawie połowa (47 proc.) ocenia źle sytuację polityczną - od marca pogorszenie ocen wyniosło 6 pp. 34 proc. - o 4 pp. mniej - uważa, że jest ani dobra ani zła, a 15 proc. (bez zmian od marca) ocenia jako dobrą. 5 proc. nie ma zdania na ten temat - to mniej o 1 pp.
Prawie nie zmieniły się oczekiwania zmian sytuacji politycznej - największa część badanych jest zdania, że sytuacja polityczna nie zmieni się (39 proc. - miesiąc temu 40 proc.), 24 proc. uważa, że pogorszy się ona (tyle samo w marcu), a 23 proc. - że poprawi się (o 1 pp. mniej). Co siódmy ankietowany (14 proc. - bez zmian do marca) nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.
39 proc. badanych "ani dobrze, ani źle" ocenia sytuację gospodarczą w kraju - to o 3 pp. mniej niż przed miesiącem. Wzrósł odsetek oceniających ją jako złą, (33 proc. przy 26 proc. w marcu) i spadł odsetek ocen dobrych - z 24 proc. przy 29 proc. miesiąc wcześniej. Nadal 4 proc. badanym trudno odpowiedzieć na to pytanie.
Sytuacja gospodarcza w kraju w najbliższym roku nie zmieni się według 38 proc. badanych (spadek o 5 pp.), według 29 proc - wzrost o 6 pp. - pogorszy się, a według 20 proc. poprawi się (22 proc. przed miesiącem). Co ósmy respondent (13 proc - w marcu o 1 pp. mniej) nie ma zdania na ten temat.
Polacy poziom życia swojego i swoich rodzin w większości - 62 proc. - oceniają jako dobry - to odsetek mniejszy o 4 pp. do marca. 33 proc. (o 3 pp. więcej) mówi o nim, że nie jest ani dobry ani zły, a 4 proc. (bez zmian) wybrało odpowiedź, że jest zły.
CBOS pytał też - jak co miesiąc - o ocenę warunków materialnych gospodarstw domowych - 61 proc. (o 2 pp. więcej) ocenia je jako dobre, 34 proc. (o 4 pp. mniej) jako ani dobre, ani złe, a 5 proc. - przy 3 proc. w marcu - jako złe.
54 proc - o 2 pp. badanych mniej - uważa, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło tak samo, 19 proc. - że lepiej, a 15 proc. - że gorzej (te dwa odsetki nie zmieniły się od marca). 2 proc. przy 10 proc. w marcu odparło, że trudno odpowiedzieć na to pytanie.
W najbliższym roku warunki materialne gospodarstw domowych - według 67 proc. ankietowanych - nie zmienią się (69 proc. w marcu), według 18 proc. pogorszą się (15 proc. w marcu), a według 15 proc. poprawią się (16 proc. w marcu).
Badanie przeprowadzono od 3 do 13 kwietnia na reprezentatywnej imiennej próbie 1030 pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanych z rejestru PESEL. Zrealizowano je metodą mieszaną - w 62,3 proc. za pomocą bezpośredniego wywiadu z ankieterem (CAPI), w 23,6 proc. – wywiadem telefonicznym z ankieterem (CATI) a 14,1 proc. przez internet (CAWI).
Źródło:
