Cena maksymalna na gaz importowany do Unii Europejskiej. Minister Anna Moskwa: Tylko Węgry przeciw

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Anna Moskwa zaznaczyła, że chodzi o cały wolumen gazu, który jest importowany do Unii Europejskiej.
Anna Moskwa zaznaczyła, że chodzi o cały wolumen gazu, który jest importowany do Unii Europejskiej. Maciej Jeziorek / Polska Press
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że podczas spotkania ministerialnego w Brukseli tylko Węgry wypowiedziały się przeciwko wprowadzeniu maksymalnej ceny na gaz importowany do Unii Europejskiej.

W piątek w Brukseli ministrowie ds. energii państw Unii Europejskiej spotkali się, by rozmawiać o tym, jak zaradzić kryzysowi energetycznemu w UE.

W dyskusji największa zgoda wśród państw członkowskich dotyczyła wprowadzenia ceny maksymalnej na importowany gaz.

– Dwanaście państw poparło to bardzo mocno, trzy państwa wyraziły zainteresowanie tym rozwiązaniem. Pojawił się tylko jeden głos sprzeciwu, głos Węgier, przeciwko cenie maksymalnej za gaz. Żadne z pozostałych państw nie wyraziło sprzeciwu. To rozwiązanie będzie podstawą do prac mam nadzieję w najbliższych dniach, a nie tygodniach – powiedziała.

Anna Moskwa zaznaczyła, że chodzi o cały wolumen gazu, który jest importowany do Unii Europejskiej. – To jest rozwiązanie, które chcielibyśmy zobaczyć w ostatecznym pakiecie – zaznaczyła.

– Polska będzie konsekwentnie i skutecznie wprowadzać wszelkie rozwiązania oraz mechanizmy wpływające na obniżenie cen energii elektrycznej i gazu. Jednocześnie nie zgadzamy się na stosowanie rozwiązań rygorystycznych i nakazowych, które nie biorą pod uwagę uwarunkowań poszczególnych państw członkowskich i specyfiki funkcjonowania rynku energii elektrycznej – wskazała cytowana w komunikacie resortu klimatu i środowiska minister Anna Moskwa.

Szefowa MKiŚ podczas piątkowego spotkania w Brukseli podkreśliła, że obecne ceny energii osiągnęły niedopuszczalne poziomy. – Bezprecedensowy wzrost cen energii spowodował obecny kryzys, poważne problemy gospodarcze i musi być ograniczony środkami interwencji rynkowej. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat różnych środków, aby je ograniczyć, ale wolimy wdrożyć środki, które natychmiast obniżą ceny hurtowe i wpłyną na obniżenie cen – dodała.

W trakcie piątkowego spotkania zaprezentowano polskie propozycje dotyczące interwencji rynkowej na rynku energii UE. Zostały one przekazane również państwom członkowskim.

Polska zaproponowała m.in. wprowadzenie limitu dla cen gazu importowanego do UE – co jak podkreślono- wpłynęłoby nie tylko na gaz wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej, ale także na inne zastosowania – takie jak ciepłownictwo i przemysł.

Polska strona proponuje także zbliżenie cen energii elektrycznej do kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Według MKiŚ takie rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie rachunków za prąd dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Ministerstwo dodało, że podczas piątkowego spotkania Anna Moskwa na konieczność zmian w funkcjonowaniu unijnego sytemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). – Konsekwentnie postulujemy zawieszenie ETS. Konieczna jest także szybka reakcja mająca na celu zaradzenie kryzysowi. Dlatego proponujemy już teraz alternatywnie do zawieszenia wprowadzenie stałej ceny uprawnień ETS w wysokości 32 EUR na okres dwóch lat z możliwością przedłużenia. Proponujemy także zwiększenie przydziału bezpłatnych uprawnień dla niektórych sektorów, takich jak wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej lub kluczowe sektory przemysłowe, o charakterze strategicznym – wyjaśniła szefowa MKiŚ.

Resort poinformował ponadto, że podczas posiedzenia polska minister wyraziła stanowczy sprzeciw wobec jakichkolwiek redukcji i ograniczeń zużycia energii na poziomie europejskim, uznając te kwestie za niepodważalne kompetencje państw członkowskich.

– Polska nie zgadza się na przyjmowanie rozwiązań z naruszeniem zasady jednomyślności. Takie decyzje muszą odpowiadać możliwościom energetycznym każdego państwa członkowskiego z osobna. Dlatego domagamy się stosowania przez KE specjalnej procedury ustawodawczej na podstawie art. 192 ust. 2 lit. c TFUE w związku z art. 194 ust. 2 TFUE. Każda próba obejścia właściwej procedury legislacyjnej i stosowania głosowania większościowego dla tych dokumentów będzie napotykać na stanowczy sprzeciw Polski. Podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby wstrzymać procedowanie propozycji przyjmowanych z ominięciem zasady jednomyślności – wytłumaczono.

TD

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl