Ceny paliw w Polsce i na świecie. "Wojna na Ukrainie zaburzyła globalne łańcuchy dostaw i zachwiała rynkami paliwowymi"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Na początku marca 2022 r. cena ropy przekroczyła 120 dolarów za baryłkę, spadła, by znowu wzrosnąć - i w końcu maja wróciła do tego bardzo wysokiego poziomu
Na początku marca 2022 r. cena ropy przekroczyła 120 dolarów za baryłkę, spadła, by znowu wzrosnąć - i w końcu maja wróciła do tego bardzo wysokiego poziomu fot. pawel dubiel / polska press
- Na światowych rynkach jest tyle niepewności, co do zakresu i skali wpływu konfliktu na gospodarkę światową, że przekłada się to na wysoki poziom cen surowców. W tle toczy się gra mocarstw o rynki zbytu, co z kolei sprzyja spekulacji - ocenia dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

- Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego ceny paliw nieubłaganie idą w górę, musimy patrzeć nie tyle na sytuację w Polsce, co na świecie. Wojna na Ukrainie zaburzyła globalne łańcuchy dostaw i zachwiała rynkami paliwowymi - mówi w rozmowie z polskatimes.pl dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W tle wojna o rynki zbytu na świecie

- Na światowych rynkach jest tyle niepewności, co do zakresu i skali wpływu konfliktu na gospodarkę światową, że przekłada się to na wysoki poziom cen surowców. W tle toczy się gra mocarstw o rynki zbytu, co z kolei sprzyja spekulacji - ocenia dr Artur Bartoszewicz.

Przez kilka ostatnich lat był względny spokój. Aż 24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie napadły na Ukrainę. I się zaczęło. - Na początku marca 2022 r. cena ropy przekroczyła 120 dolarów za baryłkę, spadła, by znowu wzrosnąć - i w końcu maja wróciła do tego bardzo wysokiego poziomu - przypomina dr Artur Bartoszewicz.

Kurs dolara do złotego

W przypadku Polski do tej zwyżki (95 dolarów na początku lutego 2022 r., 119 dolarów na przełomie maja i czerwca 2022 r.) należy doliczyć rosnący kurs dolara w stosunku do złotego: przed atakiem Rosji na Ukrainę było to 3,90-4,00 złotych, a obecnie ok. 4,30 złotych. Zatem dla polskich importerów oznacza to zwyżkę ceny ropy, liczoną w polskiej walucie, o jedną trzecią. A przecież importowana ropa nie trafia wprost do dystrybutorów, lecz jest przerabiana na paliwo, co również wiąże się z wyższymi niż rok wcześniej kosztami (m.in. gazu i energii).

- Jesteśmy uzależnieni od surowców z zagranicy. Nie tylko zresztą my – Unia Europejska to trzecia, po USA i Chinach, gospodarka na świecie, a bardziej od nich uzależniona od importu. Nasz kraj zawsze sprowadzał istotną część surowców z zagranicy, jednak skala tego zjawiska rośnie. W pierwszym kwartale br. polski rynek trzech głównych paliw (benzyn, oleju napędowego oraz LPG) powiększył się o 11% w stosunku do pierwszego kwartału 2021, przy poziomie importu wynoszącym 41%. W analizowanym okresie zakupiono łącznie 8,2 mln m3 paliw, czyli o około 825 tys. m3 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, przy czym z importu pochodziło prawie 3,4 mln m3. W związku z wojną w Ukrainie i rezygnacją z dostaw z Rosji, koszt takiego importu znacząco wzrósł - mówi ekonomista.

Mamy jedne z najniższych cen paliw

Jak wiemy, ceny paliw na naszych stacjach pozostają niezmiennie jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Możemy pozazdrościć jedynie kierowcom w Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech, gdzie obecnie za litr benzyny PB95 płaci się mniej niż w Polsce.

- Wszystkie powyższe czynniki mają znaczący wpływ na kształtowanie się cen paliw w Polsce i Europie. I już samo ich wyliczenie sugeruje mało optymistyczną konkluzję: póki nie będzie widać szans na zakończenie wojny za naszą wschodnią granicą, ceny paliwa będą utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. A im dłużej trwać będzie wojna, tym większe okno do tworzenia nowych szlaków dostaw, ale też dla nowych spekulacji - konkluduje dr Artur Bartoszewicz z SGH.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl