Cerkiew niedaleko miasta Izium. Rosjanie tam mieszkali i zrobili z niej szpital polowy. Zostawili chlew - WIDEO

Adam Kielar
W internecie opublikowano zdjęcie ze wsi Bogorodichne w obwodzie kramatorskim, wyzwolonego od wojsk rosyjskich, przedstawiające zniszczenie cerkwi w pustelni Świętohirskiej Ławry. Podobnie wygląda wiele innych świętych dla Ukraińców miejsc.
W internecie opublikowano zdjęcie ze wsi Bogorodichne w obwodzie kramatorskim, wyzwolonego od wojsk rosyjskich, przedstawiające zniszczenie cerkwi w pustelni Świętohirskiej Ławry. Podobnie wygląda wiele innych świętych dla Ukraińców miejsc. https://t.me/upc_news
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z cerkwi niedaleko miasta Izium, które zostało wyzwolone w ramach ukraińskiej kontrofensywy. Na filmie widać, jak Rosjanie potraktowali świątynię, robiąc z niej „hotel” oraz polowy szpital.

Wideo opublikował profil Jay in Kyiv.

„Rosjanie mieszkali w tym kościele niedaleko Iziumu” – czytamy w opisie.

Izium. Rosjanie mieszkali w cerkwi

Nagranie pokazuje ogromny bałagan, jaki pozostawili po sobie okupanci, którzy uciekli z tamtych okolic, gdy wojska ukraińskie je wyzwoliły.

Na podłodze walają się śmieci, ze ścian pozrywano ikony, zauważyć też można prowizoryczne łóżka. Według autora, który powołuje się na rozmowę z żołnierzami, cerkiew służyła również jako szpital polowy.

„Znam jednego z chłopaków, który był w pierwszej jednostce, która weszła do tego kościoła. Pokazał mi zdjęcia od razu po wejściu. (Cerkiew) była również używana jako szpital. 5 cm krwi/wody na podłodze, listy od rosyjskich dzieci, ogólny harmider” – napisał Jay.

Wyzwolenie miasta Izium

Walki o Izium w obwodzie charkowskim trwały niemal od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie zdobyli miasto 1 kwietnia i od tamtego momentu pozostawało ono pod ich kontrolą. Duża jego część była jednak zniszczona, na miasto miało spaść ponad 470 rakiet.

Izium udało się wyzwolić 10 września, w ramach prowadzonej w tamtym regionie kontrofensywy. Pięć dni później odkryto w okolicach miasta masowe groby, gdzie leżało 440 ciał, w tym niektóre ze śladami tortur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl