Spis treści
Cesje umów rezerwacyjnych są coraz częstsze
Od 1 lipca w życie wszedł zakaz handlowania dla zysku umowami rezerwacji mieszkań deweloperskich. Skąd takie regulacje?
- Przypadki zawierania umów obejmujących rezerwację kilku lub nawet kilkunastu lokali przez jednego nabywcę, który następnie - za słoną opłatą - przenosi je na właściwych nabywców, to zmora polskiego rynku mieszkaniowego. Tak zwani flipperzy dosłownie za nic pobierają wygórowane „prowizje”. Czas skończyć z tego rodzaju praktykami - mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Nowe przepisy ograniczają możliwość dokonywania cesji umów rezerwacyjnych jedynie do członków najbliższej rodziny. W przypadku innych osób cesja będzie możliwa tylko raz na trzy lata. Wątpliwości budzi jedynie fakt, że zakaz handlu cesjami dotyczy jedynie osób fizycznych, a większość flipperów prowadzi jednak działalność gospodarczą. Dla przyszłych kredytobiorców najistotniejszy jest jednak inny aspekt.
Zawierasz cesję? Nie dostaniesz Bezpiecznego kredytu 2%
Zakaz handlu cesjami w teorii nie będzie dotyczył umów zawartych przed 1 lipca 2023, jednak niezależnie od terminu wszystkie one wywołują inny zasadniczy skutek. Zawarcie cesji umowy deweloperskiej uniemożliwia bowiem zakup mieszkania w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc.
Wyjątek od tej reguły będą stanowiły cesje na rzecz osób najbliższych. Ponadto umowa cesji będzie musiała być wyłącznie w formie aktu notarialnego - informuje ministerstwo.
Ministerstwo uważa, że takie umowy prowadzą do zmniejszenia liczby lokali mieszkalnych dostępnych bezpośrednio w ofercie dewelopera i mogą znacznie podnosić koszty zakupu mieszkania. Z drugiej strony możliwość zawierania cesji z najbliższymi pozostawi tę furtkę przeciętnemu Polakowi.
W tych przypadkach będziesz musiał pożegnać się z dopłatą
Bezpieczny kredyt 2 proc. daje wiele możliwości, ale ustawa dokładnie określa także sytuacje, kiedy otrzymanie dopłaty nie będzie możliwe i gdy dopłatę z dnia na dzień możemy utracić. Powszechnie wspomina się o 10-letnim okresie, gdy niemożliwe jest sprzedanie danej nieruchomości i jej wynajem. Czy słyszałeś jednak, że otrzymanie dopłaty w ramach Bezpiecznego kredytu 2 proc. uniemożliwia także niemieszkanie w nieruchomości przez okres dłuższy niż 12 miesięcy? Nie możesz także otrzymać domu lub mieszkania w spadku, ani zbyć prawa własności.
Jeden dzień opóźnienia w płatności raty powoduje, że w danym miesiącu przepada dopłata państwa i kredytobiorcy muszą zapłacić ratę w pełnej wysokości. Ten jeden dzień opóźnienia może kosztować więc więcej niż karne odsetki - mówi Łukasz Sroczyński, ekspert finansowy cytowany przez WNP.pl
Preferencyjne warunki Bezpiecznego kredytu 2 proc. stracisz także, gdy:
- nie wprowadzisz się do zakupionego mieszkania lub domu w ciągu 24 miesięcy od dnia zakończenia budowy
- zmienisz sposób oprocentowania kredytu ze stałego na zmienne
- ogłosisz upadłość konsumencką
- zostałeś prawomocnie skazany za określone ustawą przestępstwa
Jeżeli zaistnieje choćby jeden z powyższych warunków, dopłata do rat kredytu wygaśnie wraz z ostatnim dniem miesiąca, w którym doszło do zdarzenia. Nie trzeba będzie oddawać dotychczas otrzymanych środków, jednak powrotu do finansowania także nie będzie.
