"Choinka dla życia". Wyjątkowa akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Zachęcam osoby, które jeszcze nie oddawały krwi, aby to zrobić. Można dzięki temu uratować wiele osób.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Zachęcam osoby, które jeszcze nie oddawały krwi, aby to zrobić. Można dzięki temu uratować wiele osób. Fot. PAP/Marcin Obara
Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Osoby, które 14 grudnia oddadzą krew, otrzymają choinkę. Akcja odbędzie się w blisko 80 punktach w całej Polsce. – Krwiodawstwo to piękna misja. Dziś możemy być dawcą, a jutro ktoś z nas lub z naszych bliskich może być biorcą – podkreśliła dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek.

O akcji poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

"Choinka dla życia". Wspólna akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwiodawstwa

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwiodawstwa przygotowały kolejną edycję akcji "Choinka dla życia", promującą ideę krwiodawstwa w Polsce – mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

– W tym szczególnym czasie adwentu i okresie Bożego Narodzenia warto, żebyśmy umieli się dzielić życiem, nadzieją. Dlatego zachęcamy wszystkich, by wzięli udział w tej akcji i zgłosili się do punktów krwiodawstwa. W zamian za krew można otrzymać choinkę, która jest nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce – dodał.

Wiceminister zdrowia: Krew jest darem

Także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęcał do honorowego dawstwa krwi i udziału w akcji. – Krew jest darem, który może przekazać człowiek dla człowieka. Wszyscy doskonale wiemy, że krwi nie można wyprodukować, nie można jej kupić – akcentował wiceszef MZ.

Wiceminister przypominał, że krew jest potrzebna nie tylko w czasie zabiegów operacyjnych, po wypadkach, w chorobach onkologicznych. Dziękował za akcję, "wpisującą się w okres świąteczny, gdy wszyscy chcą być razem z rodziną, cieszą się wspólnym czasem". Podziękowania skierował też dla krwiodawców, za ich szczególne poświęcenie.

– Zachęcam osoby, które jeszcze nie oddawały krwi, aby to zrobić. Można dzięki temu uratować wiele osób – podkreślał we wtorek Kraska. – Jutro będzie ten dzień, kiedy osoby, które oddadzą krew, otrzymają choinkę – podał.

"Krwiodawstwo to piękna misja"

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek akcentowała, że krwiodawcy są aktywni cały rok, oddając krew, nie czekając na prezenty i upominki, wiedząc, że krew ratuje życie i zdrowie.

Krwiodawstwo – jak podkreślała – to piękna misja. – Dziś możemy być dawcą, a jutro ktoś z nas lub z naszych bliskich może być biorcą – zaznaczyła.

– Chcemy podziękować krwiodawcom za to, że są z nami zawsze, są w ciągu całego roku, nie przychodzą tylko po to, by otrzymać choinkę, ale po to, by ratować innym zdrowie i życie. Wszystkim dawcom życzymy spokojnych i szczęśliwych świąt, a choinka niech będzie symbolem podziękowań od tych wszystkich, którym krew uratowała życie – dodała.

Miejsca, gdzie można odebrać choinkę, można sprawdzić pod adresem

choinkadlazycia.pl.

Kto może zostać dawcą krwi?

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl