Cisza zamiast śmiechu? Co wolno, a czego nie wypada podczas żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka

Katarzyna Dębek
Kwiecień to czas kwitnących drzew, komunijnych białych sukienek i ślubów z marzeń. Ale co, gdy w tym samym czasie kraj ogarnia żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka?
Kwiecień to czas kwitnących drzew, komunijnych białych sukienek i ślubów z marzeń. Ale co, gdy w tym samym czasie kraj ogarnia żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka? StockSnap/Pixabay.com
Żałoba narodowa ogłoszona przez Prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 26 kwietnia z powodu pogrzebu papieża Franciszka sprawiła, że wiele osób zaczęło się niepokoić. Ludzie zaczęli się zastanawiać, czego nie wolno robić podczas żałoby i czy ich przyjęcia komunijne i śluby oraz wesela mogą się odbyć. Rozwiewamy te wątpliwości.

Spis treści

Papież Franciszek zmarł w poniedziałkowy poranek 21 kwietnia. Uroczystości pogrzebowe zostały wyznaczone na dzień 26 kwietnia. Do Watykanu wybiera się Prezydent Polski – Andrzej Duda, który postanowił ogłosić w tym dniu dzień żałoby narodowej.

Co oznacza dzień żałoby narodowej?

Dzień żałoby narodowej ogłaszany jest w Polsce przez prezydenta. Jej zasady zapisane są w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Dokument powinien zawierać informacje o przyczynie wprowadzenia takiego stanu wyjątkowego oraz długość jego trwania. Narodowa żałoba to czas zadumy i powagi, wprowadzany w obliczu straty kogoś o wyjątkowym znaczeniu dla narodu. Stanowi także symbol jedności w bólu po tragicznych wydarzeniach lub jest uroczystym gestem oddania hołdu tym, którzy zginęli w wyniku nieszczęścia. W ostatnich latach w Polsce wprowadzono ją po śmierci papieża Jana Pawła II, po katastrofie smoleńskiej, po zamachu na wieże World Trade Center, a także po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego.

Co się dzieje podczas żałoby narodowej?

Podczas żałoby narodowej flagi państwowe, które zawieszone na budynkach publicznych opuszczone są do połowy masztów. Tradycyjnie przepasuje się je także kirem, jednak nie jest to regulowane ustawą. W tym dniu w telewizji nie zobaczymy wielu programów rozrywkowych. Dzień żałoby narodowej nie jest dniem wolnym od pracy, otwarte będą sklepy, kina i restauracje.

Czego nie wolno robić podczas żałoby? Czy komunie i wesela mogą się odbyć?

Koniec kwietnia to rozpoczęcie sezonu komunijnego i ślubnego. Czy z powodu żałoby narodowej uroczystości rodzinne takie jak wesela, czy przyjęcia z okazji pierwszej komunii świętej mogą się odbyć? Nie ma zakazu na tego typu imprezy. Odwoływane lub ograniczane są zazwyczaj koncerty, festiwale, czy wydarzenia sportowe.

Żałoba narodowa nie jest zakazem życia, ale zaproszeniem do refleksji i wyciszenia. Choć nie ma formalnych przepisów, które zabraniają organizowania wesel czy przyjęć komunijnych, warto dostosować się do nastroju społecznego. Mniej fajerwerków, więcej szacunku – to wystarczy, by nie naruszyć powagi dnia, a jednocześnie godnie uczcić ważne momenty życia rodzinnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl