Co oznacza symbol barbera? Skąd się wzięła pocztowa trąbka? Dlaczego aptekę symbolizuje wąż? Nietypowe znaki i symbole

Adam Kielar
Adam Kielar
Co oznaczają nietypowe symbole? Znak barbera, wąż Eskulapa, trąbka pocztowa?
Co oznaczają nietypowe symbole? Znak barbera, wąż Eskulapa, trąbka pocztowa? Pixabay / Polska Press / Wikimedia Commons
Wiele usług, sklepów i urzędów, z jakich na co dzień korzystamy, ma swoje specyficzne symbole. Stacja benzynowa to dystrybutor, restauracja ma skrzyżowane sztućce, a warsztat samochodowy często jest oznaczany kluczem mechaników. Są jednak pewne symbole, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Oto niektóre z nich.

Barber’s pole. Co oznacza symbol barbera?

Wraz z powrotem mody na noszenie bród przez mężczyzn coraz bardziej potrzebne były usługi osób, które zajmują się ich strzyżeniem, modelowaniem oraz pielęgnacją. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się salony barberów, bo tak z angielskiego nazywa się osoba zajmująca się dbaniem o męski zarost.

Większość z takich zakładów ma przy swoich drzwiach charakterystyczny znak, tzw. „barber’s pole”. Są to poruszające się w podłużnej tubie biało-czerwone (czasem również z niebieskimi) pasy. Co oznacza ten symbol?

By to wyjaśnić, należy cofnąć się znacznie w przeszłość. Kiedyś osoby nazywane dziś barberami, a wówczas balwierzami lub cyrulikami (a także mniej oficjalnie golibrodami), zajmowały się oprócz strzyżenia i golenia także innymi rzeczami, na przykład wyrywaniem zębów, czy też drobnymi zabiegami. Wiązało się to z dużą ilością krwi oraz bandaży, których należało używać. Stąd właśnie przyjęło się, że ich symbolem będą kolory biały (który był związany również z kośćmi i zębami) i czerwony.

Kolor niebieski pojawia się często w USA, zazwyczaj przyjmuje się, że w nawiązaniu do narodowych barw Stanów Zjednoczonych, choć pojawiają się również twierdzenia, że chodzi tu o to, że niebieski jest symbolem krwi z żył, w przeciwieństwie do tętniczej, która jest oznaczana na czerwono.

Wąż i laska Eskulapa – symbol apteki

Choć obecnie większość aptek należy do dużych sieci i zazwyczaj ich symbolem jest po prostu logo firmy, to jeszcze nie tak dawno bardzo wiele z nich miało jako swój znak przy wejściu laskę oplataną przez węża. Co oznacza ten symbol?

Laska Asklepiosa (bądź jego rzymskiego odpowiednika Eskulapa), boga lekarzy, to już od starożytności symbol medycyny. Wąż, który oplata ten kij, miał symbolizować odradzanie się, w nawiązaniu do procesu linienia, czyli zmieniania skóry.

Niejednokrotnie apteki również miały w swoim symbolu węża Eskulapa, oplatającego kielich.

Istnieje też podobny znak, tzw. kaduceusz, zwieńczony parą skrzydeł i oplatany przez dwa wężę, który błędnie jest uznawany za symbol medyczny między innymi w USA.

Symbol laski Eskulapa pojawia się również między innymi na fladze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także na znaku Gwiazdy Życia, używanego przez karetki pogotowia na całym świecie.

Dlaczego symbolem poczty jest trąbka?

Symbolem urzędów pocztowych w wielu krajach, w tym również Poczty Polskiej, jest trąbka specyficznego kszatłu. Skąd pomysł, by ten instrument dęty był znakiem organizacji zajmujących się dostarczaniem przesyłek?

Ponownie należy cofnąć się w czasie. Twórcami systemu pocztowego w Europie był włoski ród Taxisów. Oni, a także skoligacony z nimi ród Thurnów, od XVI wieku zajmowali się przewozem listów oraz korespondencji na Starym Kontynencie, po tym jak upoważnił ich do tego Cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Instrument, który jest symbolem poczty, jest tak naprawdę rodzajem rogu. Mimo to, w Polsce przyjęło się używać nazwy trąbka pocztowa. Były one używane przez kurierów pocztowych zwanych postylionami (czyli poprzedników dzisiejszych listonoszy) do oznajmiania, że zbliżają się do stacji, dzięki czemu zmiennicy mogli być gotowi do przejęcia przesyłki i ruszenia w dalszą drogę. Używali jej również między innymi do odstraszania dzikich zwierząt.

Skąd się wzięła nazwa „taxi”?

Częstym błędem, bardzo popularnym, jest wiązanie nazwy „taxi” ze wspomnianym wcześniej rodem Taxisów. Podobnie jest ze słowem „taksa”, czyli nieco archaicznym określeniem podatku (który np. po angielsku brzmi ciągle „tax”).

Historia tego słowa sięga dużo dalej, bo aż do starożytnej Grecji. W ówczesnej grece podobne słowo τάξις oznaczało „umieścić w określonej kolejności”. Używano tego zarówno w czasie bitew, gdzie chodziło o uporządkowaną linię wojsk, jak również do kwestii podatków. Stąd wzięło się określenie „tax” lub „taxe” na opłatę lub podatek.

od 12 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl