Co Ukraina może przeciwstawić rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej?

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Hetman Sahajdaczny - okręt flagowy ukraińskiej floty wojennej
Hetman Sahajdaczny - okręt flagowy ukraińskiej floty wojennej fot. Ministry of Defense of Ukraine
Ogromna przewaga militarna Rosji nad Ukrainą jest oczywistością. Szczególnie w powietrzu i na morzu. Jeden z wojennych scenariuszy przewiduje uderzenie z południa: z okupowanego Krymu oraz z Morza Azowskiego i Morza Czarnego.

Przez ostatnie siedem lat Rosja swoje siły na Morzu Czarnym potroiła. Nowe okręty, które zbudowały rosyjskie stocznie od 2015 roku, trafiły w większości do Floty Czarnomorskiej, w tym sześć okrętów podwodnych, fregaty, kutry rakietowe, korwety, okręty wsparcia i patrolowce typu Bykow i Rogaczew. Jednostki obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej zostały wzmocnione rakietowymi systemami przeciwokrętowymi Bał i Bastion. Naszpikowany wojskiem, artylerią, systemami rakietowymi Krym stał się „niezatapialnym lotniskowcem”.

Rosja ma na morzu miażdżącą przewagę. Ukraińska flota została zdziesiątkowana w 2014 roku, gdy 80 proc. okrętów zostało zagarnięte przez Rosjan lub zatopione. Z większych jednostek udało się uratować tylko flagowy okręt ukraińskiej Floty Czarnomorskiej, czyli fregatę Hetman Sahajdaczny. Ukraińskie Siły Wojenno-Morskie liczą obecnie około 50 okrętów, łodzi i jednostek pomocniczych. Większość z nich jest jednak przestarzała i wiele z nich nie wypływa nawet w morze. Okręt flagowy ma już 27 lat. Z kolei desantowiec Jurij Ołefirenko zwodowano w... 1970 roku.

Odbudowa sił morskich

W latach 2016-2018, po raz pierwszy od wielu lat, do floty dołączyło sześć zbudowanych na Ukrainie małych opancerzonych kutrów artyleryjskich oraz dwa amfibijne kutry szturmowe projektu Centaur. W październiku 2019 roku flota otrzymała dwa amerykańskie kutry patrolowe klasy Island. Przed odbudową floty wojskowej stoi wiele wyzwań, w tym szkolenie personelu, tworzenie infrastruktury przybrzeżnej i bazowanie okrętów.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) przyjęła strategię rozwoju Sił Wojenno-Morskich. Rozkazem głównodowodzącego Siłami Zbrojnymi Ukrainy, gen. Wałeryja Załużnego, zatwierdzona została koncepcja rozwoju sił morskich do 2026 roku. W lipcu 2021 roku prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział „potężne wzmocnienie” ukraińskich Sił Wojenno-Morskich. W 2022 roku amerykańska strona ma dostarczyć szybkie kutry Mark VI.

W rozbudowie sił morskich głównymi sojusznikami Ukrainy są Stany Zjednoczone, a przede wszystkim Wielka Brytania. Chodzi nie tylko o nowe jednostki pływające, ale też infrastrukturę brzegową. W przyszłym roku port w Jużnym, gdzie ma stacjonować eskadra kutrów Island, będzie w pełni przygotowany do zapewnienia bazowania tych jednostek. Ukraińcy zaczęli też projektowanie głównej bazy morskiej w Oczakowie – ma być zbudowana z pomocą (także kredytową) Wielkiej Brytanii. Trzecia baza ma być rozbudowywana nad Morzem Azowskim, w Berdiańsku.

Jak zapewnia w rozmowie z portalem Krym.Realii dowódca floty ukraińskiej, kontradmirał Ołeksij Neiżpapa, obecnie Ukraina chce zakupić dwa okręty przeciwminowe i bezzałogowe systemy przeciwminowe. Teraz Ukraińcy mają tylko jeden przestarzały trałowiec. Rozważa się zakup dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown za brytyjski kredyt. Wyremontowane, wyposażone, unowocześnione, po przybyciu na miejsce byłyby jednymi z najnowocześniejszych i najpotężniejszych okrętów przeciwminowych na Morzu Czarnym. Drugi kierunek to zakup bezzałogowych systemów przeciwminowych. Na Morzu Azowskim nie zawsze możliwe jest użycie okrętów przeciwminowych. Bardzo dużo w tym akwenie płycizn. Dzięki dronom będzie można rozminowywać przejścia wodne zdalnie. W niewielkie systemy przeciwminowe można też uzbroić amerykańskie kutry typu Mark VI, które trafią nie tylko na Morze Czarne, ale też Azowskie.

Może być problem z przeprowadzeniem nowych jednostek na Morze Azowskie. Rosjanie systematycznie blokują w takich sytuacjach Cieśninę Kerczeńską. Dlatego Kijów bierze też pod uwagę opcję przerzutu okrętów lądem i zwodowania ich w bazie w Berdiańsku.

Wyścig z czasem

Większe zmiany w liczebności jednostek ukraińskich sił morskich mają nastąpić dopiero w 2023 roku. W roku bieżącym przypłynie jeszcze jeden kuter typu Island i dwa nowe kutry Mark VI, które są teraz budowane w USA. Przed końcem roku, po podpisaniu porozumienia z Wielką Brytanią, powinien dotrzeć pierwszy okręt przeciwminowy, a w 2023 roku powinny być już dwa. Kończą się już państwowe testy okrętu specjalnego przeznaczenia Symferopol. Jeśli chodzi o wzmocnienia powietrznego komponentu floty, to ma do niej trafić pewna liczba śmigłowców Mi-8 oraz dwa samoloty An-26. Ukraińskie siły morskie uzbrojone są też w bojowe drony produkcji tureckiej Bayraktar. Skoro zaś mowa o Turcji, to w Stambule budowana jest dla Ukrainy korweta klasy Ada.

Ważnym elementem potencjału morskiego jest możliwość rażenie okrętów wroga z wybrzeża. Obecnie pod tym względem króluje w tej części Morza Czarnego Rosja, ze wspomnianymi wcześniej systemami Bał i Bastion na Krymie. Ukraina ma zaś swoje Neptuny. Tworzone oddziały rakietowej obrony wybrzeża jeszcze w tym roku dostaną pierwszy dywizjon nowego systemu przeciwokrętowego. Neptun to system rakietowy naziemnego bazowania przeznaczony do niszczenia wrogich okrętów: krążowników, niszczycieli, fregat, korwet, desantowców. Do 2024 roku w służbie powinny być w sumie trzy dywizjony Neptunów: dwa nad Morzem Czarnym, jeden nad Morzem Azowskim.

Problem w tym, że zagrożenie wojną jest już teraz. I może nawet pierwszy dywizjonu Neptunów nie zdąży się przydać do odparcia agresji rosyjskiej. Zresztą podobnie jest z innymi planami zbrojeniowymi floty. W tej chwili Rosja ma na morzu miażdżącą przewagę, a z Bałtyku płynie dodatkowe sześć desantowców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl