Co z decyzjami Prokuratury Krajowej pod kierownictwem Dariusza Barskiego? Wiceminister tłumaczy

Lidia Lemaniak
Robert Kropiwnicki pytany o to, dlaczego przez dwa lata nikt nie kwestionował rzekomej wadliwości powołania Dariusza Barskiego, powiedział, że „wielu prokuratorów o tym mówiło wcześniej”.
Robert Kropiwnicki pytany o to, dlaczego przez dwa lata nikt nie kwestionował rzekomej wadliwości powołania Dariusza Barskiego, powiedział, że „wielu prokuratorów o tym mówiło wcześniej”. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych (KO), pytany przez i.pl, co z decyzjami Prokuratury Krajowej, które zostały podjęte, kiedy kierował nią Dariusz Barski i czy są one nieważne, powiedział, że „te, które podejmował samodzielnie, mogą być podważane”. – Te, które podejmował w imieniu prokuratora generalnego, są ważne – dodał.

Kto jest prokuratorem krajowym?

Robert Kropiwnicki, poseł Koalicji Obywatelskiej, wiceminister aktywów państwowych, z wykształcenia doktor nauk prawnych, pytany przez i.pl o to, kto obecnie jest prokuratorem krajowym odpowiedział, że „teraz pełniącym obowiązki prokuratora krajowego jest Jacek Bilewicz”. – Jest to oczywiste – dodał.

Z kolei na pytanie, czy w sprawie prokuratora krajowego koalicja rządząca znajdzie porozumienie z prezydentem, odpowiedział, że „nie ma potrzeby zgody prezydenta w momencie, kiedy minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar uznał, że Dariusz Barski był wadliwie przywrócony ze stanu spoczynku”. – W związku z tym to nie było jego odwołanie w trybie ustawy, tylko przywrócenie go do stanu spoczynku, z którego był błędnie zwrócony do stanu urzędowania – mówił.

Co z decyzjami Prokuratury Krajowej?

Robert Kropiwnicki pytany o to, dlaczego przez dwa lata nikt nie kwestionował rzekomej wadliwości powołania Dariusza Barskiego, powiedział, że „wielu prokuratorów o tym mówiło wcześniej”. – Ale kto to miał kwestionować? Ziobro, którego jest przyjacielem i który go przywrócił ze stanu spoczynku błędnie, wbrew przepisom prawa? Wiadomo było, że w tamtym stanie prawnym i politycznym Ziobro bronił swojego człowieka. Zresztą do dzisiaj prezydent próbuje to robić, jakby był funkcjonariuszem PiS a nie prezydentem Polski – ocenił.

Pytany, co z decyzjami Prokuratury Krajowej, które zostały podjęte, kiedy kierował nią Dariusz Barski i czy są one nieważne, wiceminister aktywów państwowych powiedział, że „te, które podejmował samodzielnie, mogą być podważane”. – Te, które podejmował w imieniu prokuratora generalnego są ważne – dodał.

Spór o prokuratora krajowego

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Decyzji Adama Bodnara nie uznaje znaczna część prokuratorów. Prokuratora krajowego nie można odwołać bez zgody prezydenta. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl