18 stycznia, po feriach zimowych, naukę stacjonarną rozpoczęli uczniowie z klas z klas I-III szkół podstawowych. Po feriach wróciły również zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, a także nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół specjalnych.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że „powrót do szkół jest planowany cały czas”. - Mam nadzieję, że w dalszej części lutego będzie zgoda na pójście do nauczania stacjonarnego - mówił w Radiu Plus.
Dodał, że rząd chce, aby w pierwszej kolejności wrócili maturzyści oraz ósmoklasiści. - Dopiero potem będziemy mogli zdecydować się na powrót klas IV-VII oraz starszych roczników – przekazał szef MEiN.
Czarnek wskazał, że decyzja o powrocie do szkół „wydawana jest na podstawie wszystkich okoliczności pandemicznych”. - Trzeba ważyć wiele racji: przyrost zakażeń w ciągu dwóch tygodni, różne mutacje wirusa, przebieg epidemii w innych krajach. Te racje waży Rada Medyczna przy premierze – mówił, dodając, że na pewnym etapie w części roczników zostanie wprowadzone nauczanie hybrydowe.
Sprecyzował, że nauka stacjonarna będzie dla połowy uczniów, a dla kolejnej zdalna. Późniejsze decyzje będą wydawać dyrektorzy.
Szef resortu edukacji potwierdził również, że przeprowadzone będą ponowne testy przesiewowe na obecność COVID-19 wśród nauczycieli. - Drugi tydzień lutego to taki termin realny – ogłosił.
Niedzielski: Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół
Nadzieje na rychły powrót uczniów do szkół studzi minister zdrowia Adam Niedzielski. - Ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział minister w Radiu ZET.
Niedzielski przekazał, że jeżeli okaże się, iż otwarcie szkół dla uczniów z klas I-III nie przyniosło wzrostu odsetka zachorowań, to pojawi się „przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji”.
Wytyczne dla szkół
W połowie stycznia minister Czarnek przekazał, że na szkołach spoczywa obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej dla uczniów klas III powracających do nauki stacjonarnej. - Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas VIII oraz maturalnych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do 5 osób – mówił Czarnek. - Możliwa będzie organizacja konkursów, olimpiad oraz turniejów, także szkolenia sportowego w szkołach oraz oddziałach sportowych, także szkołach mistrzostwa sportowego – dodał.
Czarnek zaznaczył, że główne wytyczne i zalecenia dla szkół to: jedna grupa uczniów - jedna sala, indywidualny plan dnia dla klasy, przerwy w różnych godzinach, wietrzenie klas, w miarę możliwości ci sami nauczyciele dla danej klasy.
