Co zrobić z choinką po świętach?
Świąteczne drzewka stoją w naszych domach już niemal dwa tygodnie. Prawdopodobnie u wielu z nas zaczęły zdradzać oznaki zmęczenia - szczególnie jeśli są to pospolite świerki. Szlachetniejsze odmiany, jak jodły, powinny wytrzymać nieco dłużej. Co mówi o likwidacji choinek tradycja i podpowiadają księża? Za pierwszy dzień, po którym można rozebrać świąteczne drzewko, przyjmuje się święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.
- To tradycyjna granica dla choinek, które zaczynają gubić igliwie. Kolejny termin to Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. Z krótkiej sondy redakcyjnej wynika, że w tym okresie mieszkania opuszcza największa liczba choinek. Ostatecznym terminem, w którym świąteczna ozdoba powinna opuścić dom, jest 2 lutego. To święto Ofiarowania Pańskiego, upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej - przypada w 40. dzień od jego narodzenia. Choinka na placu Świętego Marka w Watykanie stoi właśnie do tego dnia. Coraz częściej kupujemy drzewka w donicach. Nie każde z nich przetrwa - niektóre to po prostu wsadzone w donicę zwykłe choinki. Nie ma w nich śladu układu korzeniowego lub jest tak słaby, że drzewko nie przetrwa. Jeżeli jednak kupiliśmy towar porządny, a działki nie mamy bądź brak na niej miejsca, by wsadzić kolejne drzewko, możemy oddać je do Ogrodu Botanicznego. - Przyjmujemy tylko drzewka w donicach, bo jest szansa, że się przyjmą - mówi Tamara Samsonowicz, kierowniczka Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku.
- Podkreślam - ciętych drzewek nie przyjmujemy! W ubiegłym roku akcję odbioru choinek organizował bydgoski ratusz. W tym roku o akcji na razie cicho, „Express” sprawdził więc, na co możemy liczyć w przypadku firm odbierających odpady komunalne. - W rejonie obsługiwanym przez naszą firmę choinki odbierać będziemy na bieżąco - zapewnia Jacek Fifielski, prezes „Corimpu”. Po rozdrobnieniu trafią do kompostowni. Trochę więcej zachodu będzie z drzewkami w rejonie „Remondisu”.
- Choinki potraktujemy jako odpady zielone, prosimy więc o ich pocięcie i umieszczenie w odpowiednich pojemnikach - mówi Bożena Pawlak, rzeczniczka prasowa. Wygrani są posiadacze pieców i kominków, którzy mogą potraktować poświąteczne pozostałości jako opał. Pamiętajmy jednak, że gałęzie świerkowe i jodłowe mogą być też doskonałą izolacją przed mrozem. Sprawdzą się w ogrodzie, ale i w balkonowych donicach.
W niektórych miastach choinki i jodły traktowane są jako znakomity surowiec opałowy dla miejskich ciepłowni. Organizowane są specjalne akcje, a drzewka masowo wykorzystywane są w ciepłowniach. W stolicy rokrocznie zbierane są setki ton drzewek. Energia powstała z ich spalenia pozwala na ogrzanie stu średnich mieszkań przez rok!
*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku