Córka Romana Polańskiego przyleciała do Polski. Gra główną rolę w filmie o słynnej agentce wywiadu Krystynie Skarbek

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wideo
od 16 lat
W Polsce kręcone są sceny do polsko-brytyjskiego filmu „The Partisan”. To historia Polki, Krystyny Skarbek, w brytyjskich służbach wywiadowczych podczas II wojny światowej. W główną rolę wciela się Morgane Polanski – córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner.

Spis treści

Polsko-brytyjska ekipa kończy już zdjęcia do obrazu „The Partisan”. Ujęcia będą kręcone jeszcze przez tydzień w dolnośląskiej Bystrzycy Kłodzkiej oraz w niedaleko położonych od tej miejscowości Radkowskich Skałach. Bystrzyca została przekształcona przez ekipę filmową w francuskie miasto Crest. Wcześniej zdjęcia były realizowane m.in. w Warszawie i Lublinie.

W sobotę i w niedzielę ekipa filmowa spotkała się z dziennikarzami z polskich i brytyjskich mediów.

Film o Polsce w brytyjskim wywiadzie. "Żeńska wersja Jamesa Bonda"

Historię losów polskiej agentki powołanej przez Winstona Churchilla tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych reżyseruje Brytyjczyk James Marquand. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że rozmowy na temat filmu o Krystynie Skarbek rozpoczęły się cztery lata temu. Przyznał, że o historii Polki słyszał już w czasach młodości, ponieważ rozmawiało się o niej w jego domu. Przypomniał również, że Skarbek osobiście znała Iana Lancastera Fleminga, autora powieści o Jamesie Bondzie.

- Prawdopodobnie Fleming postać Vesper Lynd z "Casino Royale” wzorował na Krystynie Skarbek, ale zrobił to niesłusznie, ponieważ Skarbek tak naprawdę była Jamesem Bondem - i być może właśnie przyszedł czas na film o żeńskim Jamesie Bondzie – stwierdził.

Powstaje film o Krystynie Skarbek. Kto w nim zagra?

W główną rolę w filmie „The Partisan” wciela się Morgane Polanski – córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner.

W filmie zagrają też m.in.:

  • Piotr Adamczyk
  • Agata Kulesza
  • Malcolm McDowell
  • Ingvar Sigurdsson
  • Frederick Schmidt

Produkcja filmu jest współfinansowana m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polską Fundację Narodową. Premiera przewidywana jest na pierwszy lub drugi kwartał 2024 r.

Kim była Krystyna Skarbek?

Krystyna Skarbek, córka Jerzego Skarbka, zubożałego potomka arystokratycznego rodu znanego w Polsce od roku 1002, urodziła się 1 maja 1908 r. w Warszawie. Jej matką była Stefania Goldfeder - wywodząca się z bogatej rodziny żydowskich bankierów.

We wrześniu 1939 roku, wraz ze swoim drugim mężem, dyplomatą Jerzym Giżyckim, przebywali w Kenii. Na wieść o wybuchu wojny wyjechali do Francji, skąd Krystyna, już sama, przedostała się do Anglii. Tam, wykorzystując swe przedwojenne koneksje, zgłosiła się do służby w agencji brytyjskiego wywiadu SOE, powołanej przez Winstona Churchilla do dywersji na niemieckich tyłach. Od tej chwili występowała jako Christine Granville.

Przyjmując nową tożsamość jako agentka, Skarbek odjęła sobie siedem lat i podawała odtąd jako rok urodzenia 1915. Została skierowana na Węgry z zadaniem podjęcia pracy konspiracyjnej, którą wykonywała wspólnie z Andrzejem Kowerskim - przyjacielem jeszcze sprzed wojny. Z Budapesztu trzykrotnie odbyła podróż do okupowanej Polski konspiracyjnym szlakiem kurierów tatrzańskich przez Słowację. Zbierała informacje wywiadowcze, które m.in (według źródeł brytyjskich) pomogły Churchillowi w uściśleniu przewidywanego terminu niemieckiej inwazji na ZSRS. W czerwcu 1940 r. Krystyna odwiedziła w Warszawie matkę, ale nie przekonała jej do ucieczki z okupowanej Polski. Stefania Skarbek zginęła w warszawskim getcie.

Legendy o brawurze Krystyny Skarbek

Już podczas wojny krążyły legendy o fantazji i brawurze Krystyny. Gdy przeprowadzała czeskich oficerów z Węgier do Jugosławii, z powodu awarii samochodu, którym jechali, zostali skontrolowani przez niemiecki patrol. Krystyna nie straciła głowy, przedstawiła fałszywe dokumenty i jeszcze namówiła Niemców do przepchnięcia samochodu, który utknął na drodze, przez granicę.

W lipcu 1944 r. Krystynę zrzucono na spadochronie do francuskich partyzantów w południowej Francji, gdzie m.in. zorganizowała wykupienie z rąk gestapo kilku aresztowanych szefów siatki dywersyjnej „Jockey”. Podobno oświadczyła lokalnemu dowódcy gestapo, że jest siostrzenicą brytyjskiego generała Montgomery'ego, i że za uwolnienie aresztowanych gwarantuje gestapowcowi życie po wkroczeniu aliantów. Niemiec uwolnił więźniów, a nawet dał pistolet i samochód, którym przejechali na drugą stronę frontu, do aliantów. Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę za głowę Krystyny Skarbek i rozlepili plakaty z jej zdjęciem na stacjach kolejowych.

W końcu sierpnia 1944 roku, gdy w Warszawie trwało powstanie, Krystyna dotarła do Londynu. Wielokrotnie składała prośby o przerzut do Polski, ale zawsze spotykała się z odmową. Została zdemobilizowana w kwietniu 1945 r. w Kairze.

Nie miała obywatelstwa brytyjskiego i podzieliła rozczarowanie innych Polaków, którzy podczas wojny walczyli w Anglii. Dostała odprawę w wysokości 100 funtów i osobiste podziękowanie Churchilla.

Trudne życie żeńskiego Jamsa Bonda. Czym zajmowała się po wojnie?

Mimo swoich zasług i odznaczeń, miała trudności ze znalezieniem pracy w Anglii. Pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods i wreszcie jako stewardessa na statkach pasażerskich „Rauhine” i „Winchester Castle” na linii Anglia-Afryka Południowa.

Podczas pracy na statku Skarbkówna poznała stewarda, Dennisa Muldowneya. 15 czerwca 1952 r., w czasie pobytu na lądzie, w podlondyńskim hotelu „Shelbourne” w Kensington zakochany w Krystynie steward pchnął ją nożem, po odrzuceniu przez nią jego oświadczyn.

Skarbek zmarła w szpitalu, a jej zabójca został skazany na śmierć.

źródło: pap, i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl