Nowe statystyki ZUS potwierdzają: na Pomorzu wciąż zwiększa się liczba obcokrajowców
Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS - Krzysztof Cieszyński - liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę przekroczyła 31,3 tys. i w porównaniu z końcem czerwca wzrosła o prawie 3 tys., a z ostatnim dniem 2021 r. o 4,5 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na najkorzystniejszej z umów.
Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Tych na koniec czerwca było na Pomorzu 1643, a na koniec listopada 2022 r. już 1874. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
- Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cały czas dominują obywatele Ukrainy. Na koniec listopada było ich prawie 50,5 tys. To wzrost o ponad 2 tys. w porównaniu do czerwca i o blisko 10,5 tys. w porównaniu do 2021 r. - informuje Krzysztof Cieszyński.
Oprócz Ukraińców, na Pomorzu ZUS odnotowuje także obywateli takich krajów jak:
- Białoruś - do pomorskich placówek ZUS zgłoszonych jest 1,5 tys. obywateli tego kraju (wzrost o 1 tys. od czerwca),
- Gruzji - 1439,
- Rosji - 1201,
- Mołdawii - 1016.
Jak podkreśla rzecznik ZUS, rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS.
- Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS - dodaje Cieszyński.
