18 stycznia, po feriach zimowych, naukę stacjonarną rozpoczęli uczniowie z klas z klas I-III szkół podstawowych. Po feriach wróciły również zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, a także nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół specjalnych.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że od 18 stycznia sytuacja w zakresie trybu nauki się nie zmienia. - Ponad 99 proc. przedszkoli pracuje w trybie stacjonarnym. Blisko 99 proc. szkół podstawowych pracuje normalnie – przekazał.
Szef MEiN stwierdził, że „wymogi sanitarne zastosowane w placówkach i stosowanie się do nich przynosi oczekiwane rezultaty”.
Przekazał również, że dyrektorzy szkół nadal mogą organizować ósmoklasistom i maturzystom konsultacje indywidualne w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego, dodając, że jest to zgodne z przepisami prawa.
Sprawdziany i olimpiady
Czarnek poinformował, że w ramach konsultacji z uczniami nauczyciele mogą przeprowadzać sprawdziany, zachowując zasady sanitarne.
Dodał, że jest także możliwość przeprowadzania olimpiad. - Szkoły mogą przeprowadzać zajęcia praktyczne (…) W oddziałach i szkołach sportowych szkolenie sportowe jest realizowane w formie stacjonarnej - przekazał.
Powrót do szkół
- Przygotowujemy się na różne warianty, żeby przekazywać dane na bieżąco Ministerstwu Zdrowia, aby mogli decydować na temat kolejnych kroków – mówił minister.
Dodał, że resort przygotowuje wytyczne na temat klas VI-VIII. - Wszystko zależy od dynamiki rozwoju pandemii. Premier będzie te decyzje komunikował - mówi szef MEiN.
Zmiana przepisów
- Zostawiliśmy obowiązek organizowania stanowisk w szkołach dla uczniów, którzy nie mogą uczyć się zdalnie. To się sprawdzało przed Bożym Narodzeniem - podkreślił szef MEN.
Dodał, że w klasach VI-VIII uczniowie, którzy korzystają z nauki zdalnej z terenu szkoły, są „to przypadki mniej niż 1 proc. uczniów. - Pojawiają się jednak artykuły, które pokazują próby nadużywania przepisu. Zmieniamy go. Teraz dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek organizowania stanowisk dla uczniów niepełnosprawnych, a dla pozostałych będzie dowolność. To dyrektor decyduje - podkreślił minister edukacji.
Czarnek o szczepieniu Girzyńskiego
Minister pytany był również o szczepienie posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego poza kolejnością. - Wystosowałem pismo do rektora UMK w Toruniu, aby złożył wyjaśnienia, jak doszło o sytuacji z grudnia i jak doszło do szczepień pracowników, którzy nie są związani ze środowiskiem medycznym - oświadczył. - Uprzejmie proszę o niezwłoczne wyjaśnienia – dodał Czarnek.
