Czego Rosja naprawdę oczekuje od porozumienia o zawieszeniu broni na Morzu Czarnym?

Kazimierz Sikorski
Przez Morze Czarne idzie ogromny eksport między innymi zboża do biednych państw Afryki.
Przez Morze Czarne idzie ogromny eksport między innymi zboża do biednych państw Afryki. DANIEL MIHAILESCU/AFP/East News
Z wielką pompą ogłoszono 25 marca porozumienie między Rosją a Ukrainą w sprawie „wyeliminowania użycia siły” na Morzu Czarnym.

Ale gdy Kijów oświadczył, że jest gotowy natychmiast się do niego zastosować, Moskwa zwlekała, nalegając, aby USA zniosły część sankcji po inwazji na Ukrainę.

Mętne tłumaczenia rosyjskich polityków

Kreml tłumaczył, że potrzebuje wzmocnić handel żywnością i nawozami, w dużej mierze w rękach kilku rosyjskich oligarchów. Ale zniesienie sankcji wzmocniło też machinę wojenną Moskwy. Głównym żądaniem Rosji jest zniesienie sankcji nałożonych na instytucje finansowe, w tym bank rolniczy Rosselkhozbank.

Rosja chce też, aby inne banki związane z rolnictwem podłączono do globalnego systemu płatności bankowych SWIFT. Banki Rosji odłączono od systemu SWIFT po inwazji na Ukrainę. .

Rosja jest jednym z największych eksporterów produktów rolnych na świecie, a jej firmy produkujące żywność i nawozy nie zostały objęte sankcjami w celu zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Rosja domaga się zniesienia sankcji

Pomimo że Kreml twierdzi, że agrobiznes Rosji potrzebuje wsparcia w postaci złagodzenia sankcji, w rzeczywistości jest już na fali wznoszącej. Sankcje nie wpłynęły znacząco na handel. Rosyjski eksport rolny wzrósł o 8% w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. i o 10% w 2024 r.

od 16 lat

Eksport nawozów spadł o 27% w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., ale wzrósł o 15% w porównaniu z 2021 r. W 2024 rosyjskie nawozy stały się jeszcze bardziej konkurencyjne dzięki taniemu gazowi. Pomimo 30% cła na rosyjskie nawozy importowane do UE, stały się one coraz powszechniejsze, stanowiąc 25% rynku.

Dlaczego Rosja skupia się na tych sankcjach?

Żądania Moskwy dotyczą mniej wzmocnienia sektora rolniczego, a bardziej przezwyciężenia sankcji finansowych. Z powodu odłączenia od SWIFT, Moskwa jest zależna od chińskiego systemu bankowego, choć problemy pojawiły się w 2024, gdy Chiny ograniczyły transakcje Rosji z obawy przed utratą dostępu do dolara.

Odzyskanie dostępu do zachodniego systemu finansowego byłoby ogromną korzyścią dla Moskwy, bo jej główne państwowe banki są objęte sankcjami, więc nie mogą być wykorzystywane do operacji handlowych ani kapitałowych.

Dlaczego Moskwa postawiła na ten bank?

Kreml wybrał Rosselkhozbank ze względu na jego pożyczki rolnicze, co pasuje do jego narracji o tym, że umowa jest ważna dla sektora rolniczego. Jednak ten bank nie ogranicza się do agrobiznesu.

Jeśli sankcje wobec niego zostaną zniesione, mógłby pożyczać pieniądze każdemu, a jednocześnie być wykorzystywany do omijania innych sankcji, prania pieniędzy i uzyskiwania dochodów z eksportu ropy.

Rosja chce mieć duży bank państwowy lub kontrolowany przez państwo poza obszarem sankcji. To pomoże Rosji zmniejszyć ryzyko i ceny importu, ułatwi eksport i przepływ kapitału”.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl