Lwiątka (samiec Taras i trzy samiczki: Lesya, Prada i Stefania) mają między cztery a pięć miesięcy.
„Urodziły się w hodowlach na Ukrainie podczas wojny i zostały osierocone, gdy miały kilka tygodni” – mówi Meredith Withney z Międzynarodowego Funduszu dla Dobra Zwierząt (IFAW), cytowana w komunikacie prasowym.
To właśnie ta organizacja oraz rezerwat Dzikich Kotów z USA (The Wildcat Sanctuary – TWS) współpracowały, by małe lwy znalazły nowy dom.
„Te lwiątka przetrwały w swoim krótkim życiu znacznie więcej, niż powinno jakiekolwiek zwierzę” – dodała Whitney.
Małe lwy z Odessy trafiły do USA przez Poznań
Zwierzątka najpierw przyjechały z Ukrainy do Polski. Spędziły trzy tygodnie w poznańskim zoo. Jak pisze IFAW, otrzymały tam „doskonałą opiekę” po 36-godzinnej podróży.
Lwiątka trafiły z Ukrainy do USA
Wiele ogrodów zoologicznych i rezerwatów przyrody na świecie zgodziło się przyjąć zwierzęta z Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją.
Po trzytygodniowym pobycie w poznańskim zoo, lwiątka poleciały do Stanów Zjednoczonych. Dziewięciogodzinny lot zasponsorowała fundacja rodziny Andrew Sabina, która skontaktowała IFAW z firmą, która mogła zorganizować transport zwierząt za ocean.
Lwiątka wylądowały w USA we wtorek, 29 listopada, a następnie zostały zabrane przez specjalistów TWS do rezerwatu. Spędzą tam resztę życia. Rezerwat TWS ma przystosowane środowisko dla lwów, gdzie będą mogły żyć w warunkach specyficznych dla ich potrzeb.
Ośrodek The Wildcat Sanctuary znajduje się w stanie Minnesota w USA
dś
