Cztery policyjne konie pilnują porządku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Leszek Wójcik
Ales, Kontusz, Karmel i Cynober - cztery policyjne konie pilnują porządku na Cmentarzu Centralnym
Ales, Kontusz, Karmel i Cynober - cztery policyjne konie pilnują porządku na Cmentarzu Centralnym Andrzej Szkocki
Ales, Kontusz, Karmel i Cynober - cztery policyjne konie pilnują porządku na Cmentarzu Centralnym. Na co dzień służą w Sekcji Konnej Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie.

Przed południem policjanci z sekcji konnej policji patrolowali cmentarz na młodszych koniach, na Alesie i Kontuszu. Po południu i wieczorem zastąpiły je bardziej doświadczone Karmel i Cynober.

- Z wysokości konia widać znacznie więcej - zapewnia komisarz Agnieszka Kacprzak, kierowniczka sekcji. - Nie musimy więc wjeżdżać w wąskie alejki, między groby, aby dostrzec niepokojące sytuacje. Ma to jeszcze jedną zaletę. To, że jesteśmy wysoko, ponad tłumem, sprawia, że już z daleka widzą nas ludzie, którzy potrzebują pomocy.

Komisarz Kacprzak podkreśla, że patrol konny jest dużo bardziej mobilny od pieszego.

- Szybciej możemy się przemieścić z jednego krańca nekropolii na drugi - mówi Agnieszka Kacprzak. - Tworzymy pewnego rodzaju zwiad.

Szczecińska Sekcja Konna Prewencji powstała w 2002 r. W dzień Wszystkich Świętych pracowały na cmentarzu cztery rumaki. Są wyszkolone i wielokrotnie sprawdzone w akcjach. Mają cechy niezbędne do pełnienia służby, choć każdy z nich jest inny. Jeden jest rasy śląskiej, drugi to tzw. Typ pogrubiony (czyli z domieszką rasy zimnokrwistej), trzeci to niemiecki koń sportowy a czwarty: SP.

- Ten skrót oznacza szlachetną półkrew - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Kontusz ma po prostu domieszkę kilku ras.

Ich służba nie ogranicza się tylko do patrolowania terenów zielonych.

- Oczywiście można nas spotkać na Wałach Chrobrego, w Parku Żeromskiego, Kasprowicza, Lesie Arkońskim czy, latem, na terenach nadmorskich, od Świnoujścia do Darłowa - wymienia komisarz Agnieszka Kacprzak. - Ale jesteśmy również wszędzie tam, gdzie potrzebne jest nasze wsparcie, szczególnie podczas zabezpieczenia imprez masowych.

Przygotowanie i wyszkolenie konia, zanim wyruszy w swój pierwszy patrol, trwa minimum jeden rok - musi najpierw przejść specjalistyczny kurs (dla porównania, kandydat na jeźdźca szkoli się 3 miesiące). Koń musi mieć powyżej 165 cm w kłębie, skończyć 3 lata i lubić współpracę z człowiekiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
No
Ostatnio widziałem zdjęcie jak pogranicznik zatrzymuje do kontroli na drodze publicznej samochód, i jest zamaskowany jak ten policjant na koniu. Wstydzą się swojej pracy czy o co chodzi. Policjanci nie maskuja się tak w czasie swojej pracy a ich fotografie często można znaleźć w internecie np lista dzielnicowych, a tu taka konspiracja. I teraz pytanie czy mam prawo żądać aby taki Bond odsłonił twarz gdyż chcę sprawdzić czy to ten sam co na zdjęciu w legitymacji.
G
Gość
To dobrze że są konie.Ktoś musi myśleć.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl