Trwa porządkowanie bastionów otaczających Dolne Miasto w Gdańsku
Przez wiele lat zaniedbane fortyfikacje poprzedzone fosą miejską stanowią imponujący element panoramy Gdańska, widocznej przy wjeździe do miasta od południa. Prace trwają od listopada 2022 r. roku.
- Teren opływu Motławy wraz z bastionami Żubr i św. Gertrudy zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki oraz stojaki rowerowe – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Zamontowane zostanie oświetlenie i monitoring, przebudowana – piesza promenada, pojawi się także ścieżka dydaktyczna dla najmłodszych. Zaplanowano również odtworzenie profili ławek strzelniczych na szczycie tutejszych bastionów.
Tymczasem rewitalizacja, z którą początkowo wiązano duże nadzieje, po pierwszych pracach zaczęła wzbudzać sprzeciw gdańszczan z Dolnego Miasta. To, co podobało się na papierze, czy wizualizacjach, w naturze wygląda zupełnie inaczej.
- Mieszkańcy Dolnego Miasta wskazują na ogromną ingerencję w naturalne tereny zielone – pisze w interpelacji do prezydent Aleksandry Dulkiewicz radny Przemysław Majewski. - Wycinane są drzewa, usuwana jest gleba z rejonu Bastionów, a dotychczasowe miejsca bytowania ptaków, płazów i gadów są bezpowrotnie usuwane.
Radny chce m.in. informacji w jaki sposób uzgadniano prace rewitalizacyjne z organami ochrony środowiska i konserwatorem zabytków. Czym uzasadnia się wycinki drzew oraz usuwanie ich ze zbiorników wodnych. Pyta też o planowane działania miasta wzbogacające roślinność na tym terenie.
Jedna z odpowiedzi, której oczekuje radny, jest już znana i może być dla niego zaskakująca. Nim rozpoczęły się prace, miasto stoczyło wieloletnią batalię o zakres i kształt prac z [b]Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Igor Strzok, szef urzędu, dał się poznać, jako trudny partner dla gdańskiego ratusza[/b].
Niemal gotowy projekt trzeba było wyrzucić do kosza w 2018 roku i rozpocząć planowanie od nowa.
Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku z problemami
Prace porządkowe na gdańskich bastionach są częścią większego przedsięwzięcia rewitalizacji Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia i Placu Wałowego. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie raz interweniował w sprawie poszczególnych jego elementów.
Igor Strzok doprowadził m.in. do zmiany projektu dla Placu Wałowego w kierunku przywrócenia jego aranżacji sprzed 150 lat.
Zablokował też możliwość wykorzystania dawnego mostu kolejowego do poprowadzenia objazdu Bramy Nizinnej, co ma uchronić przed zniszczeniem zabytkowego zespołu bramy kolejowej w fortyfikacjach.
ZOBACZ TEŻ: Unikalna brama kolejowa w Gdańsku zagrożona? Miłośnicy starego Gdańska alarmują [ZDJĘCIA]
Również w sprawie rewitalizacji okolic fosy miejskiej PWKZ był dla miasta trudnym partnerem. Wykonawca dokumentacji obecnie trwających prac musiał uwzględnić blisko 40 uwag konserwatora.
To był już drugi projekt dla rejonu bastionów i fosy miejskiej. Z wykonawcą pierwszego, z 2018 roku, miasto musiało zerwać umowę. Uwagi PWKZ zmieniłyby go niemal w całości. Konserwator zanegował m.in. kształty i kąty łączenia ścieżek spacerowych, postulował dostosowanie ich możliwie jak najbardziej do kształtów historycznych.
Miał uwagi do sposobu oświetlenia bastionów i alejek spacerowych. Zalecał też inne niż w projekcie metody umocnienia skarp bastionów i uczytelnienia ich kształtu. Przedstawił też całą listę wymagań dotyczących materiałów, z których miały być wykonane nawierzchnie i ogrodzenia.
Nim powstał ostateczny projekt, który jest obecnie realizowany, między PWKZ a Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska trwała intensywna korespondencja. W 2020 i 2021 roku odbyły się też 4 wielogodzinne spotkania przedstawicieli miasta i urzędu konserwatorskiego.
Strony ostatecznie doszły do porozumienia.
Na bastionach zaplanowano różne rodzaje ścieżek pieszych: o nawierzchni gliniasto-żwirowej i o nawierzchni z płytek betonowych o powierzchni imitującej kamień. Na planowanych placach widokowych ułożona zostanie kostka kamienna, a na tarasie nad wodą, na wysokości stadionu żużlowego w Gdańsku – nawierzchnia z desek tarasowych.
Place zabaw i z urządzeniami sprawnościowymi wykonane zostaną z kolei na nawierzchni ze żwiru płukanego zaokrąglonego, a place do grillowania oraz ze stołami do gry w szachy – na nawierzchni z płytek betonowych.
- Prace koncentrują się obecnie na odcinku od mostu w ciągu ul. Zawodników do kładki dla pieszych naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 59. Trwa remont istniejących ścieżek i schodów terenowych wraz z bulwarem spacerowym. Ponadto trwają roboty sieciowe związane z budową oświetlenia i sieci teletechnicznej pod monitoring - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Koszt przedsięwzięcia to ponad 12 mln zł. Wykonawcą jest firma budowlano-drogowa MTM. Koniec prac przewidziano na listopad 2023 roku.
