Czy rosyjscy zbrodniarze mają powody do obaw? Londyn chce ich postawić przed trybunałem w Hadze

Andrzej Grochal
Opracowanie:
Czy rosyjskie zbrodnie zostaną osądzone?
Czy rosyjskie zbrodnie zostaną osądzone? Fot. PAP/EPA/IVAN ANTYPENKO
Władze Wielkiej Brytanii chcą przyspieszyć dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych dokonywanych przez rosyjskie siły w czasie wojny na Ukrainie i wraz z Holandią podejmą tę kwestię na marcowym spotkaniu ministrów sprawiedliwości z całego świata w Londynie, poświęconego wsparciu dla Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.

Rosja nasila kampanię terroru

W sobotę brytyjski rząd poinformował, że celem spotkania „jest zwiększenie globalnego wsparcia finansowego i praktycznego oferowanego MTK oraz koordynacja działań mających na celu zapewnienie trybunałowi wszystkiego, czego potrzebuje do prowadzenia dochodzeń i ścigania osób odpowiedzialnych”.

W komunikacie zaznaczono, że spotkanie przypada na czas, gdy Rosja nasila kampanię terroru wobec Ukrainy, uderzając w kluczową infrastrukturę energetyczną i pogrążając ludzi w ciemnościach i chłodzie zimy, a na odzyskanych obszarach Ukrainy prokuratorzy nadal gromadzą dowody okrucieństw i przemocy seksualnej.

Czy rosyjscy zbrodniarze mają powody do obaw?

Doniesienia o gwałtach popełnianych przez Rosjan na Ukrainie pojawiają się od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji. W połowie grudnia ukraińska Prokuratura Generalna powiadomiła, że tylko na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego odnotowano dotąd 64 przypadki przestępstw seksualnych – więcej, niż we wszystkich innych regionach kontrolowanych wcześniej przez siły najeźdźcy.

- Rosyjskie siły powinny wiedzieć, że nie mogą działać bezkarnie, a my będziemy wspierać Ukrainę, dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość – oświadczył brytyjski minister sprawiedliwości Dominic Raab. - Społeczność międzynarodowa musi udzielić silnego poparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, aby zbrodniarze wojenni mogli zostać postawieni przed sądem – dodał.

Ukraina zaakceptowała jurysdykcję Trybunału

Jak zaznacza agencja dpa, Londyn zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji rozpoczął wspieranie trybunału fachową wiedzą, a Brytyjczycy wraz z zachodnimi partnerami szkolą ukraińskich sędziów i prokuratorów.

MTK w Hadze ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły Statut Rzymski, ustanawiający ten sąd w 2002 r. W 2016 r. Rosja wycofała się ze Statutu.

Ukraina również nie jest stroną Statutu, jednak zadeklarowała już wcześniej, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl