Dania reaguje na słowa Trumpa o Grenlandii. Ważne zmiany w królewskim herbie

Grzegorz Kuczyński
Król Danii Fryderyk X i jego małżonka, królowa Małgorzata
Król Danii Fryderyk X i jego małżonka, królowa Małgorzata LindblomStefan/Stella Pictures/ABACAAbaca/EastNews
Król Danii Fryderyk X pod koniec grudnia zarządził zmianę królewskiego herbu, jednego z symboli narodowych Danii. W nowej wersji herbu więcej uwagi poświęcono symbolom autonomicznych regionów duńskiego królestwa: Wysp Owczych i Grenlandii.

SPIS TREŚCI

Według brytyjskiej gazety „The Guardian", która pierwsza zwróciła na to uwagę, herb został zmieniony tuż po tym, jak prezydent elekt USA Donald Trump powiedział, że „posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością” dla Stanów Zjednoczonych.

Największa wyspa świata, zdaniem Trumpa, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa USA. Duńskie władze wielokrotnie oświadczały, że nie zrezygnują z suwerenności nad Grenlandią.

Zmiany w herbie króla Danii

Dania ma godło państwowe przedstawiające trzy lwy i bardziej złożony herb królewski. To już czwarty raz w ciągu ostatnich 200 lat, kiedy ulega on zmianie. Jednak po raz pierwszy w ciągu ostatnich 500 lat usunięto z niego wizerunek trzech koron - symbolu Unii Kalmarskiej Danii, Norwegii i Szwecji, która istniała w XIV-XVI wieku. „The Guardian” cytuje króla Fryderyka X, że korony zostały usunięte „ponieważ nie są już istotne”. Jednocześnie nowy projekt herbu „wzmacnia znaczenie wspólnoty”, podkreślając rolę autonomicznych regionów.

Jeden symbol zniknął, dwa inne mocniej zaakcentowane
Jeden symbol zniknął, dwa inne mocniej zaakcentowane
X

Herby Grenlandii i Wysp Owczych - niedźwiedź polarny i baran - znajdowały się również na poprzedniej wersji duńskiego herbu królewskiego, ale były przedstawione razem na jednym z pól tarczy heraldycznej. Teraz niedźwiedź polarny i baran zostały powiększone i przeniesione na drugie i trzecie pole, a symbole Danii i Południowej Jutlandii znalazły się na pierwszym i czwartym polu.

Autonomia, niepodległość czy… USA?

Historycy i analitycy polityczni cytowani przez „The Guardian” nazywają decyzję o usunięciu trzech koron z herbu (symbolu narodowego Szwecji, do używania którego prawo miała jednak korona duńska) sensacją i łączą decyzję króla z roszczeniami Trumpa do Grenlandii. Również w swoim noworocznym przemówieniu duński król położył duży nacisk na jedność królestwa.

W tym samym czasie Mute Egede, premier autonomicznej Grenlandii, zamieszkanej głównie przez rdzennych Inuitów (Eskimosów), opowiedział się za niepodległością wyspy w swoim przemówieniu noworocznym.

Grenlandia autonomią Danii

Grenlandia to autonomiczne terytorium Danii, państwa odpowiadającego za jej bezpieczeństwo i politykę zagraniczną. Rdzenni mieszkańcy Grenlandii uważają państwo duńskie za kolonizatora, choć autonomia otrzymuje od rządu w Kopenhadze dotacje. Jeszcze w latach 60. i 70. XX wieku duńscy lekarze miejscowym kobietom zakładali wkładki domaciczne bez ich wiedzy, aby nie zachodziły w ciążę. Grupa poszkodowanych kobiet toczy w tej sprawie batalię prawną przeciwko duńskiemu państwu.

Wcześniej w latach 50. XX w. Dania przeprowadziła na Inuitach eksperyment społeczny, polegający na zabieraniu dzieci od rodzin i adopcji ich przez Duńczyków. Dzieci po wychowaniu w cywilizacji miały powrócić na wyspę, ale większość z nich miała później problemy psychiczne, a niektórzy popełnili samobójstwo.

Na Grenlandii znajduje się amerykańska baza lotnicza Thule - przemianowana w 2023 r. na bazę Sił Kosmicznych. Trump nie był pierwszym prezydentem USA proponującym kupno największej wyspy świata. Podobną ofertę złożył w 1945 r. prezydent Harry Truman.

Wyspy Owcze pod kontrolą Kopenhagi

Autonomią w ramach Królestwa Danii cieszy się też archipelag Wysp Owczych. W kompetencji rządu duńskiego leży prowadzenie polityki zagranicznej, obronnej i konstytucyjnej, aczkolwiek Wyspy mają też coś do powiedzenia w tych obszarach, czego dowodem jest odrzucenie w referendum członkostwa w Unii Europejskiej. Danię na autonomicznym archipelagu reprezentuje królewski wysoki przedstawiciel.

od 7 lat

źr. The Guardian, PAP, Radio Swoboda

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl