Darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży
W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, przewidujący rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.
Darmowe leki dla seniorów powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia to zapowiedź z „Programowego ula” PiS, który odbył się w połowie maja. Propozycję ogłosił prezes partii Jarosław Kaczyński.
Obecnie lista darmowych leków jest rozszerzana. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, pytany przez i.pl o to, ile leków znajdzie się na liście po jej rozszerzeniu, wyjaśnił, że obecnie na liście dla seniorów 75 plus jest prawie dwa tys. preparatów. – Chcemy tę listę zdecydowanie poszerzyć. Wydaje się, że około cztery tys. leków na tej liście się może znaleźć, czyli praktycznie większość leków, które są w refundacji – mówił.
– Myślę, że to jest dobry krok, ponieważ grupa, która będzie poszerzona, czyli osoby powyżej 65. roku życia, przyjmują różne leki. Eksperci obecnie pracują nad listą. Podobnie będzie dla grupy poniżej 18. roku życia, bo to nieco inna grupa – inne leki są stosowane – powiedział.
Waldemar Kraska dodał, że prace są bardzo zaawansowane, ponieważ „tylko uzupełniamy już pewną część grupy, nie wymyślamy czegoś od nowa”. – Uzupełniamy grupę wiekową o 65 plus oraz rozszerzamy o młodych – dodał.
Kiedy darmowe leki wejdą w życie?
Wiceminister zdrowia pytany, kiedy darmowe leki mogłyby wejść w życie, odpowiedział, że osobiście – jako lekarz – chciałby, żeby jak najszybciej. – Myślę, że osoby, które korzystają z tych leków, czekają na to, aby wyszły w życie. Mam nadzieję, że to będzie w miarę szybko. Zarówno premier, jak i minister zdrowia mówili od dwóch datach, czyli wrzesień tego roku albo styczeń przyszłego roku. Obecnie się to decyduje – dodał.
