Debata prezydencka 2020: Kto wygrał? [SONDA] Dziesięciu kandydatów debatowało w TVP przed wyborami [RELACJA]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Szymon Starnawski / Polska Press
Zakończyła się debata prezydencka w TVP z udziałem wszystkich kandydatów. Poniżej prezentujemy szczegółowy zapis debaty, prowadzony w formule relacji na żywo. Kto wygrał? Zobaczcie wyniki naszej sondy.
Trwa głosowanie...

Kto wypadł najlepiej w debacie prezydenckiej?

Relacja na żywo z debaty prezydenckiej:

Swobodna wypowiedź

Marek Jakubiak - Od 18. roku życia ciężko pracuję. Udało mi się wybudować kilka przedsiębiorstw, ale tak naprawdę uratować kilka fabryk przed AWS-em i innymi organizacjami, które zamykały wszystko, co polskie. To była determinacja, wiedza i praca. Dziś, jako człowiek spełniony, człowiek sukcesu, chcę państwu podarować Marka Jakubiaka, który nie zawaha się użyć całej wiedzy i umiejętności na rzecz Polski. Dość teorii. Przed nami praca, której tylko przedsiębiorcy mogą podołać.

Paweł Tanajno - Chciałbym was zaprosić na wydarzenie 7 maja. W centrum Warszawy dojdzie do największego protestu opozycji. Postawimy się PiS-owi i Nowogrodzkiej. Politykom chodzi o koryto, o pieniądze, o subwencje. Nie wierzcie w sondaże, które przygotował Szymon Hołownia, bo te sondaże były przed debatą. Mogę wam obiecać, że jako prezydent nie dopuszczę, byście nigdy nie zostali skrzywdzeni przez polityków.

Andrzej Duda - Minione pięć lat to był dla Polski bardzo dobry czas. Zyskała polska rodzina, zyskali polscy seniorzy. Młodzi ludzie, którzy mają dzisiaj lepszy start, bo nie płacą podatku dochodowego do 26. roku życia. Uderzył nas koronawirus, chce nas wepchnąć w kryzys. Ale współpraca prezydenta z rządem i większością parlamentarną pozwoli nam się obronić. Poradzimy sobie z kryzysem.

Władysław Kosiniak-Kamysz - Wiem, jak bardzo tęsknicie za normalnością. Ja będę prezydentem, który tę normalność przywróci. Normalność w podziale władzy, przestrzeganiu prawa, w relacjach międzyludzkich. Wciąż nie wiemy, kiedy odbędą się te wybory. Ale nie bojkot, a zwycięstwo daje szansę na to, że skończymy z samowładztwem, z rządami, które traktują obywateli jako poddanych, a nie gospodarzy.

Krzysztof Bosak - Nie jestem kandydatem z establishmentu. Stoją za mną jedynie zwykli polscy patrioci. Ci, którzy w zeszłym roku połączyli siły, tworząc Konfederację. Jesteśmy biegunem ideowej prawicy. Merytorycznie krytykujemy projekty ustaw, wskazując interes polskich obywateli i przedsiębiorców. Moje idee to nowoczesny konserwatyzm, wolność gospodarcza i dumna obrona polskich interesów na forum międzynarodowym.

Szymon Hołownia - Jeżeli podoba wam się mój program, ale myślicie o tym, żeby te wybory zbojkotować, to chcę wam coś pokazać. Właśnie w tej chwili opublikowaliśmy wyniki badań, które pokazują jedno. Jeśli zbojkotujecie wybory, to Andrzej Duda wygra w pierwszej turze. Nie da się wygrać wyścigu stojąc w miejscu.

Stanisław Żółtek - Zniszczona gospodarka. Ale nie biadolmy. Zróbmy nowe rozdanie. Zniszczmy to, co tę gospodarkę niszczy. Obniżmy podatki, znieśmy nakazy i zakazy. To jest tylko broń przeciwko nam. Pozbądźmy się biurokracji. Mamy jej dość. Unia nam nie pozwoli? No to wyjdźmy z Unii. Polexit.

Robert Biedroń - Przeszedłem długą drogę, żeby stanąć dzisiaj tutaj. Jestem w polityce dla zmiany. Nie dlatego, żeby trwać i konserwować to, co pozostali kandydaci. Nie będę klękał przed biskupami, jak oni wszyscy. Będę walczył o likwidację śmieciówek, o prawa kobiet, o dobry klimat, o godne płace i emerytury. Nie będę wiernym sługą pana, który będzie podpisywał wszystko długopisem.

Małgorzata Kidawa-Błońska - Polska potrzebuje prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji. Będę prezydentem, dla którego każdy Polak będzie ważny, niezależnie od poglądów. Będę prezydentem, który stworzy miejsce do dialogu i rozmowy z Polakami, bo wiele problemów musimy rozwiązać wspólnie. Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS-em w całej Polsce.

Mirosław Piotrowski - Prezydent RP musi być samodzielny. Nie może dopuścić do zachwiania podstawami demokratycznego państwa prawa, co ma miejsce teraz. Pięć lat temu ja, moja rodzina, głosowaliśmy na Andrzeja Dudę, który nas zawiódł i czujemy się oszukani. Mam najlepszy program. Gwarantuję, że jako prezydent, obniżę bardzo podatki.

Runda 5 Wiek emerytalny i małżeństwa homoseksualne

Władysław Kosiniak-Kamysz - Zgodzę się z jednym stwierdzeniem Andrzeja Dudy z debaty z 2015 roku. Powiedział, że tylko fanatyk nie zmienia poglądów. W sprawie wieku emerytalnego głosowałem za, ale wysłuchałem głosu ludzi i zmieniłem w tej kwestii zdanie. Nie podpiszę ustawy o związkach homoseksualnych. A teraz konkrety - emerytura bez podatku. To jest pomoc emerytom. To trzeba wprowadzić.

Stanisław Żółtek - Po co w ogóle homoseksualiści chcą tych ślubów? Z jednego powodu. Pieniądze. Zlikwidujmy podatek dochodowy i podatek spadkowy. Odczepią się od małżeństw.

Paweł Tanajno - Robert, o ile pamiętam, byłeś w klubie Ruchu Palikota i głosowaliście za podwyższeniem wieku emerytalnego. Pan prezydent obiecywał 700-tysiącom frankowiczów, że momentalnie rozwiąże ich problem. Niech pan powie, co pan dla nich zrobił? Czemu dalej im nie pomagacie? To jest skandal.

Krzysztof Bosak - Oczywiście nie podpisałbym projektu wprowadzającego tzw. małżeństwa homoseksualne. Pan prezydent Andrzej Duda mówił, że podpisałby ustawę o statusie osoby najbliższej, czyli de facto o związkach partnerskich. Pan prezydent jedno mówi, drugie robi. Jestem zwolennikiem emerytury obywatelskiej i likwidacji ZUS-u.

Robert Biedroń - W polityce trzeba mieć odwagę powiedzieć coś, co może jest niepopularne, ale sprawi, że ludziom będzie żyło się lepiej. Małżeństwa homoseksualne? Jak równość, to równość. Symbolem polityki społecznej dzisiaj jest pani Jolanta Brzeska. Żywcem spalona obrończyni praw lokatorskich.

Małgorzata Kidawa-Błońska - Przywołane ustawy to nie są najważniejsze problemy, jakimi żyją ludzie. Powinniśmy rozmawiać o emerytach, osobach pozostawionych samym sobie w DPS-ach. 500 plus nie rozwiązało problemów społecznych. Poziom ubóstwa w naszym kraju wzrósł. Osoby niepełnosprawne także zostały pozostawione rodzicom przez rząd.

Szymon Hołownia - Ustawa o małżeństwach homoseksualnych zostałaby przeze mnie zawetowana. Natomiast co do podwyższenia wieku emerytalnego, to nie nastąpi to w Polsce w najbliższej przyszłości. A każdą dyskusję o tym temacie musimy poprzedzić długą debatą i informacją dla Polaków. Możemy mieć 500 plus i mieć dobrą ochronę zdrowia.

Mirosław Piotrowski - Nie podwyższyłbym wieku emerytalnego, ani nie podpisałbym ustawy wprowadzającej małżeństwa jednopłciowe. Dziwię się, że rozmawiamy na temat, który jest określony w konstytucji.

Marek Jakubiak - Konstytucja określa, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Nie ma tu żadnego dylematu. Samo adoptowanie dzieci nie jest pomysłem na rozwój państwa. Mówimy, że emeryci mają być zwolnieni z podatków - całym sercem jestem za. Ale przecież kwota wolna od podatku w wysokości 12-krotności pensji minimalnej zwolniłaby wszystkich emerytów z podatku.

Andrzej Duda - Nie podpiszę ustawy, która wprowadza w Polsce małżeństwa jednopłciowe. Nigdy nie zgodzę się na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Jeśli chodzi o sprawy społeczne - w 2015 roku ludzie błagali, by obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny. Zrealizowałem te zobowiązania. Złożyłem projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny. Podpisałem ustawę zapewniającą Polakom 500 plus.

Runda 4 - Ustrój państwa

Szymon Hołownia - Można mieć jednocześnie Europę i Polskę. Wejście do UE to dobry interes dla Polaków. Łatwiej jest bronić się razem. Kiedy jesteśmy razem, łatwiej jest sprostać różnym wyzwaniom. UE przeznaczy teraz wielkie pieniądze na wsparcie polskich przedsiębiorców. To nasz rząd zaspał.

Władysław Kosiniak-Kamysz - Państwo jest w rozgardiaszu, organizacyjnej ruinie, do czego doprowadziły ramy ustrojowe. Ja jestem jedynym kandydatem, który przyjął pakiet obywatelski Pawła Kukiza. Trzeba przywrócić państwo obywatelom. Obywatele nie mogą być poddanymi, tylko gospodarzami. Dzisiaj długopis stał się symbolem wiernopoddańczej polityki Andrzeja Dudy wobec Jarosława Kaczyńskiego.

Małgorzata Kidawa-Błońska - UE przeznacza ogromne środki na pomoc naszemu krajowi i trzeba tę pomoc wykorzystać. Pan prezydent mówi o solidarności. Jest potrzebna, ale powinna być także solidarność z Polakami. Polski rząd zaspał i do dziś nie realizuje testów na takim poziomie, jak powinien. W stosunku do nas rozpoczęto działania z powodu art. 7, bo łamana jest praworządność w naszym kraju.

Stanisław Żółtek - Żyjemy w Europie, gdzie Polską rządzą Niemcy i Francja. W tej chwili 90 proc. ustaw uchwalanych przez Sejm to implementacja praw europejskich. Nieprawdopodobna ilość.

Marek Jakubiak - Wstępując do UE mieliśmy świadomość, że to będzie UE narodów. Tymczasem "eurokołchoz" coraz bardziej się rozpycha. Chciano by nas wszystkich ubrać w mundurki. Ja bym nie chciał żyć w państwie, które bezpośrednio podlega dyktatowi Unii, zarządzanej przez Niemcy i Francję.

Krzysztof Bosak - Prezydent pięknie powiedział o bronieniu suwerenności, ale przypomnijmy, że pan był w obozie tych, którzy przesuwali kompetencje polskiego rządu na forum unijne. Jeśli chodzi o reformę ustroju, to przedstawiłem 27 tez. Zmniejszenie sejmu o połowę, zmiana ordynacji wyborczej, polonijne okręgi wyborcze. Wszystkie tezy można przeczytać na mojej stronie internetowej.

Robert Biedroń - Dziś Polsce bliżej jest do Białorusi i Rosji, niż krajów Europy Zachodniej. Możemy być bijącym, tętniącym sercem Europy. Zawsze będę zabiegał o to, żeby nasza gospodarka integrowała się z gospodarką UE. Prawa Polek i Francuzek powinny być takie same. A dziś tak nie jest. Polska powinna być krajem świeckim, a dziś niestety nie jest.

Andrzej Duda - W Europie z pandemią poradziły sobie państwa narodowe. To one stanęły do walki. UE, KE i inne instytucji zaspały. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy. Powinniśmy postawić na współpracę. To dlatego wysłaliśmy naszych lekarzy do Włoch, aby wsparli Włochów w bardzo trudnej dla nich sytuacji. Europa powinna opierać się na solidarności, a nie dyktacie silnych.

Paweł Tanajno - Od trzydziestu lat największym szkodnikiem w Polsce jest klasa polityczna. Rząd Morawieckiego chce, żeby firmy zwalniały pracowników. Jak my mamy to robić, jeśli jesteśmy zżyci z naszymi pracownikami? To politycy chcą waszego bezrobocia, obniżek i zwolnień. Chcecie prezydenta, który jest laleczką, czy takiego, który jest jednym z was?

Mirosław Piotrowski - Unia powinna być Europą narodów. Jeśli mówimy o ustroju, to mamy konstytucję. W tej chwili nasz ustrój się chwieje. Pan prezydent nie zabiera głosu. Uczestniczymy w debacie, rozmawiają wszyscy na temat tego, czy będą wybory, a pan prezydent śpi. On pierwszy powinien nam powiedzieć, czy będą wybory.

Runda 3 - Bezpieczeństwo

Robert Biedroń - Gdy pan prezydent z panem Macierewiczem bawią się w armię, ludzie mówią, że prawdziwym problemem jest susza i problemy gospodarcze. Nie potrzebujemy F-35, bo one nie ugaszą pożarów, nie sprawią, że zestrzelimy koronawirusa. Potrzebujemy armii pielęgniarek, które będą dobrze wynagradzane. Potrzebujemy inwestycji w odnawialne źródła energii.

Krzysztof Bosak - Podstawą dobrej doktryny wojskowej jest budowanie bezpieczeństwa na własnych siłach obronnych. Pierwsza sprawa to w takim razie modernizacja polskiego wojska. Polski rząd postawił na jedną kartę - Amerykanów, którzy dyktują nam bardzo wysokie ceny. Przepłacamy za ten sprzęt. Znaczna część F-16, które posiadamy, jest niesprawna. Staliśmy się klientami, a nie prowadzimy suwerennej polityki obronnej.

Paweł Tanajno - Okazało się, że największym zagrożeniem dla obywateli jest polski rząd. Zapraszam wszystkich do grupy "Strajk Przedsiębiorców" na Facebooku. Jest nas tam bardzo dużo. Ale czas na kolejny krok. Jest nas więcej, niż członków PiS i PO.

Stanisław Żółtek - USA prowadzi bardzo dobrą politykę obronną. Utrzymują swoje wojska na terytorium Polski i ewentualny konflikt z Rosją odbędzie się na terenie Polski, a nie na terenie USA. To jest zdrada. Nie mam żadnych zastrzeżeń do USA, ale Polskie władze nie powinny się na to zgadzać.

Małgorzata Kidawa-Błońska - Nie będzie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, jeśli Polacy nie będą ze sobą rozmawiać i współdziałać. Poprzednie rządy realizowały modernizację armii. Nie mamy rozwiązanej sprawy tarczy antyrakietowej, nie mamy śmigłowców, ani samolotów. Nie ma żadnego wypracowanego modelu. Trzeba przywrócić godność oficerom i żołnierzom.

Mirosław Piotrowski - Jako prezydent natychmiast zarządziłbym dyslokację wojsk na Wschód i modernizację wojsk rakietowych. Ale bezpieczeństwo to przede wszystkim bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków. Głosowałem na pana prezydenta i się zawiodłem. Są zagraniczne koncerny w Polsce, które mają więcej przychodu, niż cały budżet Polski. Mamy potencjał, który jest niewykorzystywany.

Władysław Kosiniak-Kamysz - Podczas pana [Andrzeja Dudy - red.] kadencji wiek emerytalny rolników wzrósł o 5 lat z dnia na dzień. Co z głodowymi emeryturami? Co z wzrostem ubóstwa? Bezpieczeństwa nie zabezpieczy tylko armia, ale wspólnota narodowa. Po latach jej rozwalania, trzeba przywrócić zgodę narodową i ja to uczynię.

Andrzej Duda - W tej kadencji złożyłem w polskim Sejmie 31 projektów ustaw. Tylko prezydent Lech Kaczyński złożył ich więcej w jednej kadencji. Wśród tych ustaw był projekt pomocy emerytom. Bezpieczeństwo Polski wzmacnia się na naszych oczach. To m.in. Baltic Pipe.

Marek Jakubiak - Łatwo się opowiada takie dyrdymały [jak Szymon Hołownia - red.] nie wiedząc, że tysiące czołgów stoją przy granicy RP. Armia musi być armią. Potrzebna nam jest broń pancerna. Nie ma takiej opcji, by w Europie znaleźć sojuszników, którzy Polskę obronią. Nie obronią. Koncentracja wojsk korpusu europejskiego trwa dwa miesiące. Jeśli sami się nie obronimy, to nikt nas nie obroni.

Szymon Hołownia - Bezpieczeństwo narodowe to dziś nie tylko czołgi, samoloty czy łodzie podwodne. To też bezpieczeństwo naszych kont bankowych, e-maili, kont w mediach społecznościowych. Jako prezydent doprowadzę do zrobienia z BBN nowoczesnego centrum zarządzania bezpieczeństwem Polaków. Co kwartał będę zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Runda 2 - Gospodarka

Krzysztof Bosak - Nie jest prawdą, że polska gospodarka rozwijała się szczególnie szybko przed kryzysem. Rumunia, Węgry, rozwijały się szybciej. Mniej propagandy, więcej faktów. Prezydent złamał obietnicę o kwocie wolnej od podatku, obietnicę pomocy frankowiczom. Prawo gospodarcze jest pisane na kolanie. Tarcza Antykryzysowa okazała się betonowym kołem ratunkowym, rzuconym polskim przedsiębiorcom. Ja mam projekty ustaw gotowe do wdrożenia.

Szymon Hołownia - Rząd Mateusza Morawieckiego nadal buduje państwo z kartonu i zszywek. Gdzie są pieniądze, o których opowiada prezes Glapiński? Ludzie nie nakarmią się opowieściami o kolejnych dziurawych tarczach. Jako prezydent w ciągu pierwszego miesiąca złożę do Sejmu pięć projektów ustaw, które pomogą polskim przedsiębiorcom.

Paweł Tanajno - Ja jestem jednym z przedsiębiorców. Jestem oburzony kłamstwami Andrzeja Dudy. Oskarżam Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę o zagładę polskiej gospodarki. Jesteście nieodpowiedzialni, nie macie pomysłów i jesteście leniwi. Trzeba postawić przed Trybunałem Stanu Morawieckiego i Dudę. Trzeba natychmiast zautomatyzować wszystkie przelewy pomocowe.

Władysław Kosiniak-Kamysz - Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników, którzy oczekują pomocy, a nie gadulstwa polityków. Mam gotowe ustawy, dotyczące wsparcia emerytów i przedsiębiorców. Będę aktywnym prezydentem, nie jak Andrzej Duda, który od czerwca ubiegłego roku nie złożył żadnej ustawy do Sejmu. Będę dbał o to, żeby nie weszły nigdy w życie głupie pomysły rządzących. Dzisiaj trzeba współpracy i porozumienia.

Mirosław Piotrowski - W tej chwili w Polsce najlepiej powodzi się bankom. Tak dalej być nie może. Obywatele są gnębieni wielkimi podatkami. Dlatego zapowiadam, że jeśli zostanę prezydentem, obniżę podatki. Jako prezydent powiem "stop nowym podatkom". Deklaruję, że nie podpiszę żadnej ustawy podwyższającej podatki.

Małgorzata Kidawa-Błońska - Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem - zdrowotnym i gospodarczym. Nasz rząd w czasach koniunktury nie przygotował się na taką sytuację. Teraz, bez silnej pomocy dla polskich przedsiębiorców, wpadniemy w jeszcze większy kryzys. Tarcze tej pomocy nie dały. Ludzie potrzebują zwolnienia z ZUS-u, szybkich kredytów.

Robert Biedroń - PiS niestety zostawiło wiele ludzi bez pomocy. Ratuje dziś banki, a nie ludzi. Już dwa miliony Polaków są bez pracy. Polacy są wypchnięci na samozatrudnienie. Zarabiają bardzo niskie stawki. Jeśli zostanę prezydentem, w ciągu stu dni doprowadzę do tego, by zlikwidować umowy śmieciowe.

Stanisław Żółtek - Aparat skarbowy był rozbudowywany przez całe lata. To zjada nasz kraj. Nieważne, czy byłby koronawirus, czy nie, to i tak byśmy padli. To polska giełda traci najbardziej ze wszystkich. A wystarczy uwolnić gospodarkę od potwornej biurokracji. Wystarczy zmniejszyć podatki.

Marek Jakubiak - My, przedsiębiorcy, damy radę. Ale państwo polskie zachowuje się śpiąco wobec przedsiębiorców. Koronawirus chyba zejdzie z naszej orbity zainteresowania, a dopiero wtedy przyjdzie pomoc. My, przedsiębiorcy, potrzebujemy pomocy już teraz, bo umieramy na waszych oczach.

Andrzej Duda - Ostatnie lata to był okres bardzo dynamicznego rozwoju Polski. Wielu ludzi bardzo na nim skorzystało. Dobrze współdziałał prezydent, rząd i większość parlamentarna. Dziś w czasie kryzysu właśnie ta współpraca pokazuje, że potrafimy sobie z nim radzić. Dowodem są kolejne etapy Tarczy Antykryzysowej, które są przyjmowane. Zależy nam, żeby uratować polską przedsiębiorczość.

Runda 1 - Polityka zagraniczna

Małgorzata Kidawa-Błońska - Po raz pierwszy od czterech lat jestem w TVP. Nie mamy wyborów, bo nie wiadomo, kiedy będą i na jakich warunkach. Polityka zagraniczna nie wygląda najlepiej. Ze wszystkimi krajami jesteśmy w nie najlepszych relacjach. Ważna jest UE, ważne są USA i kraje Wschodu. Musimy być partnerem wiarygodnym. Chciałabym zaprosić do Polski przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego.

Stanisław Żółtek - Polskie elity nauczyły się za komuny, że trzeba mieć pana. My, jak piesek, obszczekujemy przeciwników naszego pana. Musimy służyć, więc nic dziwnego, że nikt nas nie szanuje. Polityka ma być wielowektorowa.

Marek Jakubiak - Polak, Węgier, dwa bratanki. Pierwszym państwem, do którego ja bym pojechał, byłyby Węgry. Dlatego, że pamiętam, jak stanęli murem za nami, kiedy cała UE krzyczała na nas i zdzierała z nas szaty porządnych chrześcijan. Szczególnie chciałbym pojechać do Brukseli, gdzie spotkałbym się z naszymi posłami i powiedział im, że żaden orzeł do własnego gniazda nie robi.

Władysław Kosiniak-Kamysz - Zanim pojadę do Berlina, Paryża, Londynu, Kijowa, czy Brukseli, najpierw w Polsce muszą odbyć się wybory. A nie wiemy, kiedy się odbędą. Może prezydent Andrzej Duda nam odpowie, kiedy to nastąpi? Dla mnie i dla większości obywateli nie jest obojętne, czy wyborami zajmuje się PKW, czy Poczta Polska. Nigdy nie pozwolę sobie na to, żeby kucać przy biurku jakiegokolwiek prezydenta.

Mirosław Piotrowski - Poleciałbym do Waszyngtonu i zadał pytanie prezydentowi Trumpowi, co z ustawą 447. Jako poseł do PE 15 lat pracowałem w komisji spraw zagranicznych i to, co obserwuję w Polsce, to naprawdę jest amatorszczyzna i dyletanctwo. Pan prezydent przez pięć lat nie przyjechał do PE. Inni prezydenci to robili.

Paweł Tanajno - Ja nie odwiedziłbym żadnej stolicy, zanim nie odwiedziłbym polskich przedsiębiorców, którzy są poddani teraz eksterminacji przez rząd PiS.

Andrzej Duda - Pięć lat temu moją prezydenturę rozpocząłem od wizyty w Tallinie. W tym roku z pierwszą wizytą chciałbym pojechać do Rzymu. To by oznaczało, że epidemia koronawirusa minęła. Że Włochy są wspierane przez swoich partnerów w UE. Współpraca w ramach UE jest bardzo ważna. Dziś mamy świetne relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Jeździmy do USA bez wiz. Chciałbym, żebyśmy pomogli też UE wyjść z kryzysu.

Krzysztof Bosak - Polska potrzebuje polityki interesu narodowego, polityki propolskiej. Jest jedno państwo w Europie, które dumnie broni swoich interesów i prowadzi politykę, którą ja postuluję. To Węgry, więc jako pierwszą stolicę, odwiedziłbym Budapeszt. Nie warto szukać poklepywania po plecach na salonach europejskich. Trzeba bronić interesów Polski.

Szymon Hołownia - Z całą pewnością wśród stolic, które odwiedzę na początku, znajdzie się Kijów, bo niepodległa Ukraina to gwarancja bezpieczeństwa Polski. Ale też Berlin i Paryż. Jesteśmy częścią jednej wielkiej europejskiej rodziny. Relacje partnerskie z USA są bardzo ważne, ale bardzo ważne są też relacje wewnątrz UE.

Robert Biedroń - Musimy przede wszystkim budować mosty, a nie mury, szczególnie ze Wschodem, gdzie rządzący popsuli bardzo dużo. Dzisiaj Polska jest osamotniona w polityce zagranicznej. Mamy stosunki z prezydentem Trumpem, który jest nieobliczalny. Naszym partnerem powinni być Niemcy i Francuzi. Stolice tych krajów odwiedzę, jako prezydent.

20:30 Rozpoczyna się debata prezydencka.

20:25 Przed rozpoczęciem debaty została rozlosowana kolejność, w jakiej kandydaci będą opuszczali studio. Wszystko po to, by nie mieli kontaktu z pozostałymi politykami.

20:20 Organizator, Telewizja Polska, zastrzega, że jeśli odpowiedzi kandydatów nie będą "na temat", prowadzący będzie mógł przerwać wypowiedź. Czas stracony w ten sposób przez kandydata nie będzie mu zwrócony.

20:17 Debata ma potrwać nie 60 min., jak pierwotnie zakładano, a ok. 75 min.

20:13 W debacie weźmie udział dziesięcioro kandydatów. Wszyscy są już obecni w siedzibie TVP.

20:08 Wszyscy kandydaci przeszli testy bezpieczeństwa w siedzibie TVP. Zmierzono im m.in. temperaturę. Podczas debaty pomiędzy kandydatami zostanie zachowana odległość 2,5 metra.

20:00 Rozpoczynamy relację na żywo z debaty prezydenckiej. Kandydaci przygotowują się w tej chwili do jej rozpoczęcia. Początek o godz. 20.30.

Kto wziął udział w debacie?

  • Robert Biedroń (Lewica)
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja)
  • Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Szymon Hołownia (komitet własny)
  • Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej)
  • Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (Koalicja Polska PSL - Kukiz'15)
  • Mirosław Piotrowski (komitet własny)
  • Paweł Tanajno (komitet własny)
  • Stanisław Żółtek (komitet własny)

Gospodarzem debaty był Michał Adamczyk. Zadał on kandydatom 5 pytań, dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa. Każdy z kandydatów miał minutę na odpowiedź.

Każdy kandydat mógł przyjść do studia tylko z jedną osobą towarzyszącą. Wszystkim została również zmierzona temperatura.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl