Deklaracja wiary:
Lekarze podczas pielgrzymki pracowników służby zdrowia złożyli na Jasnej Górze tzw. Deklarację wiary, zgodnie z którą uznają, że "podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie, oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła". Na pomysł złożenia deklaracji, która ma być podziękowaniem za kanonizację Jana Pawła II, wpadła duchowa przyjaciółka papieża Anna Półtawska, która sama jest lekarką. Poparło ją trzy tysiące medyków.
CZYTAJ KONIECZNIE:
DEKLARACJA WIARY LEKARZY KATOLICKICH SIĘ KURCZY. PODPISÓW UBYWA
Osoby, które podpisały dokument, przeciwstawiają się: aborcji, antykoncepcji, eutanazji oraz in vitro. CZYTAJ KONIECZNIE:
DEKLARACJA WIARY LEKARZY - CAŁY TEKST
Sprawa wywołuje ogromne kontrowersje. Natychmiast zareagował szef śląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marek Balt, który jako członek sejmowej Komisji Zdrowia zamierza wystąpić do ministra zdrowia i prezesa NFZ z wnioskiem, aby szpitale i przychodnie, które zatrudniają ludzi odmawiających pacjentom wykonywania procedur zgodnych z prawem, pozbawione zostały kontraktu z NFZ, a apteki możliwości sprzedaży leków refundowanych.
ZOBACZ LISTĘ PODPISÓW POD LEKARSKĄ DEKLARACJĄ WIARY
- To jest skandal, że lekarze i farmaceuci wykształceni za publiczne pieniądze odmawiają pacjentowi tego, co mu się należy zgodnie z prawem. Jeśli jednak chcą, to niech to robią na prywatny rachunek, a nie za publiczne pieniądze - stwierdził Balt.
Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia?
- Każdy zakład opieki zdrowotnej, szpital czy poradnia ma obowiązek udzielać wszystkich gwarantowanych świadczeń medycznych zgodnie z posiadaną umową - mówi Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego oddziału Funduszu i dodaje: - Kodeks Etyki Lekarskiej zawiera wytyczne co do postępowania lekarza, który "powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania".
Deklaracja wiary:
Zdaniem Doros "jeżeli lekarz wstrzymuje się od wykonywania świadczeń zdrowotnych, które są niezgodne z jego sumieniem, ma obowiązek wskazać konkretnego lekarza lub placówkę medyczną, gdzie pacjent uzyska to świadczenie".
Informacja o przekazaniu pacjenta powinna zostać odnotowana w dokumentacji medycznej. Do zadań kierownika placówki należy zapewnienie sprawnego udzielania gwarantowanych świadczeń medycznych.
Do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nie wpłynęły dotychczas skargi od pacjentów, dotyczące odmowy udzielenia świadczeń w związku z klauzulą sumienia.
Deklaracja Wiary Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej.
Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego początku...
- Wierzę w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.
- Uznaję, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: - ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, - moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.
- Przyjmuję prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.
- Stwierdzam, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.
- Uznaję pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, - potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.
- Uważam, że - nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań - lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.