Ulice zmieniły nazwę zgodnie z zarządzeniem zastępczym wydanym przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Przypomnijmy, że Leon Kruczkowski był chemikiem, pisarzem i publicystą. Po wojnie zasiadał w centralnych organach PZPR.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, Kruczkowski w okresie dojrzałego stalinizmu objął funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich (1949-1956). Gwarantował spójność działań ZLP z propagandową działalnością władz komunistycznych.
Dodajmy, że imię Leona Kruczkowskiego nosi Szkoła Podstawowa nr 43 w Zabrzu. Leon Kruczkowski znalazł się oczywiście na "czarnej liście" IPN zawierającej postaci i nazwy, które należy usunąć z przestrzeni publicznej. Na wspomnianej liście znalazł się również Lucjan Szenwald, działacz komunistyczny, członek Komunistycznej Partii Polski, żołnierz Armii Czerwonej i I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, wykładowca w Szkole Oficerów Polityczno-Wychowawczych, komunistyczny publicysta i poeta.
Leona Kruczkowskiego i Lucjana Szenwalda w Zabrzu zastąpili rtm. Witold Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz oraz Franciszek Niepokólczycki, pułkownik saperów Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i powojennego podziemia antykomunistycznego
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień