Taka noc nie jest niczym nowym. Zjawisko to zdarza się już od tysiącleci. Źródłem jest kometa Swifta-Tutle'a, która pozostawia za sobą niewielkie drobiny, przemierzając kosmos. Ziemia napotyka takie ''pozostałości'' na swojej drodze podczas wędrówki wokół Słońca, niewielkie meteory spalają się w jej atmosferze, przypominając spadające gwiazdy.
Deszcz Perseidów jest cykliczny i występuje najczęściej w drugiej połowie lipca i przez cały sierpień. Punktem kulminacyjnym jest właśnie noc spadających gwiazd, która przypada w nocy z piątku 12 sierpnia na sobotę 13 sierpnia.
Gdzie będzie można zobaczyć spadające gwiazdy?
Co ciekawe w 2022 roku, deszczowi będzie towarzyszyć Czerwona Pełnia Księżyca. Jeżeli pogoda dopisze, będzie można zatem obserwować nie tylko spadające gwiazdy, ale i niespotykaną barwę naszego satelity. Perseidy najłatwiej będzie można zaobserwować na północno-wschodniej stronie nieba. Deszcz będzie najlepiej widoczny w drugiej części nocy. W wielu miastach, takich jak Olsztyn, Warszawa i Kalisz organizowane są specjalne pikniki i imprezy astronomiczne.
td
