Związki zawodowe i zarząd kopalni ustalili tegoroczny poziom wynagrodzeń oraz świadczeń pracowniczych w Bogdance. Poziom maksymalnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, po uwzględnieniu m.in. sześcioprocentowej podwyżki od 1 marca , wyniesie 8408,81 zł. Wzrosnąć ma też opłacana przez spółkę składka podstawowa na Pracowniczy Program Emerytalny. Dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych z przeznaczeniem na dofinansowanie indywidualnego wypoczynku pracowników wyniesie 4 mln zł.
„Zawarte porozumienie jest efektem długich i trudnych negocjacji prowadzonych w duchu głębokiej odpowiedzialności obu stron za nasz zakład pracy” - czytamy w komunikacie do załogi.
Pod pismem podpisali się przedstawiciele czterech organizacji związkowych i dwóch zastępców prezesa kopalni.
Uczestnicy negocjacji zapewniają, że rozmowy prowadzone były zgodnie zasadami dialogu społecznego.
„Należało wziąć pod uwagę sytuację ekonomiczną spółki, plany produkcyjne i inwestycyjne, konieczność zachowania stabilności zatrudnienia, aktualną sytuację na rynku węgla. Problemy, z którymi boryka się cała branża górnicza, nie ominęły również Bogdanki. Jesteśmy przekonani, że dla nas są to problemy chwilowe” - czytamy w piśmie.
Problemem branży wydobywczej są ciepła zima i wzrost wykorzystania elektrowni wiatrowych. To przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na węgiel. W związku z tym połowie lutego kopalnia w Bogdance ograniczyła wydobycie. Pod koniec ubiegłego miesiąca górnicy wrócili do standardowego trybu pracy.
W przypadku poprawy sytuacji w górnictwie związkowcy i zarząd LW Bogdanka nie wykluczają ponownego przystąpienia do rozmów. Może to nastąpić w drugiej połowie roku.
W spółce LW Bogdanka pracuje ponad 4800 osób. Z tego ponad 3,1 tys. pod ziemią.
