Dopłata do czynszu w 2020 r. dla poszkodowanych przez COVID-19. Komu przysługuje? Ile wynosi? Gdzie składać wniosek? Kiedy wypłaty?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Dopłata do czynszu w 2020 r. dla poszkodowanych przez COVID-19. Komu przysługuje? Ile wynosi? Gdzie składać wniosek? Kiedy wypłaty?
Dopłata do czynszu w 2020 r. dla poszkodowanych przez COVID-19. Komu przysługuje? Ile wynosi? Gdzie składać wniosek? Kiedy wypłaty? Fot. Karolina Misztal
Dla najemców mieszkań dotkniętych pandemią koronawirusa (dotyczy najemców, nie mieszkań) wprowadzone zostaną dopłaty do czynszu (będą one stanowić część dodatków mieszkaniowych). Przewiduje to propozycja rządu. Poprawkami musi teraz zająć się Sejm.

Rada Ministrów chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 utracili dochody. Dopłaty do dodatku mieszkaniowego wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie (do 75 proc. czynszu) maksymalnie przez 6 miesięcy. W 2020 r. rząd ma na to 420 mln zł. Przyjęła więc projekt.

Komu będzie przysługiwać dopłata do wynajmowanego mieszkania:

Dla najemców mieszkań dotkniętych pandemią koronawirusa (dotyczy najemców, nie mieszkań) wprowadzone zostaną dopłaty do czynszu (będą one stanowić część dodatków mieszkaniowych). Najemcom umożliwi to regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową, co pozwali na regulowanie kredytów bankowych czy zapewnienie właściwej eksploatacji mieszkań. Dopłaty do czynszu wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie (do 75 proc. czynszu). Będą wypłacane przez 6 miesięcy.

Osoby korzystające z dopłat będą musiały wykazać, że w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.). Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r.

Termin składania wniosku o dopłatę do czynszu:

Wnioski o dopłaty do czynszu będzie można składać nie później niż do końca 2020 r. Będą one mogły być przyznane wraz z dodatkiem mieszkaniowym także za okres wstecz, tj. od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Kogo dotyczą proponowane przepisy:

Nowe przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.

Gdzie składać wnioski o dopłatę do dodatku mieszkaniowego:

Dopłata do dodatku mieszkaniowego, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 grudnia 2020 r. Osoby te będą zobowiązane do wykazania, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.).

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli osoba wnioskująca była najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r.

Rząd proponuje, aby zarówno dodatek, jak i dopłata mogły zostać przyznane nie tylko na pokrycie opłat przyszłych, ale i za okres ubiegły, nie wcześniejszy jednak niż od 1 marca 2020 r.

Dodatek z dopłatą w dalszym ciągu byłby przyznawany na okres 6 miesięcy, ale dzięki temu mógłby zostać przeznaczony na uregulowanie zaległości czynszowych z poprzednich miesięcy.

Ile wyniesie dopłata:

Wysokość dopłaty ma stanowić różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy, a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Kwota dopłaty ma być wyszczególniana w decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy powiększony o tę dopłatę. Rozwiązanie to ma ułatwić rozliczenie środków przekazywanych gminie na wypłatę dopłat. Pieniądze na wypłatę dopłat do dodatków mieszkaniowych przekazywane będą gminie – na jej wniosek – przez wojewodę.

Powyższe poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa obejmują zmianę kilkunastu ustaw. Teraz zmianami zajmie się Sejm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

czekamy na doplate wyrownujaca do doplat oraz doplate ze wzgledu na niemoznosc uzyskania innych doplat ;]

G
Gość

A reszta ma to fundować ? Jak całe rządowe rozdawnictwo setek miliardów ? Ta reszta nie jest poszkodowana ? Nie wydaje na środki ochrony osobistej, nie płaci zwiększonego poboru wody, podwyżek cen i tak dalej. I co za życie im zgotowano ! Przez wybranie wariantu biznesowego gdzie kasa prywaty jest najważniejsza, szczególnie emeryci i ci z tak zwanymi chorobami współistniejącym mają fantastyczną końcówkę życia. Każde wyjście, kazdy produkt skażony wirusem może zakończyć ich życie. Ale im się nie należy nic oprócz fundowania biznesmenom tarcz i płacenia karnych odsetek rachunków bo posłuchali rządu i nie wychodzili z domu. Nie dało rady nawet by instytucje wysyłały rachunki w takim samym terminie płatności by nie trzeba było codziennie znajdować ich w skrzynce i biegać z każdym osobno.

g
gość

A za szkody psychiczne dla niekowidian też będzie coś?

M
Mietek

I to wszystko z moich podatków. Tfuuuuu.

Wróć na i.pl Portal i.pl